Damacanadan Örnek Alma

Merhaba,
Damacanaya 1 hafta önce kurduğum Grand Cru’dan örnek alarak yoğunluğunu ölçmek istiyorum. Bunu yapmam bir sakınca yaratır mı? hava kilidini çıkardıktan sonra tekrar taktığımda sorun olur mu? Dikkat etmem gereken varsa tecrübeleriniz nelerdir?

Yardımcı olabilir misiniz?

Bence ikinci haftada örnek alın. Bir şey olacağından değil de, adettendir, iki hafta bekleyelim :wink:

1 Beğeni

O zaman adet yerini bulsun :slight_smile: peki o zaman için önerileriniz uyarılarınız olur mu?

1 Beğeni

Ben de yeniyim, 3 kit kurdum. İkinci haftada 48 saat arayla birer ölçüm alıp, aynı FG değerini görünce şişeliyorum. Şimdiye kadar problem çıkmadı.

1 Beğeni

Damacanadan örnek almaya şu ana kadar hiç uğraşmadım, onun yerine en az 2-3 hafta bekletip şişelemeyi tercih ediyorum. Musluk yok ve ağzı dar o yüzden meşakkatli geliyo.

1 Beğeni

Merhaba Arkadaşlar

Benim merak ettiğim damacanaya maya ekleme işlemini köpüğe gelmeyecek şekilde nasıl ayarlıyorsunuz ?

Teşekkürler

İlk kurduğumda köpüğe denk getirdim. Fermantasyon biraz geç başladı ama öyle bir gün falan değil.
Yeni kurduğumu ise uyandırarak sıvı ekledim.

1 Beğeni

Mayayı uyandırıp ekleyebilirsiniz. Forumda örnekleri mevcuttur ama kısaca sanitize bir kaba maya miktarı x 10 gram olcak şekilde kaynamış soğutulmuş su koyup mayayı ekleyip az da olsa hava alabileceği bi şekilde kapatın, karıştırmayın. Ben bunun için alüminyum folyo kullanıyorum kenarlarından açıklık kalıyo. 15dk sonra sanitize bir kaşıkla veya kabı dairesel hareket ettirerek mayayı karıştırın, 15dk daha bekletip kullanabilirsiniz.

Sadece hava kilidini çıkararak, hüpletmeden şu şekilde :slight_smile:

3 Beğeni