Dark ve light lme (açık ve koyu renk sıvı malt ekstratı)

Koyu renk ve açık renk malt ekstratları arasında fermente olma konusunda yada alkol üretme diyelim fark varmıdır? Yabancı forumlarda açık renk ekstratın daha iyi fermente olduğu, koyu renk olanın içindeki özel maltların fermente olmaması sebebiyle daha az fermente edilebilir olduğunu okudum.

paylaşabilir misiniz lütfen okuduğunuz forumu? Çok ilginç bir bilgi.

Edit: google aramada çok hızlı ulaştım bilgiye: CONFIRMED. Bilgi doğru.

Birkaç alıntı:

• What is the difference between light and dark DMEs?
  • For one, color. The second factor is amount of unfermentables. Light DME is more fermentable, meaning you would get more alcohol out of it, presumably…

starter hazırlama konusunda:
-Shortly, pale extract is the standard for starter production.

The relatively small amount of extract will only impact the palest styles - in other words, you wouldn’t want to use Dark DME to do a starter for Light American Lager - and even then the impact will not be severe.

VAY BE. Çok özel bir bilgi taşıdınız bu foruma Onur Yücel. Teşekkürler.

bu maltlar acisindan da dogru bilgi. o yuzden koyu renkli ozel maltlar tek basina kullanılmıyor belli bir orana kadar ekleniyor.

Konuyu doğru anladıysam. Son yaptığım Lager’da sadece Amber LME kullandım. FG iki haftadan sonra 3-4 gün 1012 altına düşmedi. 10 gündür şişede bir sorun yok. Demek ki görece daha koyu renkli Amber LME’lı Lager’ın FG’si daha fazla düşmeyecekti(?) Belki OG (1050) kaynaklıdır belki de konu ile ilgilidir.