Demeter "Belgian Wit"

Yeni bir tarif ile karşınızdayız. Bu birada kullandığım mayayı çok beğendim, bayağı başarılı bir buğday mayası. Zaten buğday biralarında karakterin çoğunu maya veriyor. Hatta Belçika tipi Witbier mayası olmasına rağmen WB-06 ve Munich Classic’den çok daha iyi bir buğday birası karakteri olduğunu ve Alman tipi buğday biralarına (Hefeweizen) da çok iyi yakışacağını düşünüyorum. Ben yurtdışından aldım, ama belki yakında ButikBira’da da görürüz :wink:
Witbier tarzına uygun olarak kişnişten gelen hafif bir ekşilik var, kişniş konmazsa Erdinger’e yakın bir bira olur.

HOME BREW RECIPE:
Title: Demeter

Brew Method: BIAB
Style Name: Witbier
Boil Time: 60 min
Batch Size: 25 liters (fermentor volume)
Boil Size: 30 liters
Boil Gravity: 1.045
Efficiency: 80% (brew house)

STATS:
Original Gravity: 1.054
Final Gravity: 1.015
ABV (standard): 5.09%
IBU (tinseth): 17.53
SRM (morey): 4.35

FERMENTABLES:
2.1 kg - German - Pilsner (38.9%)
500 g - German - Munich Light (9.3%)
2.7 kg - German - Wheat Malt (50%)
100 g - German - Melanoidin (1.9%)

HOPS:
30 g - Styrian Goldings, Type: Pellet, AA: 5.5, Use: Boil for 60 min, IBU: 17.53

MASH GUIDELINES:

1. Infusion, Temp: 68 C, Time: 60 min, Amount: 27 L
  2. Sparge, Temp: 75 C, Time: 15 min, Amount: 7 L

OTHER INGREDIENTS:
10 g - Coriander, Time: 5 min, Type: Spice, Use: Boil

YEAST:
Mangrove Jack - Belgian Wit M21
Mineral ayarlamaları (Buzdağı suya göre)
2.5g CaCl2 +1.5g caso4 mash
1g CaCl2 + 0.7g caso4 sparge
4g citric acid mash
1g citric acid sparge

Ölçülen değerler:
preboil l : 29-30
preboil g:1.044
O.G:1.052

10 Beğeni

@kaan_gok tariflerinizi hayranlıkla takipteyiz. Her tarifinizde tam tahıla geçiş için gaza geliyorum. Sayenizde geçiş sürecim hızlanacak gibi. Ellerinize sağlık, mükemmel görünüyor.

3 Beğeni

elinize sağlık gayet güzel görünüyor, munich classici denediniz sanirim wb-06 ya göre ne gibi farklari oldugunu anlatabilirseniz cok sevinirim.

Hocam en az bira kadar yüklediğiniz fotoğraflardaki arka plan da çok güzel :slight_smile: Orman dibinde falan yaşıyorsunuz sanırım.

1 Beğeni

Ben Munich Classic’i denemedim ama o maya ile yapılmış birkaç bira içtim. Wb06’ya göre biraz daha iyi, o garip ekşilik yoktu. Ama gene de olması gereken karakterden uzaktı.

1 Beğeni

Ya peki buralarda MJ M21 ile MJ M20’yi kıyaslayabilecek olan biri var mıdır?

Cevap için teşekkür ederim, şimdi ben de biraz yabancı forumları okudum. Arkadaşım caymazsa her birinden ikişer paket getireceğim. Ben sanırım daha çok Belçika tipi buğdaylardan hoşlanıyorum. Öte yandan bu tiplerde şerbetçiotu kullanılmıyormuş ama ben turunçgil aroması veren otları kullanmaktan da keyif aldığımı söyleyebilirim. Bu da biraz beni o stilden uzaklaştırıyor ama muz aromalarından da (evet seviyorum ama) o kadar çok hoşlanmıyorum.

En yukarıda M21’in Alman tipi buğday biraları için de uygun olabilecek bir maya olduğunu düşündüğümü yazmıştım zaten. Çok dramatik farklar doğuracaklarını sanmıyorum, zaten genelde mayadan gelen karakterler çok kuvvetli olmuyor bir malt ya da şerbetçiotu farkı gibi.
Bu arada Wit’lerde de şerbetçiotu kullanılıyor, Hefeweizen’da da. Ama sadece acılık amaçlı ve çok az kullanılıyor ikisinde de (10-20 IBU arası).

1 Beğeni