Depozitosuz şişeler tekrar kullanılır mı?

Kullanım klavuzunda depozitosuz şişeleri kullanmayın demiş. Kendi içtiğim biraların temiz boş şişeleri var ancak depozitosuz, kullanırsam nasıl bir problemle karşılalaşırım.

Depozitosuz şişelerin depozitolulara göre daha ince bir cam yapısına sahip oldukları için, kırılma riski nedeniyle tercih edilmediğini biliyorum… Ama kapak kapatma zorluğu vs. gibi ekstra bir handikapı var mı, bilgim yok…

3 Beğeni

Depozitosuz şişeler tek kullanımlık üretildiğinden depozitolu şişelere göre daha zayıf oluyor. Örneğin cam kalınlığı depozitolu şişelere göre daha ince olabiliyor. Kullanılması bu yüzden tavsiye edilmiyor. Geçenlerde meraktan depozitolu ve depozitosuz şişeleri tartmıştım, depozitosuz şişeler 100 - 150 gram kadar daha hafif depozitolu şişelere göre.

Depozitosuz şişeleri kullanan ve sorun yaşamayanlar olabilir ama ben bu riske girmek istemezdim.

4 Beğeni

Henüz 2 kit yaptım ancak her ikisinde de depozitosuz şişe kullandım, hiçbir sorun yaşamadım. Şişe şekeri hesabında yanlış yapmaz ya da “çok koyalım bol bol köpük olsun” topuna girmezseniz pek bir risk yok.

3 Beğeni

Belki verdiğim linkler yardımcı olabilir:

1 Beğeni

ben de son iki kitimde depozitosuz sise kullanmis, sıkıntı yasamamistim. ancak cekirge buraya kadar sicradi :grin: bence depozitolu siselerden sasmayin…

Geçmiş olsun.

Ben o günden bu yana 4 kitimi daha depozitosuz şişelere doldurdum, hala bir sıkıntı yok. Siz ne kadar şişeleme şekeri kullanmıştınız?

benim sislerimin cogu tuborg gold. sadece 4-5 sise efes malt 25cl. fotograftaki 25cl cevir ac efes malt sisesi de kapatma sirasinda kirildi :pensive:

cevır ac sıselerı bızım kapama aletıyle kapattıgımızda ılersı ıcın herhangı bı sıkıntısı varmı ? kapatma anında var o anlasıldı )))

Çevir aç şişeleri kullanmak tavsiye edilmiyor genelde. Yabancı sitelerde kullandım sorun olmadı diyen de olmuş, kullandım biram bozuldu / gazı kaçtı vs. diyen de olmuş. Kullanacaksanız da tek kollu kapak kapama aleti kullanılması tavsiye edilmiş burada.

Bu arada kendi önceki cevabımı da yalanlayayım. Şişeleme yaparken şişe yetersizliğinden dolayı depozitosuz (çevir aç değil) şişeleri kullandım. Yaklaşık 4 - 5 aydır şişede duruyorlar, henüz açmadım. Şu ana kadar patlama vs. olmadı.

Çevir-aç şişeler tam kapanmayıp gaz kaçırıyor deniyor. Risk alıp denemedim. Ama yukarıda da yazdığım gibi hep depozitosuz 33lük şişe kullandım, bazıları 2-3 kez boşalıp doldu ve ne patlama ne kırılma yaşadım.

Ancak şunu da eklemeliyim ki hiç bir üretimimde ekstra köpük için fazla fazla şeker kullanmadım, türü araştırıp uygun miktarı bulup ve fermantasyonun bittiğinden emin olup öyle şişeledim.

arkadasımın getirdiği 25 tane 50 lik miller şişesi çöp o zaman…

Evet. Zaten transparan şişeler de uygun değil.