Derece // hangi maya //süre?

(Ayça) #1

Arkadaşlar selam ilk kitimi yapıp içtim , çok iyi miydi? / hayır deildi:) emek vermiş olmak ve as olan bira olmasıydı ki içtim :speak_no_evil:sıcaklık yaz ayı olduğundan en serin karanlık odada olmasına rağmen derece göstermiyordu , malum ilk kuruş olduğunda da bu gösterge bozuk dedim , neyse 2 hafta kovada 30 derece üstü, 2 hafta şişede gene sıcaklık aynı, 1 hafta bozdolabında , sonuç içildimi içildi :slight_smile: hem alkolüde yüksekti baya :rofl:neyse şimdi ikinciyi kurdum gene başlangıç kit istedim buzdolabında kova :slight_smile: buzdolabı sadece şuan bira için var , yer yok çünkü, bu seferde 15 derece ( ortasını bulamadım ,izmirde yaşıyorum ve malum yazlar sıcak ve kurak​:rofl:) neyse 2 haftadır duruyor , şişede dışardamı ?yoksa buzdolabındamı , ne kadar süre şişede bekletsem , ustalardan fikir almak istedim ? Son olarak madem buzdolabında yapıcaksam 15 derecede en iyi olan bira nedir ? Yada bunun dereceden etkilenmeyeni herkoşulda olanı yok mudur ?:)))
Saygılar

(bakkalamca) #2

Selamlar,

30 derece çok yüksek bir fermentasyon sıcaklığı. sıcaklık ile mücadele ile ilgili bir çok konu var. lütfen bunları aratıp, inceleyin.

Özet geçersem bira mayasının temel 2 türü var. lager mayaları ve ale mayaları . lager mayaları , dipten fermentasyon yaparlar, düşük sıcaklıklarda (5-18 C arası çeşidine göre), daha yavaş çalışırlar ( genelde 3 hafta gibi), tortuyu dipte toplarlar ve fermentasyon esnasında çürük yumurta kokusu yayarlar.

Ale mayalar ise, üst taraftan fermente ederler. oda sıcaklığında çalışırlar (18-25 C), orta hızda çalışırlar ( genelde 2 hafta), tortuyu çok iyi çöktürenler olduğu gibi, iyi çöktürmeyen çeşitleri de vardır. bazı çeşitleri lager gibi çok nötr tatlar verebilir veya muzlu veya baharatlı tatlar verebilir.

Siz eğer ale mayası ile kova kurduysaysanız ( % 90 öyledir). sıcaklığı 20 dereceye yükseltin mutlaka , yoksa fermentasyon çok yavaş ilerler. bir dahaki sefer kit kurarken eğer düşük sıcaklıklarda fermentasyon yapacaksanız lager türü bir ürün seçebilirsiniz.

(Ziya Demircan) #3

Merhaba
Bendenilk kitimi kurdum ve ne yaptıysam 29 derecenin altına düşmüyor. Fakat bulunduğu ortam karanlık ve serin.Fermantasyon esnasında bira kendiside ısı üretiyor sanırım. Bu sartlarda biranın sonucu ne olur? Hiç içilmezmi yada tatda nasıl bi etkisi olur acımı olur ekşimi olur yani. Bu durumdaki birayı şişede 1 ay bekletsem tadı düzelirmi

(Batu Inkaya) #4

Merhaba,

Mayaların ideal çalışma sıcaklıklarının üzerinde fermantasyon yapılması sonucunda genelde meyvemsi tatlar, şarap kokusu gibi kokular üretiyor. İçilmez olacağını düşünmüyorum. Ama kalitesi istenilen seviyede olmaz muhtemelen.

30 TL maliyetle strafor kutu yapabilirsiniz. Bunun Forumda da facebook sayfalarında da bir çok örneği mevcut. Ben de izmirde yaşıyorum ve strafor kutu ile buz koymadan bile 25 derece civarında tutabiliyorsunuz. Bunun yanına sabah akşam 3 er adet yarım litrelik şişelerde buz koyarsanız 21 derecede sabitleyebilirsiniz.

(direnç) #5

Arkadaşlar, strafor ile kapatıl pet şişelerde buz ile sıcaklığı düşürebilirsiniz