Diabolo Kiti Modifiyesi

Diabloya karar kıldım bir sonraki imalatı. 20lt yapmayı düşünüyorum. Brewferm’ in kullanım klavuzunu inceledim yalnız istediğim bilgiye ulaşamadım. Her kite 500gr şeker eklenmesini önermişler. Kit normalde 9lt lik. Ben 3 kit alıp 20 lt yapmaya niyetliyim. Normalden 7 lt az olacak ama ne kadar şeker eklemek gerekir kestiremedim. Mümkünse şeker eklemeden yapmak isterim. 3 kit şekersiz çok güzel olur.

27 yerine 20 litre olarak yaparsanız şeker eklememenizi tavsiye ederim. Yine yaklaşık %8 alkollü bir biranız olur, ama tat yoğunluğu çok daha yüksek olacaktır :smile:

2 Beğeni

diabolo’yu hacim düşürmeden 2 kit 18 litre şeker eklemeden yaparsak alkol oranı ne kadar olur…
yada wherry kitini 23 litre yerine 18 litrede yaparsak alkol oranı 4.5 dan kaça çıkar…

Bugün ilk kit bira yapımını Diabolo ile yaptım. Herşeyi yazdığı gibi uyguladım. Yalnız kovaya değil 19 litrelik damacanaya yaptım. Kovaya birkaç güne pilsner yapacağım. Bugüne kadar diabolo yapıp deneyen var mı? diye merak ettim. Varsa izlenimlerini öğrenebilir miyim?

Ben yeni kurdum. Galiba ilk yapanlar bizler olacağız.

Hadi hayırlısı güzel bir şey olur inşallah. Afiyetle içeriz. Duvel benzeri olacak herhalde.

1 Beğeni

Arkadaslar merhaba, ben diabolo kitini 500gr dme + 500gr. Seker ile 12lt. Olarak mayaladim. Ufak bi modifikasyon sayılır :smiley:

2 Beğeni

Diabolo kitinden memnun kaldınız mı arkadaşlar?

ben de pek yorum bulamadım geç olgunlaşıyor beklemedeyim 2.hafta şişedeler şu an

hangi maya ile kaç litre yaptınız acaba? bir de şeker, candi veya maltözü kullanımınız neydi?

Diabolo / 9 Lt.
5 Aralık, 2016
Bir paket açık renk DME
BE-256 maya
OG 1080 / 20 derece

Şişeleme
26 Aralık, 2016
FG 1018-1019
16x50cl 2,77 şeker
2*33cl 2,08 şeker

2 gün önce kurdum.
9lt
600 gr lme
200 gr şeker ilave edecektim ama son anda vazgeçtim. Şeker sadece alkol oranını yükselrecekti ve aşırı yüksek alkol de istemiyordum.
Og 1070 çıktı
5gün sonra meşe yongası takviyesi düşünüyorum ama çok da emin değilim.

Şişeleme şekeri 1000/350 1 adet çok az olmaz değil mi?

Diabolo
21 Ocakta çift kit olarak kovalandı
18,5 litre… biraz suyu fazla kaçtı… 18 olmalıydı…
OG 1066 - FG 1012
Maya olarak çift kit mayası kullanıldı
1 kg şeker
31 Ocak’ta ikinci fermentere alındı
8 Şubatta şişelendi

ABV 7.1 çıktı hesaba göre… Ya ben OG alırken doğru alamadım, ya yarım litre fazladan su kullanmış olmamın etkisi -0.9 oldu, bilemiyorum…

Aynı şekilde kuran ve ABV ölçmüş olanınız var mı?

selamlar. bu kurulumun tadımını yaptınız mı acaba? şişeleme şekerinden memnun kaldınız mı?

İlk ölçümde bir yanlışlık olmuş olabilir. Bu kitlerin genelde 1080 civarı oluyor. Ben de 3 kit aynı anda tripel kurdum 1.6 kg şeker ve 2 adet be-256 mayayla. og 1080 çıkmıştı.

Ben Diablo’ yu şişeliyeli 1 yılı geçti. Önerim şişeri en az 6 ay unutmanız. Ben 10 ay sonra dolaba koyduğum şişelerin tadını çok daha fazla sevdim. İlk 2 ay sakın denemeyin bile. Ben Abbaye maya ile mayalamıştım son 3 günde F2 maya kullanmdım.

1 Beğeni

Selam, Şişe şekeri oranları bence bu kit için yeterli. Boğazı yakmayan hoş bir alkol tadı var, yoğunluk ve köpük yerinde. Şişede 45. gününde. Kalan şişeleri biraz daha dinlendirmek istiyorum.
Not: Henüz istediğim berraklığı göremedim. BE-256 maya ile ilgili olabilir. Belki de yeterince şişede dinlenmedi.

1 Beğeni

Tadımını yaptım. Bayadır buzdolabında bekliyor şişeler. Anca maya ve protein artıkları şişe dibine indi.

Şişeleme şekerini hatırlamıyorum ama 1082 ile başlayıp 1020 civarı şişelediğim için heralde 1 küp şeker atmıştım. Köpük yerinde olmuştu.1018 1015 gördüğünüz zaman belki bir yarım küp şeker daha ister.

Berraklık için önerim dolapta 3 hatta 1 ay bekletmeniz. Tüm tortular anca dibe iniyor.

1 Beğeni

9lt. 500gr LME og1070 fg1024
Şişede 2hafta sonunda ilk tadım. Leyla :slight_smile:
İçimi hafif ama çarpıyor