Diabolo ve Triple cam damacana ve pet şişe kurulumu

(Cem Kotil) #1

Selamlar,

15 lt cam damacana ve 10 lt pet şişeye kurduğum diabola ve triple biraları nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum. Yapmadan önce forumda ve grupta dolaştım ama aradığım cevapları bulamadım. Aynı soruları soranlar için yol göstermesi açısından burada bulunması gerektiğini ve evde bira yapım bilgimizi ve kültürümüzü genişletmesi için bunlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Triple ı 15 lt cam damacanada diabolo yu 10 lt pet şişede yaptım ve ikisi içinde tıpalı hava kilidi kullandım. Bunun nedeni bazı yorumlarda başlıklı olanın zamanla genişlediğini okumam.

Piyasada bir sürü cam damacana var, birçoğu birbiri ile aynı ancak bazı markaların ağızları daha dar, yani hava kilidimizin uymama ihtimali var. O yüzden 15 lt damla cam damacana kullandım. Özellikle benim yaparken fark ettiğim bir konuyu baştan belirtmek istiyorum. Cam damacana ya da pet şişe de birayı kuramıcağımız için kendi bira kovamda kurdum oradan aktarma yaptım, pet şişeye aktarımı şişe doldurma çubuğu ile yapabildim ancak cam damacaya uzunluğu yetmedi, bunun için aktarma çubuğuna ihtiyaç var. Bende aktarma çubuğu olmadığı için mecbur kovanın musluğunu kullandım( cam damacana aktarırken açılı döktüm ki köpürmesin). Malesef cam damcananın ağzı ıslandı ve hava kilidini takamadım, kendini dışarı atıp durdu, mecburen peçete ile kurulayıp öyle tıpalı hava kilidini takabildim, pet şişede ağız kısmı ıslanmadığı için sorunsuz şekilde tıpa takıldı.

Bu başlığı düzenli şekilde güncellemeyi planlıyorum, cam damacana ve pet şişe de benim için deney olacak, hangisinden daha verimli bir sonuç aldığımı buradan paylaşıcam.

Öncelikle Triple ı nasıl yaptığımdan başlıyacağım. 250 gr şeker ve 250 gr kuru malt özü kullandım. Bira mayası olarak da t-58 ale kullandım.

1060 og ve 23.5 derece kurulum sıcaklığı yakaladım. Toplamda 10 lt oldu ve 15 lt cam damacanaya aktardım. 500 ml sıcak su ile 250 gr şeker ve 250 gr kuru malt özü kolay bir şekilde eridi, topaklanma vs gibi bir sorun olmadı. Cam damacanada gelen kendi suyunu kullandım, kurmadan önce suyun ısısını ölçmedim ama baya soğuktu muhtemelen 17-18 derece gibi.Aktarımdan dolayı köpükleri kovada kaldı ama sonradan fazlasıyla köpürdü ve sorun olmadı. Cam oluşu ısı kontrolu için daha sağlıklı çünkü daha kolay soğutulabiliyor ve bu soğukluk tüm şişeye dağılıyor.

İkinci olarak Diabolo yu kurdum. 250 gr şeker ve 250 gr kuru malt özü kullandım. Bira mayası olarak kutunun içinden çıkan kendi bira mayasını kullandım.

1070 og ve 26 derece kurulum sıcaklığı yakaladım. Şöyle bir sorun vardı; 10 lt pet şişeye kurulum yapıcağım için %20 boşluk bırakmam gerekiyordu ancak brewferm ın bu serisi 9 lt olduğu için 9 lt yaptım (bu bir risk ve karşılığını aldım, buna birazdan değinicem). Yoğunluğundan da anlıyoruz. Sıcaklığın böyle olmasının neden pet şişedeki suyu kullandım ve bu yüzden kendinden sıcaktı ayrıca malt özünü ve şekeri eritmek için1 lt sıcak su kullandım. Kovada kurduğum bu birayı şişe doldurma çubuğu ile pet şişeye aktardım. Plastik oluşu tıpalı hava kilidini takmanda sorun oldu, bastırdıkça pet şişe büküldü ve içindeki köpüğü dışarı püskürttü. Nihayetinde kurulum tamamlandı ve yerine kaldırdım. Buzlu şişeler ve buzlu tülbent sardım ve soğumaya bıraktım.

24 saat sonra 10 lt pet şişedeki köpürme hava kilidini tıkadı.

Formula buğday birası yazılarını okudum ve iki tane çözümü var. Ya hortum ile hava kilidini uzatıp ayrı bir kaba alabilirsiniz ya da benim yaptığım olan hava kilidini değiştirerekte çözebilirsiniz. Buğday birası gibi olmadığı için köpürmesi durdu ve sadece hava kilidini değiştirmek yeterli bir çözüm, sonrasında aynı şey tekrar olmadı. Tabi elimde daha kurmadığım kovanın hava kilidinin boşta olması da benim şansım.

1 hafta oldu kuralı ve fokur fokur devam ediyorlar, kendi yaptığım soğutucu kutu ile 12 saatte bir buzları değiştirerek devam ediyorum. derecemi kaybettiğim için şu an kutu içi dereceyi bilmiyorum ama elleyerek anladığım kadarıyla baya soğuk :grinning:

Son olarakta hem b planı olarak hemde brewferm ın bu biralarının olgunlaşası uzun sürdüğü için boş kalmamak için en sevdiğim bira olan lager kurdum. 500 gr şeker ve 500 gr kuru malt özü kullandım. w-34/70 bira mayası kullandım.

Kitaba uygun şekilde, kovada 23 lt olarak kurdum. Sadece diabolo da gördüğüm yüksek ısıdan dolayı 6 lt suyu buzlukta baya bi soğutup ekledim böylece 1050 og ve 17.6 derece yakalamış oldum.

En kısa sürede derece alıp kutu içinin derecesini de yazıcam, soğutucu kutunun işe yararlılığı istatistiki olarak merak ediyorum. El ile kontrol edince içi baya serin ama gerçekte kaç derece merak ediyorum.

Güncellemeye devam edicem.

Edit: 21.9 derece olan 500 ml suyu soğutucu kutuya koydum 2 saat sonra 17.1 dereceydi. Harika
Edit 2 : 4 saat sonunda kutu içi 13.2 derece

(alkan_d) #2

Elinize sağlık, güzel bir anlatım olmuş. Umarım hepsini sıkıntısız bir şekilde şişeler ve afiyetle içersiniz.

Bir tek lager mayasına takıldım. 12-15 arasında çalışan bu mayayı 20 derece civarında sabitlenecek soğutma kutusuna koymak biraz riskli olmamış mı? Lager mayası hiç kullanmadım, dolayısıyla performansını bilemiyorum ama 20 civarında çalışır mı dersiniz?

(Arif Cumhur) #3

Sitede satışta olan S-23 için 22 dereceyi aşmayın uyarısı var 20 civarında da ale benzeri bir sonuç vereceği uyarısıyla, lagerden çok ale gibi bir sonuç olacak bu durumda

(Cem Kotil) #4

Haha önce iki kere daha lager yaptım, ilk yaptığım 17 derece ile olmuştu ve harika olmuştu. Şu an kutu 13-14 derece civarında ısı problemi şimdilik yok

(Cem Kotil) #5

Evet aslında haklısınız, biraz sıcak sayılır ama şu an kutu içersindeki ısı 13-14 civarında eğer 3 hafta bu şekilde kalırsa çok güzel bi lager olur.

Bunyan bir önce yaptığım lager şubat ayındaydı, bütün gece dışarda durmuş damacana ile yapmıştım, o kadar soğuk olmuştu ki kovayı ısıtmaya çalışmıştım, 8-9 derece gibi birşeydi.

(alkan_d) #6

Peki diğer kitlerin mayaları 13-14 civarında çalışıyor mu?

Sanırım hem lager hem de ale mayalar için sihirli ortak noktayı keşfetmişsiniz :smile:

(Cem Kotil) #7

hahaha umarım öyle olur, bekleyip görüceğiz.

Şu an soğutucu kutu derecesini 15-16 ya çıkardım, 3 ü de fokur fokur devam ediyorlar. Merakla bekliyorum

(Onur) #8

Cam damacanaya kurma fikri oldukça cezbediyor. Hem kapladığı yer açısından hem de daha ekonomik olması açısından merak ediyorum.

Özellikle cam damacana temizliği ve kovada mayalayıp aktarım konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Aktarma çubuğum var, uzun.

(Cem Kotil) #9

Temizliği aynı kova gibi orada değişik birşey yok ama aktarım önemli, bende aktarım çubuğu olmadığı için zorlandım. Musluktan aktarmak zorunda kaldım umarım biraya birşey olmaz. Ama aktarım çubuğu var ise kovada kurup aktarım çubuğu ile dezenfekte edilmiş cam damacanaya tüm işlemler bittikten sonra rahatlıkla aktarabilirsin.

(Onur) #10

Teşekkürler cevabınız için.

Yalnız 5 litrelik kurmak istiyorum ben, kitin ne kadarını dökeceğiz acaba ?

Bira kiti - su oranı ne şekilde tam bir oran var mı ?

Ya da 15 litrelik kurmak istiyorum mesela.

Teşekkürler.

(Cem Kotil) #11

Açıkcası 5 lt kurmadım, bununla ilgili bilgi veremicem, çeşitli hesaplamalar var ama çok hakim değilim, daha iyi bilen birine sormak gerek.

15 lt için ise şunu söyleyebilirim brewferm bira kitleri 15 lt için uygun ama dikkat edin bazı ürünler 12 lt lik, bazıları 9 lt oluyor. Bira yapım kılavuzunda ayrıntılı şekilde nasıl yapacağınız yazıyor, yardımcı olur

(Mert E.) #12

@Cem_Kotil diabolo’da sise sekeri ne kadar kullandınız?

(Cem Kotil) #13

Kitapta yazdigi gibi standart olculeri kullandim.