Doppelbock kurulum tavsiyesi?

Kurduğum 3 kit pilsener den sonra dördüncü kit olarak bock kiti+ bir paket ekstra köyü malt özü ile 23 litre kurdum. Sonuç harikaydı . Hakikaten bock pişman etmez :). Şimdi level atlayıp doppelbock kurmak istiyorum. Hedefimiz %7 alkol oranına sahip dolgun bir bira yapmak. Doppelbock kuran ustadlarin tavsiyelerini bekliyorum. Kafamdaki tarif çift kit+ bir paket ekstra koyu dme+1.5 kg şekeri 23 litre olarak kurmayı dusunuyorum.

sadece iki kitin bile 23 litrede %7 alkol oranı verecegini düşünerek hesap yapmanizi öneririm ben de çift kit buğday kurdum ekstra hic bisey katmamis olmama rağmen sert geldi.

Çift kit yapacaksanız asla bu kadar şeker kullanmayın. Hatta hiç şeker kullanmayıp çift kit + 500 gram koyu dme ile kurun. Doppelbock yapan birinden tavsiyeler :slight_smile:

@Serter bey doppelbock kavramını sizden duymuştum. Bunu için ayrıca teşekkür etmek isterim. Tavsiyelerinize uyacagim. Kusuruma bakmazsaniz birkaç sorum daha olacak. Meyse kaç litre kuruyorsunuz, 19 lt mi ? Hem gövdeli olmasını istiyorum hem yapmisken 25 lt yapmak istiyorum ne onerirsiniz? Alkol oranı yaklaşık kaç olur? Orjjnali gibi yüksek alkollunyapmakmistiyorum. Kit mayası ile s-04 arasında Tad olarak ne far var. Şimdiye kadar kit mayası haric maya kullanmadim. Meyvemsi tadlari nasıl azaltabilir? Sorular biraz fazla oldu galiba şimdiden teşekkürler.

Alkolü % 7 seviyelerinde olur 19 litre kurduğunuzda. 25 litre kuracaksanız ben yerinizde olsam şeker yerine 500 gram extra koyu kuru malt özü kullanırdım. s-04 kit mayalarına göre oldukça güzel bir maya. Daha çalışkan olduğunu gözden kaçırmıyorum. Sürekli forumda bahsedilen maya kokusundan da uzak. Meyvemsi tadlar denen tadlarını neredeyse yaşamadım denebilir.

Doppelbock dışı kurulumlarımda da 20-21 litreyi geçmiyorum gövdeyi kaybetmemek için