Dördüncü tam tahıl denemesi: Rauchbier (İsli Bira)

İsli yiyeceklere olan tutkunluğum Metro marketten aldığım Schlenkerla sayesinde içeceklere de sıçradı. Bu sebeple uzun süredir isli bir bira yapma isteğim vardı. En sonunda geçtiğimiz haftasonu kolları sıvadım.

Öncelikle normal Rauchbier senaryosundan sapmalarımı yazayım: lagering için uygun buzdolabım olmadığından birayı lager yerine ale mayasıyla mayaladım. Ayrıca normal tariflerde az miktarda renk ve aroma vermek için kullanılan koyu renk özel maltlardan da elimde olmadığından azıcık aroma katkısı olsun ama esasında renk versin diye Guinness denememden kalan kavrulmuş arpayı tarife dahil etmeye karar verdim. Renk hesabını brewers friend kullanarak ve klasik isli biraların renk aralığıyla uyum içinde olmaya çalışarak yaptım. Sonuçta 2,5 kg Kayın İsli Malt, 2,5 kg Pale Malt ve 80 gr kavrulmuş arpa ile biramı yapmaya karar verdim.

Yine brewer’s friend kullanarak sıcaklık hesaplarımı da yaptıktan sonra aşağıdaki tarifi hayata geçirmeye çalıştım:

Tarih 18.12.2016
Pale Malt 2,5 kg
Kayın İsli Malt: 2,5 kg
Black Barley 0,08 kg
Hersbrucker Ş. Otu 50 gr / 60 dk
Biersol 8 ml / 10 dk

İlk Su 19 lt
Strike Sıcaklığı 71 C
Mayşeleme Sıcaklığı 66 C
Mayşeleme Süresi 60 dk
Tahıl kaybı 5 lt

Yağmurlama Suyu 8,7 lt
Yağmurlama Sıcaklığı 77 C

Kaynama Süresi 60 dk
Kaynama Kaybı 3,2 lt

Ölçülen OG 1,056
Brewhouse Efficiency %66
Fermentasyon Hacmi 19 lt
Mayalama sıcaklığı 22 C
M44 US West Coast 1 pkt
Tahmini FG: 1,011

Öncelikle tahılları çekerken aldığım is kokusunun fermantasyon başında neredeyse kaybolduğunu söylemeliyim. Bu durum acaba %50 isli malt yetmedi mi korkusunu içime düşürdü açıkçası. Umarım mayalama sonrası biraz daha isli tadı hakim bir bira elde ederim.

Strike suyu:

Tahıl ekleme sonrası:

Mayşeleme:

Battaniye ve sofra bezi ile tencereyi sarıp 1 saat mayşeleme sonrası (sadece 1C kayıp):

Hemen hot break öncesi:

Hot break:

Ş. otu eklendikten hemen sonra:

1 saat kaynamanın son 15 dk’sında soğutucumu, son 10 dk’sında ise biersol’ü kazana ekledim. Kaynama sonrası yaklaşık 35 dk’da sıcaklığı 25 C altına indirdikten sonra da kovaya sifonlayıp iyice havalandırdım, mayayı attım ve kapattım. Umarım mayalanma sonrasında istediğime yakın isli bir bira elde etmiş olurum. Yoksa da sağlık olsun, bu işin %100 isli malta kadar yolu var :slight_smile:

7 Beğeni

Benim ilk denemem smoked idi, aşağıya linki ekledim.
50% isli malt yeter bence ve gayet isli bir Tad alirsiniz. Cok sevsem de Bence cok içince yoracak bir tadı var bu tip biraları.

1 Beğeni

Evet ard arda içme konusunda katılıyorum kesinlikle. Ara sıra ızgara etin yanına çok yakışır gibime geliyor ama :grinning:

derken soğutucu olarak eklemekten neyi kastettniz, açıklar mısınız?

Böyle söyleyince kimyasal bir madde gibi anlaşılmış. Soğutucudan kastım bakır serpantin. Dezenfekte olsun diye kaynamanın son 10 dk’sında kazanın içine koyuyorum.

1 Beğeni

Bu arada bu birayı 1,008 FG ile dün şişeledim. Ölçüm için aldığım numunenin tadına baktığımda is tadının çok da kaybolmadığını farkettim. Gayet hissedilir seviyede ancak baymayacak bir is kokusu var. Şişede dinlenme sonrası bakalım nasıl bir sonuç verecek. Benim damak tadıma göre yine de biraz daha isli olsa daha iyi olurdu sanki ama misafirleri falan da düşününce ayarında olmuş diyebilirim.