DRY-HOP ile gelen kötü tat ve koku sorunu

(Gürcan Kaya) #1

Merhaba bira severler:
6.Kit olarak Coopers IPA kurdum.
1500gr TozŞeker
23 Lt
OG 1050
21.5 C mayalandı ve gene seyirl 20-23 C
7.gün 1004 Yoğunluk ölçtüm ve 50gr Cascade ŞO direk kovaya ekledim. Yoğun gazçıkışı 2-3 saat sürdü kesildi. 3 gün sonra FG 1000 olduğundan başka bir kovaya alarak 24 saat 11 C civarında bekledi.
11 gün 2x750/360 şeker ile şişeledim.

SORUN ŞU; 7 gün tadım yaptığımda çok ağır (Çam sakızını andıran) koku ve acı bir tat vardı. şişede 26.gün ve biraz daha hafiflesede yine aynı tat ve koku var. Daha önce yaptığım IPA ilk denememde çok acı içemem dememe rağmen 20 günden sonra şerbet gibi olmuştu. DRY-HOP tan beklentim kesinlikle bu değildi.
Sizce nerede yanlış yaptım?

(antipanik) #2

Sorun 1500 gr şeker.
Kısa ve öz.

Cascade kaliteli bir şo. Ben kullandım ve biraz turunç aroması olur. Acılık değil.:blush:

(Tunç Aslan) #3

Direkt olarak kovaya attıysanız,beklenilenin uzerinde bitkisel bir aroma/koku sağlayabiliyor dry hop,cascade de çamla ilgili bir aroma olmamasina ragmen kastettiginiz bu olabilir.Acilik konusundaysa dry hopun bir etkisi yok,bira yapim surecinizde dryhop disinda bir baska parametre daha değişmiş olmali

(Gürcan Kaya) #4

Daha önce de 1500 gr ile kit kurdum ve 500gr şekerin böyle baskın koku ve tat farkı yaratması mümkün değil.
Ben Cascade nin kötü olduğunu söylemedim. Uygulamada bir yerde yanlış var diye düşünüyorum. Aromanın Trunç oması bir yana çam kozalağı gibi kokuyor. Belki turunç kabuğu :frowning:

Evet Tunç bey 50gr Pelet olarak direk kovaya attım.

(Gürcan Kaya) #5

Aktarma öncesi görüntü buydu.

(ali can) #6

Süreçte çok bir sıkıntı yok gibi, @antipanik’in dediği gibi şeker biraz fazla ama daha önce de o şekilde yapmışsınız.

Serbetçiotu tül vs. içinde atilmadiysa, serbetciotu yoğun bir şişeye denk gelmiş olabilirsiniz.

Serbetciotu aromasınin fazla gelmesi de sürpriz değil aslında;coopers IPA acılık değeri 40, nispeten acı bir bira, üzerine 50 gr. serbetciotu da az değil.

Çam tadı da yine çok sürpriz değil; çam aromalı bira yapmak isteyen bir arkadaş serbetciotu olarak cascade kullanılabileceğini yazmıştı.

(Gürcan Kaya) #7

O zaman direkt olarak kovaya eklemek ve 50 gr çok geldi diye düşünüyorum.
Zira kişisel değil kime denettiysem sonuç kötü. Şerbetçi otunun yoğun olduğu şişe sözkonusu değil çünkü aktarma yapıp dinlendirdim ve çok sayıda deneme yaptım 26 gündür. 1 ay daha bekleyecek. Olmazsa çöp :frowning:

Birde damakta kalan bir tad olarak değil çam kokusu, birayı içtikten sonra gaz çıkartırsınız ya; işte bu koku o zaman genizinizde patlıyor gerisin gerite.

(ali can) #8

Haklısınız, başka bir sorun var, zaten dry hop acılık değil sadece aroma veriyor bildiğim kadarıyla. Belki bekletmeyi de deneyebilirsiniz köpürme vs bir sorun yoksa.

(Gürcan Kaya) #9

Gaz, köpük, renk süper. İçene kadar iştah kabartıyor. o ndenle elim varıp dökemiyorum. 1 ay daha bekliyecek şişede bakalım.

(Keremcan Büyüktaşkın) #10

Cascade profilinde turunçgilin yanı sıra eşit ağırlıklı olarak floral (çiçeksi) de geçiyor. Belki aldığınız koku ondan kaynaklı olabilir. Siz çam diye tarif etmişsiniz gerçi, fakat piney geçmiyor profilde. Bu arada, Coopers IPA’ya mayşeleme aşamasında eklenen şot’u da Cascade sanırım.

(Gürcan Kaya) #11

Çok utanarak söylüyorum ama hatayı buldum. Biraz önce geri kalan ŞO kokusuna bakmak için buzdolabına gittim paketi açtım kokladım ve kapatırken ne göreyim dersiniz? Siparişten bu yana gelen bir hata; Columbus ŞO imiş. Ben yanlış sipariş etmişim ve hiç dikkat etmeden de kullanmışım. ( napayım ilk deneme idi)

Reçine kokusu çözüldü. Sanırım ağır koku ise miktardan dolayı. Hem IPA ya reçine ağır geldi hemde miktar çok fazla oldu. kalan ŞO yu kullanırsam sanırım 20 gr fazla koymam.

Kusura bakmayın tekrar özür dilerim.

( P.G.) #12

50 gr Columbus dry hop için biraz fazla. Columbus’un asıl kullanım amacı acılık dersek çok yanlış olmaz sanırım. Dry hop için başka şerbetçiotlarının yanına 10 gr kadar ekleyebilirsiniz. Bu arada Columbus’u sıcak su ile demlerseniz de kedi çişi kokusu oluşuyor. Ama dry hop’tan kaynaklı tadını sevmediğiniz biralarınızı dökmenize gerek yok. 2 ay bekleyin dry hop etkisi neredeyse tamamen kayboluyor.

(Şişede Enaz BİRAY) #13

50 gr Cascade + 50 gr Columbus ile dryhoplanmış coopers ipanın şieşede 1 ay sonraki halinin tadı hala damağımda ve ilerleyen günlerde mutlaka kurulacak.
(1x Medium kmö, 1kg şeker, S-04 maya, 21 lt,)

Bu sebeple bence sorun ne şeker oranında ne de 50 gr. colombusta. Üstelik sadece 3 gün beklemiş, kesinlikle colombusa imkan vermiyorum.
Öncelikle ben coopersın 7. günde 1050’den 1004’e düşebileceğine kuşkuyla yaklaşıyorum, acaba ölçümde bir hata olmuş olmasın?

(antipanik) #14

@hayalin
@Gurcan_Kaya

Aslında hepimizin yazdığı doğru.
Aynı konuyu dün Razorback Ipa başlığinda konuştuk.
Kurulumda şeker oranı artarsa malt oranı düşük kalacağı için şo nun etkisi artıyor. Çünkü maltın verdiği gövde ve bal vs. notaları azalıyor.
İki konu birbiriyle bağlantılı yani. :blush:

(Gürcan Kaya) #15

@antipanik yaptığın açıklama aslında en mantıklı olanı geldi bana. 1500 gr şeker ile kit kurdum ama Hop yapmadım. 50 gr Columbusun etkisi fazla şekerden arttı ise bu sonuç ortaya çıkmış olabilir.

@Hm_mania ölçüm yanlış olamaz zira OG ve FG aynı hidrometre ile ölçüldü. İlaveten FG; 1 sefer Hop tan önce 2 kez Hop sonrasında ölçüldü. Fazla şeker fazla maya üretip fermantasyon çabuk bitmiştir diye düşünüyorum.

Özetle; IPA 40 IBU bir bira. Alkol yaklaşık % 6.4 olunca acılık arttı. Şekerin fazla oluşu ve direk kovaya ŞO eklemenin neticesinde aşırı reçine kokusu ve tadı ortaya çıkmış olması en mantıklı açıklama gibi geldi bana.