Dry Hop kesesinin içine ağırlık olsun diye metal cisim koymak

Merhaba Sevgili BB forum ahalisi, sizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
Yaptığım hatanın farkına ancak, çok özenerek kurduğum kiti şişelerken vardım.
EDIT - Üstelik herhangi bir ağırlığa gerek de yokmuş, tülbent ve ŞO suyu çekince kendi kendine dibe iniyor.

Kurduğum yüksek alkollü Muntons Pilsner’e (1,2kg açıkrenk LME + 1kg şeker + 2 adet S33 maya) son 5-6 gün 50gr Fuggle ile dry hop yapma niyetim vardı.
Maceraya sorunsuz başlamıştık.

ŞO katacağım gün son anda, tülbentten dry hop kesesinin içine ağırlık koymayı hatırladım.
Tüm evi aradım, uygun birşey bulamadım.
Son anda bulduğum büyücek bir alyan anahtarı (dışı nikelaj kaplı uyduruk bir alyan) kullanmaya karar verdim.
Gerisini Barış Manço’nun Osman şarkısındaki ‘dur Osman, yapma Osmaaan!’ nidaları eşliğinde anlatayım…

Önce PBW ile bir güzel yıkadım.
Sonra StarSun ile misler gibi arındırdım.
50 gr Fuggle’ın arasına yaptırıp tülbetlere sardım, güzelim kitin içine bıraktım.
6 gün kitle beraber kovanın dibinde durdu.

Şu elimde görmüş olduğunuz, kit şişelendikten sonra alyanın hali.

Kokusu da kötü, elde siyah iz de bırakıyor.
Fakat şişelemede tattığım örnekte buna benzer hiçbir tat almadım, sorun görmedim.

Ey malzeme bilimciler, metalurji mühendisleri, sağduyu sahipleri…
Sizce bu kurulum heba olmuş mudur?

4 Beğeni

Öncelikle fermantasyon kovasına ekleyeceğiniz metal gıdaya uygun 304 olması lazım , yada cam bilge koyabilirdiniz.

Zararı hakkında malesef yorumda bulunamayacağım :frowning:

2 Beğeni

Geçmiş olsun. :frowning: fakat icme, dok deselerde o biralar içilecekmis gibime geliyor.

Keşke milyonculardan cam / seramik bilye alsaydın.
Mayaların alyanı hacemat etmiş :fist: :muscle:

1 Beğeni

Yorumlarınız için teşekkürler…

@Pobeda Böyle bir hatayı ben nasıl yaptım diye kendi kendime soruyorum…
Ağırlık ararken sanki metal olması gerekirmiş gibi bir fikir kitlenmesi olmuş bir yerde.

@hamidowic mesela, değil mi… ne kadar kolay bir çözüm olurdu… fikir için teşekkürler!

@Maktas insanın içi gidiyor tabi, onca malzeme ziyan mı olacak diye dudak titremeleri…
Sen dry hop nasıl yapılır, ara, oku, düşün, planla. Sonra aceleden heba et…
Yoğunluk ölçümlerinde durumu bilmezken lıkır lıkır gidiyordu ama, şimdi biraz gönlüm döndü açıkçası.
Kulaktaki onca küpenin yanına bir tane daha gelmiş oldu.

Acaba tadına bir de 15 gün sonra mı baksam :slight_smile:

1 Beğeni

O biralar dokulmeyecek :grinning:

Bira kalitesinden bağımsız soruyorum:
Sizce zehirlenir miyim?
Dök onları içme sakın der misiniz?

Eğer bahsettiğiniz metalin alasımında nickel varsa ve biraya geçmişse içmeyin derim. Çocuk ürünlerindeki hatta büyükler için bile fermuarlar,düğme vs bile nickel free olsun diye avrupa regulasyonlari var. Kaldı ki sizin biraniza nüfuz etmiş olabilir. Üzülerek de olsa içmemenizin daha dogru olduğunu düşünüyorum.

4 Beğeni

içtiginizde zehirlenmezsiniz ama vucunuzda birikir, karaciger, bobrek, degmez, dokun yenisini yapın, riske girmeyin…

2 Beğeni

Metalin yüzeyindeki nikelaj kaplama kovaya karışmış.

Yani kovada metal partiküller mevcut.

Tad olarak bunu farketmeniz neredeyse imkansız.

Bu musluk suyuna ağır metal karışması gibi birşey.

Tadından anlaşılmaz. Ama içmek sağlığa zararlıdır.

Dökün ve yenisini kurun derim bence…:smile:

4 Beğeni

Değerli BB forum camiası, iyi ki varsınız.
@kadirminator bu forumu güzelleştiren, buradaki zihinsel ve damaktadı çeşitliliği değil mi zaten :blush:

Bayrak töreni eşliğinde şu yakışıklı (çeşitli 330 - 500 - 740- 1000 mL) şişeleri şakır şakır döktüm.
Şu da son verdikleri poz idi:

Fonda Gloria Gaynor’dan ‘I Will Survive’ çalarken, biraz da önceki kurulmuşlardan takviye alarak :wink: gözümü budaktan, yani ziyandan sakınmadım.

Yılmadım, tekrar pilsner kurdum. Sitede _Export Pilsner_ kalmamıştı, eldeki _Muntons Connoisseurs Pilsner_'i; 2x Açıkrenk KuruMaltÖzü ve 200gr TorkuŞeker eşliğinde, S-04 maya ile 19 lt olacak şekilde kurdum. Sonlara doğru **Fuggle** ile soğuk ekleme yapacağım.

Bir daha tülbent içine ağırlık koymayacağım, gerek olmadığını kovayı açtığım anda görmüştüm.
Hele kova içine metal herhangi birşeyi zinhar sokmayacağım.
Panik bu işin bir numaralı oyunbozanı.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Hepinize, şerefe…

3 Beğeni

Ben dry hop için tülbent, bez, kadın çorabı, erkek donu falan kullanmamayı tavsiye ediyorum hep, siz alyan atmışsınız. Çıta bayağı yükseldi :smiley:
Fuggle da dry hop için çok hoş bir ot değil bu arada, cascade, amarillo, citra gibi otları deneyin fuggle yerine :wink:

5 Beğeni

Geçmiş olsun, ben dökmüş kadar üzüldüm ama doğru olan bu sanırım. … yenisine saglik :wink:

1 Beğeni

Yönlendirmeniz için teşekkürler, ŞO dünyasına yeni giren bir çömez olarak, basitten başlayarak tüm spektrumu taramak adına, pilsner’e Fuggle ile başlayayım diye düşündüm.

IPA’lerim için Cascade, sonraki pilsner’lerim için Tettnang ve Lübeski’lerim var; maksat teker teker giderek öğrenmek, sonra kombinasyonlara geçmek.

Her kötü tecrübe seni uzmanlastirir. Hangimiz kit dökmedik ki ? Benim buğday biram da şarap olmuştu sıcaktan. Sağlığa icemedikten sonra içme daha iyi :slight_smile:

“Tecrübe yenen kazıkların bileşkesidir” diyerek acınızı bir nebze gidermeye çalışalım.

Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Kovaya normalde yiyebileceğimiz maddeler harici hiç ama hiç birşey.

1 Beğeni

Ben de ağırlık olsun diye yemek kaşığı kullandım ve doğal olarak bir sorunla karşılaşmadım. Adı üstünde yemek kaşığı… :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar bu iş görür mü? Sizce.Hırdavatçıda buldum.