DRY HOPPING Sonrasında Mayam Uyandı

(Onur Erdoğan) #1

Merhaba,
Lager Kit ile kurduğum kovam bugün 19. gününde. Normalde gaz çıkışı durmuş, tıpadaki su seviyesi eşitlenmişti. Dün dry hoop için kapağını açıp tülbente sarılı şerbetçi otunu kovaya attım. Ve kova kısa süre içinde yeniden canlandı. Gaz çıkışı ve fokurdamalar başladı. Sabah fokurdamalar biraz daha yavaşlamıştı. Şuan 4-5 sn de 1 fokurduyor.
Sorun şu ki bugün şişeleme yapacaktım. Bugün yapamazsam bir daha 19 Mayıs’ a kadar yapamam.
Sizce bu durumda şişeleme yapılabilir mi ?
Şişelerin patlamasından korkuyorum.

(Pendik Artisanal) #2

FG ölçümü aldınız mı?

(cbaykal) #3

mayalar da sevdi demek ki… hocam 19 mayisa kadar da dursa sorun olacagini sanmam belki aroma az biraz etkisini yitirir, bir FG alin yine de… demek bu gibi nedenlerle 2 fermentasyonda eklenmesi tavsiye ediliyormus:)

(Onur Erdoğan) #4

Maalesef ölçüm cihazım olmadığından alamadım. Ama bugün ölçüm cihazım geldi.

Sizce ölçüm ne olursa şişeleme yapılabilir ?

(Pendik Artisanal) #5

Şerbetçiotu attıktan sonra hava çıkması normal, 3 denemenizden ikisinde yaşarsınız bu durumu. Ama maya o2 yedi, ama çözünen co2 çıkıyor net konuşamıyorum.

FG değeri biraz OG ile bağlantılı ama… lager kit için ardıl iki ölçümde 1015 altı hatta 1010 civarı aynı değerleri okuyorsanız şişelemeye geçebilirsiniz.

6 gün sonra şişelemek de sorun olmaz, bu süre zarfında sıcaklıktan emin olacaksanız.

(Pendik Artisanal) #6

Bir de 1 günlük dry hop o otlardaki potansiyelin tamamını biraya vermez biliyorsunuz.

Adını unuttuğum (Allagash belki) Amerikalı bir firmanın brewmaster’ı “3 günden az 5 günden çok değil” formülasyonu veriyor.

Yine Avrupa’daki en Amerikan firma olan Brewdog reçete kitapçığında 5 gün öneriyor:
“To get the best possible profile from the dry hops we recommend dry hopping post fermentation for 5 days. Dry hops should be added at cellar temperature. We find 14°C results in the most aromatic dry hop profile.”

(Boo Beer) #7

Sıcaklığı sabit tutup 19 Mayıs günü şişeleyebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz.