Dryhop hakkında yardım

(Orhan Gün) #1

arkadaşlar 2 haftadır kovada lager kitim mayalanmada dün Mittelfrüh Şerbetçi Otu şipariş verdim sıcak ekleme yolu ile şerbetçi otunu eklemeyi planlıyorum yanlız sıcak ekleme ile şerbetçi otunu çay yaptıktan sonra sıcakmı yoksa sogumasınımı beklemek lazım acaba birde kaç gün beklemeli şişelemeye geçmek için yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

(Özgür) #2

Soğuk ekleyin, 3-4 gün beklemek yeterli.

(Orhan Gün) #3

soğuk ekleme yöntemimi yoksa sıcak ekleme yönteminimi uygulayıp soğumasını tavsiye edersiniz ?

(Özgür) #4

Arındırılmış tülbent veya benzeri bir şeye sarıp kapağı aralayarak atın. Şerbetçiotunun sıcak suya konulduğu bir yönteme rastlamadım.

(Mehmet Ünal) #5

Şerbetçi otu çayı yapılarak da kullanılabiliyor hocam. Ben IPA kitime o şekilde yaptım. Tea Bag olarak gelen şerbetçi otlarını, aynı bitki çayı yapar gibi kaynatılmış suyun içine attım. Bunun için kapaklı bir kavanoz kullandım. 10 dk. dan biraz fazla bu çayın içinde beklettikten sonra, tea bag le birlikte tüm suyu fermanterin için boşalttım. @Spotlightkid bu şekilde şerbetçi otu aromasının daha yoğun bir şekilde biraya geçtiğini yazmıştı. Henüz test edemedim, ipa henüz 10 gündür şişede.

(Özgür) #6

Sitede satılan peltelerden olmaz heralde?

(Mehmet Ünal) #7

Kovadan aldığımda içini açıp baktım. Sitede satılanların formunda gibi geldi bana. Yeşil, kokulu bir çamura benziyordu :slight_smile: Sallama çaydaki gibi bir bezle kaplıydı öncesinde. Ben olur diye düşünüyorum.

(Ezio Auditore) #8

Çayı yaparken 10 dk. geçmemeye karar verdim. Yaklaşık 7 dk. yeterli olacak diye düşünüyorum.

(alkan_d) #9

Bugün yarın dry hop yapacağım. İlk seferinde kovaya direkt eklemiştim ancak şişeleme sırasında çubuğu tıkamıştı. Şimdi tül kadın çorabı aldım ona doldurup kovaya eklemek istiyorum ama bir gariplik var. Sanitasyon için kaynatmaya başladım ve 3 kez suyu dğiştirmeme rağmen sürekli renk veriyor, boya atıyor. Bu yöntemi deneyen var mı? Varsa önerebileceği bir yöntem var mı? Yani çoraplar biraya da boya salar mı acaba?

(Eşşekkadaradam) #10

Çorapdaki boya kaynatmada çıkabilir. Boyanın türü ve kalitesi etkili olabilir. Nacizane Bira yapımından bağımsız olarak tekstilci olarak konuşuyorum, ve açıkçası riskli buluyorum. … boyasız birseyler denemeniz gerek sanırım.

(alkan_d) #11

5-6 kez suyunu sürekli yenileyip kaynattım ve en son boya kalmadı. Yine de riskli mi sizce?

(alkan_d) #12

Sonunda tüm boyayı çıkarmayı başarıp kullandım. Kullanılışı da çok kolay, 100 gram şerbetçiotu kolayca sığdı. sonuç olarak tavsiye ederim.

(Pendik Artisanal) #13

Ucuz ve kullanışlı şu alternatiflere bir göz atın:

Soldaki için çay demleme poşeti, çay torbası vb. anahtar kelimeleri ile arama yapın. 25 tanesi 5 tl en fazla.
Sağdakini kına kesesi diye aldım, fiyatı hatırlamıyorum ama o da oldukça ucuzdu.

Paslanmaz çelik çay kafesleri/süzgeçleri de iş yapar, biraz daha maliyetli ama uzun ömürlüdür.

(Pendik Artisanal) #14

“Naylon” ise kimyasını değiştirmeyin :slight_smile: Erime noktası çok yüksek değildir.

(alkan_d) #15

Valla onu akıl edemedim, paketini de atmış bulundum. Hayırlısı artık :slight_smile:

(alkan_d) #16

Bu arada ekledikten sonra karbondioksit çıkışı tekrar başladı :disappointed: Ona da hayırlısı demekten başka bir şey gelmiyor elden.

(Pendik Artisanal) #17

Onu pek önemsemiyorum, ben yoğunluğuma bakarım :slight_smile:

(alkan_d) #18

Şerbetçiotu eklendikten sonra karbondioksit çıkışı demek, ottan alacağımız aroma ve kokunun karbondioksitle beraber havaya karışması demek. O yüzden fermantasyonun şiddeti azalınca dry hop yapılıyor, ben de o yüzden yazmıştım.

Yoksa tabii ki ölçüm yaparak şişelemek en doğrusu.

(Pendik Artisanal) #19

Doğru. Yine de vahşi fermantasyonun 3-5 günde bittiğini varsayarak çok bir çıkış olmayacağını düşünüyorum.
Kapağı açınca az bir miktar O2 girip iştah açmış olabilir, peletlerin birada çözünmüş Co2’yi açığa çıkarttığını söyleyenler de var (nucleation).
Hemen her dry hop’ta başıma gelen bir durum, şimdiye kadar hedeflediğimden çok sapmış bir durum yaşamadım.