Dryhop için şerbetçi otu önerileri

(evbiracisi1) #1

Merhaba.
Dryhop özelinde bu şekilde açılmış bir başlık var mı göremediğimden başlığı açıyorum.

Hangi türe hangi şerbetçi otu ile dryhop yapmamız daha uygun olur. Tamamını tek bir başlık altında toplamış olmak daha sonrası için arşiv görevi görmüş olabilir.

Örneğin lager için şu şerbetçi otu uygun ike , buğdayda bu şerbetçi otu daha iyi gider gibi.

Bugün forumda gördüğüm bir yazı üzerine sorma ihtiyacı duydum. Pilsner biraya saaz ile dryhop yapan bir ev biracısı çok fazla çimen tadı aldığını belirtti. Bu tip hatalara düşmemek adına yardımınızı rica ederim.

(Ezio Auditore) #2

Buna ilave olarak yöntem de illa dry hop olmayabilir. Belki de çayı daha uygun oluyordur bazılarında.

(alkan_d) #4

Selamlar.

Bu tür aroma verici / artırıcı uygulamalarda kesinkes hatalardan ve formüllerden bahsedemiyoruz ne yazık ki.

Örneğin sizin (ya da yapan kişinin) beğenmeyip hata dediği çimensi tat/koku Saaz şerbetçiotunun kendine has özelliğidir; ben nefret ederim ve Çek tarzı pilsenlere hayatta yaklaşmam ancak kimisi de tüm gün lıkır lıkır zevkle içer.

Aynı durum floral kokular ve narenciye tınıları taşıyan APA ve IPA’ler için de geçerlidir; ben severek içerim ama Tuborgcular “acı lan bu” diye burun kıvırabilirler.

Dolayısıyla şu birayla bu şerbetçiotu, ötekisiyle de şu iyi gidiyor gibi bir kategorizasyondan ziyade, herkes neyi neyle yaptı ve ne tür tat ve kokulara ulaştı şeklinde bir bilgi sunarsa daha sağlıklı olur. Bu bilgiler de aslında şerbetçi otlarının açıklamalarında mevcuttur.

(onur yücel) #5

Mesela benim serpetciotu karakterini begendigim samuel adams boston lagerde Hallertau Mittelfrueh and Tettnang Tettnanger Noble serbetciotlari var. Ilk iki serbetciotu butikbirada var. Hallertau yerine