Dünya Bira Müzeleri ve Pubları

(ali can) #21

Mort Subite, Brüksel. Vişneli Bira için :slight_smile:

https://g.co/kgs/7iga3Y

(koray a.) #22

Stockholm - Monks Porter House : atmosferi de, biraları da 10 numara olan bir brewery. stockholm’ün genel pahalılığını da dikkate alırsak burada içeceğiniz biralar da pahalı olacak ama değer.

prag - u medvidku: üstlerde yine bahsedilmiş. biz x-beer 33 içmiştik. meşe fıçıda 200 gün boyunca fermente olan bir bira haliyle tada da etkisi oluyor, kremamsı köpüğü ve doygun gövdesiyle tatmin edici. fiyatı ise prag ortalamasının üzerinde.

prag - u fleku: u medvidku gibi hem restaurant hem de birahane. restaurant kısmını da öneririm, özellikle ördekli menüleri gayet lezzetli ve doyurucu. bira olarak da dark lager stilinde ürettikleri tek bir biraları mevcut. burası yeme de daha ağır basıyor.

lviv - kumpel: yine bir restaurant - brewery. kendi biralarını üretip leziz işler çıkarıyorlar.

köln’de ise kölsch’leri früh, gaffel gibi bizzat kendi yerlerinde deneyimlemiştim.

brewery olarak aklıma ilk gelen örnekler yukarıdakiler.

bira müzesi olarak ise kopenhag’ta carlsberg müzesini tecrübe etmiştim. carlsberg’in başlangıcından bugüne olan yolculuğunu geniş bir alanda başarıyla anlatan bir müze. müze biletinin içerisine bira tadımı ve bu tadımda kendilerinin ürettiği özel bir birayı içmek de dahil.

(Arno Kalaycı) #23

Selanik civarı bildiğiniz gitmeye değer bir yer var mı?

(.) #24

Biradan bağımsız olarak araba varsa kalambaka/meteora herkesin görmesi gereken bir yer

(serrkan) #25

Bildiğim kadarı ile en çok bira çeşidi ile guines rekorlar kitabında olan yer Brüksel Delirium. Şu anda geçici olarak Brükseldeyim vede 2004 çeşit bira ile Guines rekorler kitabında olan bir yer. Buranın bir özelliğide her birayı kendi ( hemen hemen her birayı ) kendi bardaği ile vermeleri. Buralara yolu düşenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer. 40 dan fazla çeşit fıçı bira çeşidi mevcur.

(.) #26

Bükreş’te bildiğiniz veya önereceğiniz böyle yerler var mıdır?

(Fatih İlhan) #27

Özellikle Hefeweizen sevenlerin yolu Heidelberg, Almanya’ya düşerse Vetter Brauhaus’a gitmelerini tavsiye ederim. Şehir merkezinde küçük bir brewpub ve çeşit olarak kısıtlı ve yalnızca kendi ürettikleri 3 çeşit birayı satıyorlar ancak biraların hepsi birbirinden lezzetli.

Bira müzesi olarak da bence Pilzen, Çek Cumhuriyeti’ndeki Pilsner Urquell fabrikası mutlaka gezilmeli. Turun sonunda yer altında yapılmış doğal soğutmalı mahzenlerde doğrudan dev fıçılara takılan çeşmeler ile filtresiz Pilsner Urquell tadımı yapma imkanınız da oluyor.

(Buğra) #28

Bükreş’te Caru’cu Bere yemek menüsü açısından daha zengin olmakla birlikte iç mimarisi, otantik eğlenceleri ve kendi biralarını üretiyor olmaları sebebiyle ziyaret edilebilir. Adı çok çıkmış bir yer olduğu için fiyatları Bükreş ortalamasının üstünde. Birası fena değil.

(Şişede Enaz BİRAY) #29

Müze veya pub değil ama belgradda submarine burger isimli bir mekanda tron markalı bir ale biraları vardı ki tadına doyamadım. Türüne renginden dolayı red ale’de denilebilir.
IPAlarını da deneyecektim ama ağzımın tadını hiç değiştirmek istemedim. Tahminimce colombus olduğunu düşündüğüm ve buram buram gelen şerbetçiotu aromasını tarif edemiyorum. Yolu düşenlerin mutlaka ama mutlaka denemesini tavsiye ederim.

(.) #30

Ben de 15 gün önce Amsterdam’da bir sürü biracı gezdim, @Hm_mania red ale diyince aklıma geldi, orada Bierfabriek diye biryerde red ale içtim, tadına doyamadım, brewmaster ile tanıştım. bana içinde bittering için Golding, aroma için de Perle olduğunu söyledi. basit güzeldir’e bir kez daha inandım.

(Oguz) #31

Dublin de Guiness in orjinal üretim tesisi var en üst katına çıkıyorsunuz tur sonrası. Turda bira yapımı aşamaları anlatılıyor. Üst katta Dublin manzaralı Guiness içiliyor, minik tadım ayrıca tur içinde var.
Taze Guiness in içmek için durulması 2 dk yı buluyor. Kutudan biraz farklı. Ben Guiness sevmem orda da içtim sevmedim :man_facepalming:t2:
Gidilebilir eğer Dublin deyseniz.
Çıkarken Guiness kupası almıştım 36€ ya :grimacing:

(antipanik) #32

Eylül ün son haftası oktoberfest için Stuttgart veya Münich mutlaka imkanı olanlar tarafından ziyaret edilmeli.
Devamında adeta bir “bira cenneti” olan Bamberg tarihi şehir “altstadt” mutlaka ziyaret edilmeli.
Brauerei Spezial bamberg merkezde ( orta açık %6 alkollü ve muhteşem birası var. Ve bizim damak tadımıza uygun)

Schlenkerla Rauchbier Bamberg tepede merkezden 15-20 dk yürüme mesafesi.
Ünlü Rauchbier üretilen ve servis edilen mekan.
Buğday tarlasının içinde ve yürüme yolundaki buğdaylar kesilmiş. Mekana böyle bir patika yoldan giriyoruz. Tabi yaz ortası bunu görmüştüm. Mutlaka tavsiye ederim.:grin::grin:

(Zafer Tunaboylu) #33

Selamlar,

Budapeşte’yi gezen ve önerisi olan var mıdır?