Duraklayan Mayalanma

(murat) #1

Merhaba,

23.12.2015 tarihinde bir kovaya iki kit olarak brewferm tripel kurdum. 1 kg Belgian candi sugar kullandım ve şerbetin ilk yoğunluğunu 1072 olarak ölçtüm. 17.01.2016 tarihinde aldığım örnekte yoğunluğu 1021 olarak ölçtüm, tadında ve kokusunda herhangi bir sorun yoktu. Fermantasyonun devam etmesi sebebiyle1 hafta daha beklemeye karar verdim. Son örneği 22.01.2016 tarihinde aldım ve yoğunluğun bir hafta öncesi ile aynı, yani 1022 olduğunu gördüm. Tadında yine bir sorun yok, yalnızca öncekine göre daha az köpük ve gazlanma vardı. Sebebi nedir, mayalar ölmüş olabilir mi? Sizce şişelemeye geçmeli miyim?

(evbiracisi4) #2

1 ay olmuş, bir an önce şişelemelisiniz bence, bende kurmuştum triple OG 1.074, FG 1.020 3 hafta bekledi kovada. Mayaların ölmesi sonucu tatta bozulmalar başlayabilir.

(Cenk) #3

Bu kit zaten 1.020 nin altına inmez. Şişeleyebilirsiniz. 3. haftada da şişeleyebilirdiniz. Daha fazla gecikmeyin bence.

(Eefdal Ççinkılıç) #4

Pilsner kitimi fermantasyona bıraktıgımda kovanın dışındaki ısı ölçer yapışkan bant 24-25 dereceyi gösteriyordu.
Yaklaşık 3-4 saat içinde gaz çıkışı hararetli bi şekilde başlayıp 4-5 gün sürdü.
Sıcaklığı fermantasyonun 3.gününde 21-22 derecelere çekip öyle devam etmesini sağlamıştım.
Şuan 10gününü doldurdu kovada.
Bi sorun yok gibi fakat merak ettiğim şarabımsı tatlar mevcut olurmu biramda.
İlk kitim ve endişeleniyorum açıkçası

(evbiracisi5) #5

Her şey normal gidiyor sıkıntı olmaz merak etmeyin. İlk kit heyecanı biraz endişe yaratır, rahat olun.Pilsner’i 3 hafta kovada bekletmenizi öneririm.

(prnrml) #6

Gecikmenin dezavantajı nedir?

(murat) #7

bugün şişeledim, acaba neden 1020 nin altına inmiyor? Bir fikri olan var mı?

(biraci) #8

Tripel’in 1020 altına inmemesi normal. Yüksek gravite ile başlayan biralar gene yüksek gravite ile biterler. Benimkiler de hep 1020’de bitti, öyle şişeledim. Ayrıca kitlerin de bazen 1020’de takılmak gibi huyları oluyor :wink:

(murat) #9

Tortu ekmeği beklediğim kadar acı çıkmadı. Yaptığım en güzel ekmeklerden biri oldu.

(b) #10

Merhaba, triple 3 hafta tamamlandi kovada, og 1072 su andaki fg 1022 ama hala az da olsa gaz cikisi var.

Siselemeyi dusunuyorum bu aksam ne dersiniz daha erken mi?

Acil yorumlara ibtiyacim var…