Düşük sıcaklıkta gazlanma sorunu

(Efe Rüzgar) #1

Biralarımı mayaladığım ve dinlendirdiğim odanın sıcaklığını 19 derece sabitlemiştim. Yaptığım biralar sorunsuz fermante oldular fakat geçen hafta 4 haftadır aynı odada tahta dolabın içerisinde bekleyen bir Bock’u açtığımda hiç gazlanma olmadığını ve mayanın gazlanma için eklediğim şekeri tüketmediği için tadının şekerli olduğunu gördüm. Bunun üzerine dolabın içinin sıcaklığını ölçtüğümde odanın dışından farklı olarak 15.6 derece olduğunu gördüm. Akabinde dolabın içini ısıttım ve 20 dereceye getirdim. 20 derecede yaklaşık 10 gün geçti ve yine hiç gazlanma olmadı, şekerli tat devam ediyor.

Bundan sonra bekletmekten başka yapabileceğim bir şey var mı? Gazlanma geç de olsa olur mu?

(Baris) #2

Şişelerinizin ağzında gaz kaçırma problemi olabilir belki bir balon ile kontrol edebilirsiniz

(Efe Rüzgar) #3

Ağzında gaz kaçırma problemi olsa şekerli tat almam. Mayalar şekeri tüketmemiş.

(Ezio Auditore) #4

Bir de bekletme sürelerini yazın. Acaba kısa sürede hemen şişelediniz mi? Lager’de de o şekerli tadı almıştım. 1-2 hafta içinde tamamen geçmişti şişede. Bock daha fazla bekletme istiyor sanırım.

(Efe Rüzgar) #5

18 gün kovada. 28 gün 15-16 derece civarında şişede ( Ben 19 derece sanıyordum bu sürede yukarıda yazdığım gibi ama aslında daha düşükmüş) 10 gün de 20 derecede şişede beklemesine karşın gazlanma sıfır ve şekerli tat var.

(Ezio Auditore) #6

İdeal gibi görünüyor. Ancak ısı biraz düşük seyretmiş tam limitlerde. 20 dereceye daha yakın kovada olsaydı daha iyiydi sanki. Mayalama yavaş olmuş sanırım. Biraz da erken çekmişsiniz bence. Düşük ısıda süreyi uzun tutmak lazımdı. Bence bekleyin. Mutlaka gazlanacaktır. İçerde neticede maya olmalı şişelerin hala. Siz 20 derecede sabit tutup 1 hafta sonra tekrar deneyin. Hatta bence 2-3 hafta sonra deneyin.

(Efe Rüzgar) #7

Derdimi tam anlatamadım sanırım. Mayalanma 19 derece sıcaklıkta 18 günde sorunsuz gerçekleşti. 1008 fg ile gayet güzel bir tat profilinde şişeledim. Sorun ben sıcaklığı 19 derece sanarken dolabın içinin 15-16 derece civarı olmasından kaynaklandı.

(Ezio Auditore) #8

Pardon ben şişede kısmını yanlış anladım. Bu dediğiniz şekilde gazlanma olması lazım. Yanlış anlamadıysam 18 Kova + 28 gün şişede 15-16 derecede + 10 gün de 20 derecede bekletmişsiniz. Hala yeterli geliyor kulağa. Bence bu tam superman e göre bir iş :smile: Bock tecrübesi olan arkadaşlara meydanı bırakıyorum. Sanitasyonu eminim çok iyi yapmışsınızdır, sormuyorum bile.

(Efe Rüzgar) #9

Kovada 19 derecede bekledi :slight_smile: Sonra dolaba kaldırdım orası 15-16 dereceymiş.

(Ezio Auditore) #10

Tamam kovada 19 onu doğru anlamışım. Normal gibi. Yani şişedeki süre de uzun sıcaklık düşük olsa da. Bock’ı beğenmemiş olabilir misiniz? Belki de öyle bir biradır :slight_smile: Ben daha denemedim bock’ı …

(Efe Rüzgar) #11

Daha önce 2 kit Bock yaptım en sevdiğim kit kendisi :slight_smile: Onlarda gazlanma sorunsuzdu.

(Ezio Auditore) #12

Peki bi baş aşağı yapıp mayayı hareketlendirmeyi denediniz mi? Aklıma gelenleri söylüyorum valla. Ben de yapacağım bundan sonrakinde bock. Bir tane kötü diyeni görmedim.

(Efe Rüzgar) #13

Bock harika yapın kesinlikle. Evet şişeleri çalkalamayı deneyeceğim. Bir süre daha gazlanma olmazsa. Teşekkürler.

(evbiracisi3 ) #14

Aynı şey benim başıma gelseydi ve çalkalamakta çözüm olmasaydı tüm şişeleri açıp tekrar kovaya boşaltıp f2 ile tekrar mayalayıp yeniden şişelerdim.

(Ali Saraçoğlu) #15

Merhaba, hortlatmak gibi olacak ama, bu işin sonu ne oldu acaba ? @ruzgar

(Efe Rüzgar) #16

2-3 hafta daha 20 derece civarında bekleyince sorunsuz gazlanma oldu ama köpük hemen hemen hiç yoktu. o parti biraz verimsiz oldu :slight_smile:

(Ali Saraçoğlu) #17

Tadı kötü müydü peki? Sonu ne oldu o partinin =) şekerli tat falan varmış. Maya yemiş miydi tüm şekeri ?

(Efe Rüzgar) #18

sonu elbetteki diğer partiler gibi içildi :slight_smile: fakat beğenmedim ben. acımsı buruk bir tat hakimdi şeker tükenmişti ama dediğim gibi güzel değildi tadı.