Ecinni Pineapple Pale Ale

(Zafer Tunaboylu) #1

Pineapple Pale Ale denemem kovada. New Zealand Pale Ale kitine 1.5 kilo ananas konservesi ve 1 kilo malt özü ekleyerek kovaya aldım. Aromatik ama kolay içimli ve serinletici bir bira yapmayı hedeflediğim için meyve miktarını fazla tutmadım. Dry hopping esnasında 25 gr. Waimea, 25 gr. Pasifica ve 100 gr. Cascade şerbetçiotu ekleyeceğim. Her şey olunda giderse 1060 original gravity ile %6.5 alkol oranında ağızda cümbüş yaratan bir biram olacak. Tabii fiyasko riski de büyük. Sonuçlar 1 ay sonra…

(Doğan) #2

Çok merak ettim. Sonuçları bekliyoruz. Yakalamayı umduğunuz benzer bir tat var mı?

(Zafer Tunaboylu) #3

muadili hiçbir birayı içmedim. ancak asıl hedefim tropik ve güzel bir aroma yakalamak.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Şahane deneme, baya merak ettim şimdiden.
Sonuçları bekliyoruz :beers:

(kompetan) #5

Vay vay vay, fanteziye bak sen. Merakla bekliyorum cidden…

(Olgu Erhan) #6

Yerimizi alalım :slight_smile:

(Ozan çalışal) #7

Gara guzu summer ale gibi bir şey olacak sanırım.

(Zafer Tunaboylu) #8

Güncelleme : ilk hafta ölçümünü yaptım. Herhangi bir bozulma belirtisi yok. Yoğunluk henüz 1020’de. Meyve tadi gerilerde kalmış. İstediğim de buydu. Şerbetçiotlu dme eklediğim için hafif acı ile birlikte tatlı bir ananas aroması yapışıyor damağa. 150 gr. Şerbetçiotundan sonra olay bambaşka yerlere evrilecek tabi :slight_smile:

(Cüneyt Türksen) #9

Bu projenin sonunu merakla bekliyorum. Üç sorum var, birincisi konserve ananasta koruyucu madde var mıydı? İkincisi yaratılan asidik (?) ortam fermantasyonu hangi yönde etkiler. Üçüncüsü neden ananasları parçalayıp aromasını daha fazla çıkarma yoluna gitmediniz. Selamlar!

(Zafer Tunaboylu) #10

Koruyucu yoktu. Çok asidik bir ortam oluşmadı gördüğüm kadarıyla. Ananasları parçalayıp çok fazla tortu yaratmak istemedim.

(Zafer Tunaboylu) #11

Dün dryhop yaptım. Ecinni instagram hesabından yaptığımız oylamada 100 gr vs 150 gr önerisi istemiştim. Çoğunluk 100gr önerdi. Ben de deneyimli biracıları dinleyip 100 gr şerbetçiotu ile dryhop yaptım. Pazartesi akşam şişelemeye geçeceğim. Tam 4 gün beklemiş olacak.

(Zafer Tunaboylu) #12

Değişik denememin tadımını yaptım nihayet. Şişede 10. gününde en tortulu deneme şişesini açtım. En tortulu şişelerin ilk olgunlaşanlar olduğunu ev biracıları bilir. Açtığım şişe de gayet iyi gazlanmış taze bir biraydı.
Daha birayı boşaltırken floral ve meyvemsi kokuları almaya başladım. Tadımda da özellikle floral şerbetçiotu tatları hemen damağı darmadağın ediyor. Ardından narenciye (özellikle greyfurt) ve çam tatları gelerek bitişi güzel bir acılıkla bağlıyor. Şerbetçiotu oylamamda 150 yerine 100 gr kullanmamı öneren herkese çok teşekkürler bu arada. Uzun ve kuru bir bitişi var. Ve damakta uzun bir acılık bırakıyor. En sonda da ananasın tatlı hoş esansı hissediliyor ancak ne yazık ki bu esans beklediğimden çok çok düşük.
En büyük eleştirimin ananas tadının azlığı olduğu biramda %6.5 alkol oranı tadı etkilemese de farkettirmeden çarpıyor. İçimi rahat ve lezzetli bir yaz birası.

(Zafer Tunaboylu) #13

Şerbetçiotu ve maya kokusu azaldıkça ananas tadı ve kokusu öne çıkıyor. bakalım ilerleyen haftalarda nasıl olacak.

(hsn) #14

Son durum ne? Oldukça idalı bir projeymiş. Bende zamanla tadı nasıl bir gelişim gösterdi merak ettim. Afiyet olsun