Eğer ölçüm aleti yoksa? içeri

Merhaba arkadaşlar; Aklıma takılan bir konu var tam emin olamıyorum şöyleki ben her kitimi mutlaka 1kg dme+1kg şeker ile kuruyorum eskiden kit mayası ile mayalardım ve her hangi bir sorun yaşamadım sonra araştıra araştıra kit kura kura ister istemez bir şeyler öğreniyoruz sonra kit mayalarının yetersiz kalabileceği ilave maya almanın daha doğru olduğu tavsiyeleri geldi haklı olarak evet gerçekten de doğrusu buymuş… neyse sonra hep ilave maya ala ala kit kurmaya başladım ve yine sorun yaşamadım gayet güzel biralarım oluyor ayıptır söylemesi :slight_smile: Belkide hep şanşıma denk geldi bilemiyorum artık o kadarını neyse… ama sonradan yine aynı tavsiyeleri almaya başladım bu seferde 1 paket ilave maya bu düzene yetmez yetmeye bilir vs iki paket almalısın önerileri geldi… ve son siparşimi daha kurmadığım kitimi bu şekilde yani 2 paket maya alarak sipariş verdim şimdi kafam da tam oturmayan bazı sorular var şöyleki;

1: Kit mayası benim yaptığım şekilde riskli ilave uygun maya gerekiyor bunu anladım :slight_smile:

2: İlave uygun mayada kit mayasına göre daha doğru sonuca yakın bir seçenek ancak yine risk var!

3:2 Paket maya kullanımı bu düzen de işi garantiye mi almak oluyor? 1e1 kurulumda kesin böyle mi olması gerekiyor? eğer 1 peket mayanın yeterli geldiğini varsayarsak 2 paket maya kullanımı bir olumsuz sonuç yaratır mı?

Not: Lütfen ölçüm aleti olmadan dedim o na göre cevaplar gelir ise sevinirim :slight_smile:

Saygılarımla teşekkürler.

Fazla mayalama da eksik mayalama da biraya negatif etki eder. Yoğunluğa ve biranın türüne göre optimum miktarda maya kullanmak elzemdir.

Doğru miktarda maya, doğru sıcaklık ve diğer nşa altında 2 hafta, yoğun bir biraysa 3 hafta sonra şişelemek güvensiz bir durum yaratmaz.

1 Beğeni

Isı sorunum yok hiç olmadı hangi kit,maya hangi dereceleri istiyor ise onu sağlayabiliyorum… x gereken maya miktarının aksine eksik atılınca ne oluyor? fazla atılınca ne oluyor? bunu öğrenmeye çalışıyorum teşekkürler.

Mayanın sağlıklı olması, hücre çeperlerini güçlendirmesi ve bu şekilde çoğalarak istenen aroma ve esterleri üretmesi lazım. Az veya çok maya kullanımı asit aldehit üretiminden fermantasyonun tamamlanmamasına kadar bir dizi soruna yol açabilir. Web’de detaylı bilgiler var bu konularda (anahtar kelimeler over pitching / under pitching).

Benzeştirirsek, fermantasyonu garantiye almak için 2 paket maya attığınızda… düz mantık … 5 kişilik yemeğe 10 işçi davet etmiş oluyoruz. Herkese ihtiyacı olan enerjinin yarısını verdik ama işlerini tam yapmalarını istedik, sürdürülebilir değil :slight_smile:

Bir ölçüm aletim olmasaydı mayaya yüklenmek yerine basit bir yüzer-batar cisimle, şamandıra ile sınayıp peş peşe 3 gün aynı çizgide gördüğümde şişelerdim.

1 Beğeni

Anladım güzel örnek vermişsiniz tebrik ederim :slight_smile: yada tam tersi 10 kişilik yemeğe 5 kişi çağırdık ama hepsini bitiremedikleri için yemek ortada kaldı :slight_smile: o zaman artık bir ölçüm aleti almak gerekiyor sanırım teşekkürler ilgi ve cevaplarınız için saygılarımla.

2 Beğeni