Elimizdekilerle bir şeyler yapalım

(Işbaran Akçayır) #1

Selamlar,

Elimdeki malzemelerle ilk biramı yapacağım, başlamadan deneyimli arkadaşlar bir göz atıp şu şurda şu miktarda şunla olmaz vs. derse makbule geçer zaten pek malzeme yok :smiley:

Malt: 2 kg (200 gr kadarı çok hafif kavrulmuş)
Kahve çekirdeği: 100 gr son 15 dk atmak üzere
Maya: 3-4 gr T-58
Ş. otu: 50 gr cascade (15 gr başta, 35 gr son 15 dk. atmak üzere)
Haşlama suyu: 9.2 lt
Yağmurlama suyu: 2 lt

9.2 lt 72 derecede su
2 lt 75 derecede yağmurlama suyu

(biraci) #2

Ben olsam bu biraya kahveyi karıştırmazdım :slight_smile:
Öncelikle ne tip bir bira yapmayı planlıyorsunuz ona karar vermeniz gerekir.

50g cascade ile ve bu miktarlarla güzel bir IPA yapılır, ama seviyor musunuz IPA tipi biraları? Eğer cevabınız evet ise T-58 çok uyumlu bir maya değil, tercihan US-05, yoksa S-04 ya da S33 kullanırsanız uyumlu olur.

Öte yandan eğer T-58 kullanıp Belçika tarzı bir bira yapmayı planlıyorsanız da ona göre bir reçete hazırlanabilir. (Her ne kadar cascade Belçika tipine çok uygun olmasa da Belçika biralarında şerbetçiotu aroması az olduğu için kurtarır)

IPA ya da Belçika tarzı bir biradan hangisini yapacağınıza karar verirseniz elimden geldiğince bir reçete hazırlamaya çalışırım sizin için. Su miktarlarınız mantıklı başlangıç için. Bu ilk biranız olacağı için biraz sisteminizi tanıma ve oturtma amaçlı olacak, daha sonraki partilerde veriminizin ne kadar olacağına göre ince ayarlamalarınızı yaparsınız :wink:

(Işbaran Akçayır) #3

Aslında amacım dediğiniz gibi alışmak. Değişik malzeme de olmayınca elde, “bunlarla yapsam yine de bira olur” diye yaklaştım :smile: Bir sürü tip ve tarif var ama kimse bunların dışına çıkınca kötü bir şey elde edildiğine dair iddialı konuşmamış.
Kahveyi sevdiğim için eklemiştim ama kahvesiz neye benzeyeceğini bilmediğimden kahveli neye benzer hayal de edemiyorum tabi :smiley:

T-58 için “somewhat peppery and spicy flavor” demiş, o yüzden çok az kavurayım başka tat gelmesin diye düşündüm, IPA ya da Belçika farkını umursayacak kadar tecrübem yok, bir kaç çeşit içtim ikisini de severim. Başka şerbetçi otu ya da maya sipariş etmeden bir şeyler yapılabilir mi ?

(biraci) #4

t-58’in kendine has yoğun aromaları var. IPA’ya pek uymayacağı için ben size elimden geldiğince bir Belçika birası tarzı reçete hazırlayayım o zaman :wink:

(biraci) #5

Şöyle bir şey hazırladım:
Yoğunluklar ve verim sizin maltınıza, kırma kalitenize ve sisteminize göre değişir, o yüzden mayşelemeden sonraki yoğunluğu bir ölçüp 1040-1050 aralığında tutmaya çalışın. OG değeri de hem kaynama öncesi yoğunluğa hem de kaynatırkenki buharlaşma oranına göre değişecektir, onu zamanla kendi sisteminize göre oturtursunuz. Bol bol not alın bu amaçla. Tüm değerleri tam tutturmak zorunda değilsiniz tabi :wink:

Belki @Cem Bey de yorumlarını katarsa daha sağlıklı olur, bir noktayı atlamayayım :wink:

(Işbaran Akçayır) #6

Elinize sağlık :smile:

Bu akşam gidip kristal malt yapacağım, 2-6 hafta bekletin demişler gerçi ama hayatta bekleyemem, haftasonu bu tarifi yaparım artık :slight_smile: bol fotolu ve not tutarak yaparım burayı da doldururum.

Kırma için aliexpress’den şu silindirli kırıcılardan aldım baya umutluyum, herkesin kullandığı bu gibi görünüyor

(biraci) #7

Az kavurursanız o kadar çok bekletmeniz gerekmez. Ben 1 hafta bekletiyorum az kavrulmuşları, yetiyor. Eğer elinizde kristal malt yoksa bu tarifi 2 kg düz malt ile de yapabilirsiniz, hatta daha da uygun olur. Ben 200g var yazdınız diye koydum kristal maltı.