En Hızlı Kit Hangisi

Burada değerli üstadlar tecrübelerini sabırla anlatıyor, Internet’ten yabancı forumlardan okuyoruz, yine de kafamıza takılan şeyler oluyor. Şu ana kadar okuduğuma göre burada bazıları Weisbier, yani buğday biralarının, fermentasyonun 7. gününde şişelenip, 3 gün sonra da içmeyi buyuruyorlar.
Internette bazı üstadlar ise Hefeweizen’in fermentasyonda bekledikçe kötüleşdiğini, dolayısıyla çabuk içilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Merak ettiğim buradaki kitlerden en çabuk içilen kit hangisi, Weisbier 10 günde içilebiliyor mesela, bir listesi olsa iyi olur, Belçika biraları ise en yavaş içilebilen kitler gibi gözüküyor. Sıralı tam bi liste yararlı olabilir.

8 Beğeni

Merak içersindeyim arkadasın dedigi gibi yapıp içen oldumu?

Merhaba,
Sinan beyin istedigi gibi bir liste cok isimize yarar. En azindan butik birada satilan kitlerin kova ve sisede durmasi gereken minumum ve maksimum sureleri iceren bir liste cok isimize yarar.

2 Beğeni

kesinlikle katılıyorum tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa bir liste oluşturulabilir.

bira kitlerinin altındaki bilgilendirmelerden bir liste hazırlanabilir ama sanıyorum hızlar değişkenlik gösterebiliyor. o bilgilendirmelerden hazırlanan bir liste bile işe yarayabilir.

1 Beğeni

Böyle bir liste tabii ki iyi olur.
Ancak kit kurulurken eklenen ilave malt ve şeker miktarı
Mayanın son kullanma tarihi. (Mayalar bekledikçe canlı oranı azalıyormuş)
Kovanın ve şişelerin bulunduğu sıcaklık
Vb.
Birçok kitin adından bağımsız parametre var.

Bunlarla nasıl başedeceğimizi önce karar vermek gerek.

Bunun harici her kitten çıkan kurulum klavuzu var zaten ve orada izlememiz gereken adımlar yazılı.:slight_smile:

Master pint czec pilsner
500gr pale dme 500 gr seker kit mayasiyla kuruldu. 9 gün kova 3 gün şişe 3 saat dolap. Fermantasyon 6. Günde tamamlanmıştı. Yeni kit siparişim gelene kadar kovada beklettim. Yoksa 6. Gün siseleyecektim. 3. Gün actigim şişe ile 2 hafta beklettigim sise arasinda pek fark yoktu. İçilebilir düzeydeydi.
Aynı sekilde mexican cerveza kurdum ve onun fermantasyonu 7. gün bitti 9.gün siselendi. Master pinte gore daha zor bir içimi vardı. 1 hafta sonra mukemmellesti.

1 Beğeni