Enfeksiyon?! İzmir'de teşhis koyabilcek birilerini arıyorum

(narkoz) #1

Başarılı bir pilsner denemesinden sonra 3- 4 ay kadar önce yaptığım ikinci pilsner kitimde hoş olmayan ekşimsi bir koku ve tat var.Bir obsesif olarak sanitasyona gerekli önemi verdiğimi düşünüyorum.Fakat kötü tada neyin neden olduğu ile ilgili yazılarda benim yaptığım pilsnerdeki kötü tadı açıklayan bir şey bulamadım.Sonrasında yaptığım tripel sorunsuz gibi.En son 10 gün önce şişelediğim Woodforde’s Ale’i tattırdığım arkadaşlarım birayı beğendiler ama ben az da olsa o kokuyu alıyorum.Yine aynı sorunla karşılaşmak biraz da canımı sıktı açıkçası.İzmir’de biralarımı tadıp teşhisi koyabilecek birileri var mı?

(biraci) #2

Pilsner’i 1 kilo şeker ile mi yaptınız?

(narkoz) #3

Evet, 1 kg toz şeker kullandım.Malt özü kullanmadım

(biraci) #4

Normalde 1 kilo toz şeker kullanınca çok hoş bir bira elde edemiyorsunuz. Wherry olayını yazmasaydınız ondandır derdim. Wherry’de de az da olsa aldığınızı yazmışsınız, o yüzden proseste bir sorun da olabilir, ama wherry henüz taze olduğu için de olabilir. 1-2 hafta sonra wherry’yi bir daha tadın, o tat geçmişse demek ki pilsner’in sorunu fazla şekerdendir :wink:

(narkoz) #5

teşekkürler.pilsner için ne kadar toz şeker öneriyorsunuz?

(Mehmet) #6

Ben de Pilsner’i 1kg şeker ile kurmuştum. ayrıntı burada Şişeleme+1 hafta deneme sonrası gayet iyiydi ancak sonraki denemelerde o ekşimsi tatları ben de aldım. Kalan 25 şişem 2 hafta dinlenmesini tamamladı. Şimdi buzdolabında 1 hafta daha bekletiyorum. Bakalım sonuç ne olacak?

(narkoz) #7

Benim de ikinci kitimde bu sorun oldu.Baya bir birayı sırf şişe ihtiyacım olduğu için döktüm fakat geçtiğimiz haftasonu o kitten birkaç bira açtım ve biralar gayet iyiydi.Ya şişeden şişeye farkediyor ya da bekledikçe tadı düzeliyor.Emin olamadım.

(Mehmet) #8

Beklemek işe yarar diye umuyorum. Zaten kala kala 25 şişe kaldı ama bu akşam bir adet denemek şart oldu :grinning: