Enfekte olmuş mudur

Arkadaşlar merhaba ilk defa kurulum yaparken şırayı ve suyu ekledikten sonra conta kısmında damlama olduğunu farkettim halıya çok fazla damlamasın diye elimi sokarak( haliyle kolumu da sokarak:)) içerideki contayla oynadım daha sonra mayayı ekledim biram bozuldu mu acaba boşa beklemek istemiyorum. Bu arada sızdırmazlık testini yaptım herhangi bir sorun yoktu.

Mutlaka elinizdeki bakterilerin bir kısmı biraya bulaşmış olmalı. Ancak bu bakterilerin birayı kontamine edip etmeyeceğini anlamak için ya bir takım testler yapmanız gerekiyor ya da sonucunu beklemeniz gerekiyor. Ben ikinci yolu tercih ederdim.

Teşekkür ederim peki bekledikten sonra nasıl alıcam şişelerken kötü mü kokması lazım boşuna şişelemeyle uğfaşmayayım bari. Butik bira sızdırmayla ilgili bir şeyler yapması lazım sanki herkeste hazırda teflon bant varmış gibi o zaman onu da yollamaları lazım madem güvemiyorlar ürünlerine. Birde biranın bozulması çok kolay mı oluyor acaba gerçekten hassas bir iş.

Aynı durum bendede olmuştu fakat ben elimi starsunlayarak contayı içerden hafifçe oynattım. Fazla temasta bulunmadan. Sorun olmuşmudur ?

Açıkçası Starsun ile kolunuzu temizlemediyseniz, çok yüksek ihtimalle kontamine olmuştur.Biranızı yeni mayaladığınız için baştan başlamanızı öneririm.Yok iki hafta falan geçmiş ise gerekli ekipmanınız olmadığı görüşüyle koku/tat/görüntü testi yapmanız gerekmekte. Olur böyle minik hatalar.Bir sonrakine sızdırmazlık testinde kovaya daha çok su koymanızı yada benim gibi garanti olsun diye etrafını teflon bant ile kaplamanızı öneririm.

Hocam ben şerbet yaparken farkettim , yaklaşık 1-2 lt su olduğu için koluma sürmeye gerek görmedim.

1 2 litre suysa sorun olmaz eliniz zaten pwc ve starsan sebebiyle bir muhtemel zaten temizdir her halukarda yasayacaginiz en fazla sorun birada hafif eksimsi bir tad olmasidir.O da dusuk ihtimal siselerken tadim testi yapin.Eksilik yoksa kontamine olmamistir.(eksilikten kasit yogurt eksiligi) afiyet bal seker olsun

1 Like

Dediğim gibi elim sıvıya bile temas etmedi neredeyse ve ellerimi önce antibaktariyel sabunla ve ardında da starsunlayıp contayı hafif hakaretlerle sıktım hocam. yardımınız için teşekkür ederim sizede bol köpüklü biralar… :beer::beer:

1 Like

Hiç bir şey olmadı merak etmeyin biram güzel oldu.