English Bitter da Maltözü Kullanımı

(b) #1

Merhaba, bu haftasonu kuracağım English Bitter 22 litre ve 1500gr maltözü ile yapmayı planlıyorum. Biranın tip özelliklerini bilmiyorum, biranın kendine has tadını-aromasını malt ile baskılar mıyım bu şekilde?

(Taylan Özdere) #2

@boraolus Bora merhaba, hoş geldin :smile:

Kuru malt özünün acılık değeri 30-42 IBU ile bitter bira kitinin acılık değeri 33-47 IBU birbirine çok yakın. Bu acılık malttan gelen şekerlerle dengelendiğinden stilin kendine has tadını bozmayacak ve birayı acılaştırmayacaktır. Yani kullanabilirsin.

Kendi yaptığımız denemelerde ise en fazla 1 kg malt özü kullandık ve ideali yakın, çok güzel bir sonuç aldık. Başlangıç noktası için böyle yapmayı da düşünebilirsin.

(b) #3

Hoşbuldum Taylan :blush:

Şeker koymuyorum hiç, sadece malt özünü 1,5 kg olarak kullandığımda daha yoğun bir tat az biraz daha alkollü olursa daha mı iyi olur acaba diye düşünmüştüm. Malt özünü 1kg nın üstüne çıkardığımızda herhangi bir olumsuzluk potansiyeli var mı bakteriyel düzeyde?

(Taylan Özdere) #4

Malt özünü arttırmak olumsuz bir sonuç yaratmaz. Fakat çok konulursa, özellikle Pilsner ve Lager kitlerinde, bu biraları orjinal stillerinden biraz uzaklaştırabilir. Bu biraların orjinalleri ve yaygın ticari örnekleri genelde çok hafif bir tat ve aroma profiline sahip.

Tabi stile sadık kalmak da tamamen bir tercih meselesi. Bazen stillere hapsolmayıp yüreğinin (ve damağının) seni götürdüğü yerleri keşfetmek lazım :wink:

(b) #5

Dün sabah FG 1018 di ama 3 hafta geçmişti şişeledim. Tadı çok iyiydi, Pilsener ve Bugday dan sonra tadı çok yoğun ve acılığı çok iyiydi, bitter muntons kitlerin arasında öne çıkacak gibi…

(Ahmet Kılınç) #6

@boraolus Bora bey merhaba,
İlk kitimi Lager (1 kg. Light DME + 500 gr. şeker ile) yapmıştım ve çok beğendim.
2. ve 3. kitlerim Oranje Bock - Export Stout şişelerde, 4. Buğday kovada. Şimdi 5. kitimi yapmak için “ne yapsam” safhasına gelmiş durumdayım…
Bitter kiti siteden bana göz kırpıp duruyor… :smile:
Eğer yaptıysanız ve biliyorsanız Lager’le kıyaslayacak olursanız, Bitter’i değerlendirebilir misiniz?

(b) #7

evet yaptım ikisini de. bitter ile lager birbirine benziyor lager i sevdiyseniz bitterı daha çok seversiniz. bitter da lagere göre şerbetçiotu acılığı az biraz daha fazlaydı. bitter ı 1,5KG dme ile yapmıştım lager i 1 kg dme 05 kg ile yapmıştım bitter çok gövdeli olmuştu… bu arada ikisini de 20-21 litre arasında yaptım alkol oranları da yüksekti. sonuçta küçük değişikliklerle büyük tat farkları oluşabiliyor.

benim gibi IPA seviyorsanız bitter çok güzel, özellikle de şişelemeden 2 gün önce dry hop yaparsanız harika olur, ben yaptığımda henüz butik biraya şerbetçiotları gelmemişti. son yaptığım kovalardaki deneyimim dry hop ciddi kalite ve tat veriyor biraya. bu arada en az 2 hafta beklemeli şişelemeden sonra 21-22 derecede.

ikinci bir alternatif olarak wherry yi öneririm gene 21 litre olarak, bitter la beraber en sevdiğim kit oldu, acılığı bitter a göre daha az, meyve aromaları önde… bu arada T-58 öneriyorum maya olarak bitter ve wherry de.

sonuçta hepsi güzel :smile:

(Ahmet Kılınç) #8

Çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için. Wherry’i de düşüneceğim ancak sanırım önceliğim Bitter olacak gibi… :smile:

(Ezio Auditore) #9

T58’i hep IPA’larda öneriyorlar bu arada. En uygunu bu mudur acaba? Meyve tatları ürettip acılığı dengelediği için olabilir mi?

(b) #10

T-58 i bir kez de pilsenerde kullanmıştım, ortaya çıkan aroma %5.8 alkollü hiç hissettirmeyen hafif tatlı bisküvi tadıydı,bana hafif gelmişti ama diğer içenler özellikle eşim çok beğenmişti…

(Ezio Auditore) #11

Aradağım şeyin T58 olduğu konusunda emin oldum şu anda o zaman. IPA’lardan birini T58’le kuracağım. Pera Zıkkım tadını yakalamak istiyorum çünkü.

(Volkan Yılmaz) #12

Herkese selamlar;

Forumda @boraolus gibi bir tane daha bitterci görünce çok mutlu oldum. Benim de en sevdiğim bira türü bir bitter benzeri olan amerikan amber ale. Gara Guzu veya Fat Tire Amber Ale gibi biraların tadını yakalamaya çalışıyorum. İlk yaptığım kitte içinden çıkan maya ile birlikte 500g şerbetçiotlu maltözü, 500g şeker kullandım. Çıkan sonuç tatmin ediciydi ama amber ale’deki yoğun aromalara yaklaşamadım. Bugün sipariş verdim yarın yeni bir bitter kiti kuracağım ve t-58 maya, 1kg malt özü ve cascade şerbetçiotu kullanmayı düşünüyorum.

Burada merak ettiğim şey dry-hop yaparken tülbent benzeri bir şey kullanırsak yine de soğuk çöktürme yapmamıza gerek var mı? Yoksa tülbent o parçaların dağılmasını önlüyor mu?

Bir de sayın @boraolus şerbetçi otu ile yapmış olduğunuz kit amber ale’e benzer birşey mi oldu ve hangi tür şerbetçi otunu kullandınız?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim…

(b) #13

Merhaba,

Daha yoğun tat ve aroma için bir dahaki bitter ı 2 maltözü 1 buğday maltözü ile deneyeceğim 20,5 litre ve T-58 ile… daha yoğun aroma için toplam su miktarını düşürmek gerek alkol oranı da artıyor böylece

Şu anda evil dog var kovada 21 litreden heyecanla onu bekliyorum…kitin kendi şerbetçiotlarının yanında 40gr cascade ile dry hop yapacağım.

ben hiç soğuk çöktürme yapmıyorum zaten bulanık seviyorum, tülbentte dry hop temiz oluyor ama tülbentin içine bir ağırlık koyun yoksa üstte yüzüyor tülbent…

bitter ı şerbetçiotu ile dryhop yapamadım o zaman daha şerbetçiotları gelmemişti, şu anda kovada olan wherry ye 60 gr dry hop yapacağım cascade ile.

(b) #14

bu arada evil dog içen oldu mu sitede, nasıldır buldunuz?

(Prost! Weissbier) #15

Bitter yaparken S04 kullanmayı deneyen oldu mu, yada kullanırsak Irish red ale gibi bişey olur mu onu merak ettim :smile:

(Prost! Weissbier) #16

ikinci kit olarak buğday ve bitter arasındaki ikilemim sonunda bitti ve bitter kit siparisi verdim. s04 maya ile yapmayı düşünüyorum ama renk olarak 27-33 diyor ben rengi biraz daha açık 20-27 gibi irish red ale tonlarında olmasını istiyorum. eklemem yada yapmam gerekenler nelerdir.
İyi akşamlar.