Escargot "Belgian Blonde"

Bu, şimdiye kadar yaptığım 3. Belçika birası, ama Belçika birasına benzeyen ilk bira oldu.
Biradaki fenolleri yükseltmek için tavsiye edilen kademeli mayşelemeyi yaptım, ayrıca Mangrove Jacks M47 mayası kullandım. Fark mayşelemeden mi, mayadan mı bilemiyorum o yüzden, ama sonuçta güzel Belçika maya kokularına eşlik eden hafif muz aroması ile gayet beğendiğim bir bira oldu. Muz aroması başlarda bayağı fazla idi, ancak şişede 2 hafta bekleyince azaldı.
Elimdeki Pilsner maltı azaldığı için biraz pale ale kullandım, biraz da malt tadını yoğunlaştırmak için Münih kullanınca renk böyle koyu oldu. Tamamen pilsner’den yapsaydım daha adına yakışır bir renk olurdu :slight_smile:
Bir de Belçika biralarında klasik olarak kullanılan Styrian Goldings ve Saaz da elimde kalmadığı için olanlardan ikame ettim. 2. defa yaparsam (ki muhtemelen yapacağım) bu değişiklikleri yaparım formülde.

HOME BREW RECIPE:
Title: Escargot
Brew Method: BIAB
Style Name: Belgian Blond Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 25 liters (fermentor volume)
Boil Size: 30 liters
Boil Gravity: 1.052
Efficiency: 80% (brew house)

STATS:
Original Gravity: 1.063
Final Gravity: 1.016
ABV (standard): 6.13%
IBU (tinseth): 25.21
SRM (morey): 5.59
FERMENTABLES:
2.7 kg - German - Pilsner (44.3%)
1.8 kg - German - Pale Ale (29.5%)
500 g - Belgian Candi Sugar - Clear/Blond (0L) (8.2%)
500 g - German - Abbey Malt (8.2%)
600 g - German - Munich Light (9.8%)
HOPS:
20 g - Target, Type: Pellet, AA: 11, Use: Boil for 60 min, IBU: 21.86
15 g - Lubelski, Type: Pellet, AA: 4, Use: Boil for 10 min, IBU: 2.16
15 g - Lubelski, Type: Pellet, AA: 4, Use: Aroma for 5 min, IBU: 1.19
MASH GUIDELINES:
Kademeli mayşeleme:
46 derece 20 dk
58 derece 20 dk
63 derece 30 dk
69 derece 30 dk
76 derece mashout

YEAST:
Mangrove Jack - Belgian Abbey M47 (24 derecede fermantasyon)
TARGET WATER PROFILE:
Profile Name: Balanced Profile
Ca2: 80
Mg2: 5
Na: 25
Cl: 75
SO4: 80
HCO3: 100

11 Beğeni

merhaba Kaan bey,
elinize sağlık. rengi çok çekici görünüyor.

birkç sorum olacak, vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

Kademeli meyşelemeyi rezistans ve termostat yardımı ile mi yapıyorsunuz?
Malt kırma işlemi için döküm değirmen mi kullandınız?
Kademeli meyşeleme verimi olumlu/olumsuz etkiliyor mu? (%80 olarak belirtmişsiniz)
Berraklık için herhangi bir işlem yaptınız mı?

Kademeli mayşelemeyi klasik yöntemle (malt/su oranı yüksek başlayıp kaynar halde su ilave ederk) yaptım. Öyle alengirli aletlerim yok benim, sadece bir 36 litrelik paslanmaz çelik kazanım var :slight_smile:
Malt kırma için brewferm’in roller değirmenini kullanıyorum.
Kademeli mayşeleme verimi etkilemiyor bende, sabit sıcaklıkla da %80 civarlarında çıkıyor.
Berraklık için sadece whirlfloc tablet kullandım kaynama sonunda. Onun dışında özel bir madde ya da işlem yok, normal plastik kovada fermantasyon ve küp şeker ile şişeleme. Forumda aratırsanız berraklık için tüyolarımı bulabilirsiniz. Bu bira şişede 2 hafta bekledi, birkaç hafta daha bekleyince iyice cam gibi olur :wink:

1 Beğeni