Eski Buzdolabı ve Gaz Çıkışı

(Orçun Güray) #1

Merhaba arkadaşlar.İlk biramı yaptıktan ve çok memnun kaldıktan sonra ikinci biramı tek seferde 2 adet kurmak istedim.Sıcaklık kontrolünüde daha önce forumlarda gördüğüm gibi buzdolabı ile sağlamak istiyorum.Şu an test amacıyla yaklaşık 1 haftadır kovalarım üst üste gelecek şekilde içleri su ile dolu vaziyette duruyorlar ve sıcaklığı 19 da sabitlemeyi başardım.Bnim asıl merak ettiğim soru birayı yaptıktan sonra malum gaz çıkışı başlıyor.Dolabın kapağını kapattığımda dolab içindeki gaz zehirli olabilir mi?Biraya ve dolayısı ile bize zarar verir mi?Şimdiden cevaplar için teşekkürler.Düzenek bittiğinde burda reaimleri paylaşıcam inşallah.

(Özgür) #2

Fikir vermesi açısından:

(Orçun Güray) #3

Arada bir dolabı havalandırsak yeterli olur sanırım :slight_smile: hem içeri temiz hava girmiş olur.gerçi hava kilidi içeri hava girmesini engelliyor.Çıkan gazın kovadaki biraya etki etme gibi bi durumu olması biraz zor gibi

(biraci) #4

Biraya hiçbirşey yapmaz karbondioksit gazı. (Kovanın içindeki boşluk zaten %100 karbondioksitle dolu oluyor.) Buzdolabının da o kadar hava geçirmez olduğunu sanmıyorum, bir yerlerden kaçar illa ki. Oda anlamında da eğer aşırı küçük ve gene tam izolasyonlu bir oda değilse ve orada kovaya sarılıp uyumuyorsanız bir şey olmaz :slight_smile: Kabondioksit zehirli bir gaz değil, tek riski ortamdaki oksijeni azaltması, bu açıdan dolaylı olarak tehlikeli sadece, sıfır diyemeyiz ama risk çok çok düşük…

(Orçun Güray) #5

Yok ya sarılıp uyumuyoruz ama sevgimiz hep kovalarla :stuck_out_tongue_winking_eye: Zaten yerim çok müsait.Ev biraz geniş olduğundan malzeme odasına koydum dolabı ara sıra insan görecek :smile: daha önce banyoda yapmıştım gözümün önünde duraun diye bile olmadı buz dolabındada bişe olcağını sanmıyorum ama yinede sormak istedim garanti olsun diye :smile: