Eski Mısır'da bira fiyatları


(Barış Genç ) #1

@halilbabilli adlı kişinin Tweetine göz at: https://twitter.com/halilbabilli/status/740217574667911168?s=09


(Taylan Özdere) #2

Çok ilginç! Şu kaynak Eski Mısır’daki fiyatları daha detaylı ve atıfta bulunarak veriyor. Fiyatlar yaklaşık 3000 yıl öncesine ait :open_mouth:

Bir litre bira, bir litre şarap veya bir litre zeytinyağının yarı fiyatı :beers: :wine_glass:


(Boo Beer) #3

İlk resimde 1 litre bira 0.08 deben ediyor. ikincisinde 0.5 deben. Sanırım enflasyon yükselmiş. O değilde 1 etek için 15 deben istenmez insaf. Sanırım Prada buradan gelmiş :stuck_out_tongue:


(Taylan Özdere) #4

Evet fiyatlar arasında bir çelişki var. Firavun ÖTV koyduysa benim verdiğim fiyatlar eski Tekel fiyatlarına, @vetbaris78 in fiyatlar ise eski Butik Bira fiyatlarına karşılık geliyor olabilir :stuck_out_tongue:

25 litre yaklaşık 1 kit, o yüzdendir belki :wink:


(Arif Cumhur) #5

Bira bir insanın en temel gereksinimlerinden sayılırmış o dönemlerde, piramit işçilerinin günlük bira hakları varmış örneğin :slightly_smiling_face: Kaldı ki bugün insanoğlunun yeryüzünde halen varolabimesinin en önemli nedenlerinden birinin etil alkol yani bira olduğu için bilim dünyası tarafından insanlık tarihinin en önemli değerlerinden kabul edilmektedir


(Barış Genç ) #6

@Taylan bey demek ki o zamanlar kit keşfedilmiş olsaymış piramitlerin yapımı tehlikeye girermiş. Herkes evinde yapardı birayı :grin: