Essential Lager kit hakkında

Bu kiti sipariş verdim genelde dengeli tat sevdiğim için kullandığım iki paket dme den birisini açık renkli şot lu dme diğerini ise şotsuz dme veya buğday dme olarak yapıyorum ve çok beğenerek içiyorum benim damak zevkime uygun oluyor… Ancak bu sefer stoklarda açık renkli şotsuz dme kalmadığı için bende orta kuru dme aldım yani 1 paket açık renkli şot lu dme 1 paket orta kuru dme olacak şekilde kuracağım ve her zaman yüksek volümlü bira yaptığım için 1kg dme+1kg şeker olarak kurarım ya ilave maya alırım yada elde kit mayaları birikiyor uygun olanlardan iki paket olarak kullanıyorum hiç bir sorun da olmuyor ortaya güzel biralar çıkıyor… bu seferde bu kitin kendi mayası ve elimde muntons preimum kit mayası var ikisini kullacağım 1kg dme+1kg şekere anca yetiyor çünkü acaba şu orta kuru malt özü sorun yaratırmı? tat lezzet renk vs açısından ne derece sorun olur veya olmaz? bunun dışında da yorumlarınız tavsiyeleriniz varsa almak isterim teşekkürler.

1 Like

Sorun olmaz, bir tik daha kavruk tat alabilirsiniz.
Görüntü bir nebze koyulasir.

Hiç şot’lu kmö kullandınız mı? Favorimdir kendisi tavsiye ederim.

Maya miktarında doğrusunu yaptığınızı düşünüyorum.
Kit mayası dışındakileri tatmaya imkanınız olursa es geçmeyin.
23 lt mi kuruyorsunuz?
Bu haliyle yüksek abv’li güzel bira olur gibi görünüyor.

Sonradan kuru ekleme ile şot’lamaya geçerseniz enfes bira olur.

aldık bakalım kendisini. standart 1 kg şekerle gömeceğiz. :sleeping::beer: hayırlısı…

2 Likes

Kavruk tat severim ritmayer vs tabi o kadar olmaz ama sevdiğim bir tatdır o yüzden küçük nota alır isem hoşuma bile gider… biraz melez bira olacak gibi sanki renk açısından :slight_smile: şot lu kmö nedir bilmiyorum açıkcası ve kitlerimi genelde 23lt kurarım ayrıca her zaman 1e1 kurduğum için yüksek abv li oluyor öyle seviyorum dry hop yaptım daha önce sevmedim dme de ki şot bana yetiyor diyebilirim ayrıca genelde kit mayaları değil kite uygun ilave maya tercih ediyorum hakiki bir çok ısı bekleme ve maya açısından lager yaptım çok güzel olmuştu keza ale de ilave uygun maya ile çok kit kurdum özetle genelde ilk tercihim her zaman kite uygun ilave mayadır ancak (buğday dahil) eskiden kit mayalarını çöpe atıyordum sonradan boşa gitmesin değerlendireyim diyerek her iki kit de bir elimde ki mayaya uygun kit alıyor o şekide kuruyorum ekonomiyide düşünmek lazım :slight_smile: teşekkürler.

Sanırım aynı şeyden bahsediyorsunuz. Biriniz açık renkli şotlu dme derken diğeriniz şotlu kuru malt özü demekte :slight_smile: elde olan ürünlerle bile gayet güzel bir bira ortaya çıkacak gibi. Sonuçları bekliyoruz :wink:

Şu an coopers asutralian pale ale mi ufak ufak yudumlar iken değerli yorumunuza anladım,evet,ve elbette tabiiki diyorum :slight_smile:

Not:Kiti kurdum

bu kiti sipariş verdim. alkol oranını 5 e çekmek için 2 kg şeker ile kurmayı düşünüyorum. sadece kit mayasıyla kursam sorun yaşarmıyım?

Eskiden kit mayası ile 1kg dme+1kg şeşer olarak bir kaç kez kit kurmuştum ve hiç bir sorun yaşamamış güzel biralarım olmuştu ama sonradan riske girmemek ve daha iyi sonuçlar almak için bir paket ilave maya ile kuruyorum kit mayası ile kuracaksam da iki paket atıyorum özetle üstesinden gelir merak etmeyin ama ideal olanı iki paket kit mayası veya bir paket ilave maya ve ne olursa olsun kitininizi çok iyi karıştırıp çalkalayın derim

1 Like

Peki 21 litre 1 kilo 250 gram şekerle kursam nasıl olur?

arkadaşlar merhaba bu kitin içinden çıkan maya lager mayamı ale mayamı

içinden çıkan maya lagermi ale mı acaba

içinden çıkan maya ale dostum

1 Like

Ben öyle yaptım. Yani neredeyse. 21 litreyi biraz geçiyordu, 21 derecede mayaladım.
1 kg pale dme, 250gr şeker kullandım.
Dün bir tadım yaptım şişelemeden önce, tad çok yumuşak ve beklediğim gibiydi, aslında f/p olarak beklentimin üzerine çıktı. Biraz şerbetçiotu da buna gidermiş, tavsiye ederim.
Gazlanıp olgunlaştıktan sonraki hali daha da güzel olacak gibi…

Bende dün şişeledim renginin çok açık olması biraz dikkatimi çekti hatta 1kg dme nin yarısını orta kuru şot suz dme kullandığım halde diyebilirim ama eski kitlerimde de olduğu gibi bir çok şey aslında şişede yerine geliyor… Her zaman adettendir diyerek 1. haftasında 1 tane 33cl lik şişe açarım :slight_smile: bana coopers lager kadar olsun yeter :slight_smile:

İlk lager kit denemem olarak bu kiti kurdum.
Mayayı ve orta dme ilk defa kullanıyorum. Açık renk dme gelmediği için aldım, inşallah lezzette olumsuz etki yaratmaz.

Kit için hafif yaz birası diyor. Biraz gövde kazandırıp, eşimle beraber içebileceğimiz bir bira elde etmeye çalıştım.

3 hafta kovada bekleyip şişelemeye geçeceğim.

• Essential Lager Kit
  • M44 US West Coast Ale Bira Mayası
  • 1 paket şolu dme
  • 1 paket orta dme

Lager kitler 2 ay gibi bir süre şişede olgunlaşıyormuş. Bu kittede ortalama süre bu şekilde midir?

Teşekkür ederim.

bende tadım yaptım çarşamba günüde kovada 15. günü dolmuş olacak şişeleme geçmeyi düşünüyorum ve tat olarak yaptığınız yorumların hepsine katılıyorum :slight_smile:

Maya hariç ikimiz de aynı şekilde kurmuşuz kitimizi :slight_smile: aslında kullandığımız mayalar ale türünde mayalar ısı sıkalası daha geniş olduğu için ev ortamında genelde o şekilde kuruyoruz onun için lager gibi kovada en az 3 hafta bekletmeye şişede en az 2-3 hafta bekletmeye vs gerek olmuyor evet kit olarak lager ama mayalama türü ale olduğu için aslında biz ale türünde bir bira içmiş oluyoruz :slight_smile: ben bir çok kere hakiki lager mayası ve ısı olarak tüm gerekli şartları uygulayarak hakiki lager birada yapmıştım oradan az çok biliyorum yani… ayrıca her zaman adettendir diyerek 1. haftasında bir 33cl lik şişe açarım bu gün açma günüm akşama paylaşırım durumu

Ben bu kitte 1040 OG ile mayalama yaptım, 1014ün altını göremedim. 5.gün ölçüm aldığımda 1014tü. Sonra berraklaştırma zımbırtısından ekledim ve 5 gün daha bekledim. 10.gün hala 1014tü. Bu hesapla oldukça hafif(az alkollü) bir bira içeceğiz, yazların kolayca vazgeçilir, ardından hemen bir tripple içirten biralarından olacağı kesin :slight_smile:
Sonrası malum şişeledik…

Selamlar, deneyebildiniz mi? Değişik bir kombinasyon olduğu için merak ediyorum tadını.
Özellikle acılık durumu nedir?
Lager kitler acı oluyormuş

Tadı tam açıklamada ki gibi hafif bir bira işte içimi rahat olan çok bir şey vermeyen hafif keyif birası diyebilirim… Gerçi ben biraz modifiye ediyorum volüm olarak ama genel olarak bu şekilde diyebilirim

2 Likes