Etiket yerine şişeye direkt yazmak için KALEM

İlk kurulumlarımda heyecan ile her yaptığım biraya ayrı etiket tasarladım. Bunları kağıda bastırıp süt ile yapıştırıyor, içtikten sonra da şişeyi yıkarken bunları söküyordum. 10. kurulum sonrası, tembellik baskın geldi ve artık etiketleme yapmadım, sadece kapağa türünü yazıyorum. Hediye olarak vereceklerim veya tadımlara götürülecekler için bozulmayan, suya dayanıklı etiketler yaptırdım, onları sürekli kullanabiliyorum artık. Bira türünü de kapağa yazıyordum.

Geçenlerde bir kırtasiyede bu kalemi gördüm.

Alıp evde denedim ve sonuçtan memnun kaldım. Opak renkte, kalıcı ve göze batan bir yazı olabiliyor. Yazısı güzel olan, oldukça süslemeli özel şişeler hazırlayabilir bununla bence. Kapaklara da bununla yazmak güzel oldu.

10 Beğeni

güzel gözüküyor gerçekten, benim de aklımda şişe üzerine yazmak var. peki sonrasında su ile yıkayarak çıkartılabiliyor mu?

Hayır su ile çıkmıyor, zaten çıkmaması iyi yoksa soğutup dışarı alınca akar boya. Ama selülozik tiner ile çıkıyor.

Yine temizliği dert hatta daha da dert olmuş tiner falan işin içine girince.

Kalem fiyatı nedir?
Yıl başı için hediye şişeler yazılabilir

Dert olursa kullanmayabilirsiniz :slight_smile:

Sürekli aynı kitler kuruluyorsa kalem süper fikir tabiiki @Hasan_Oral bey.
Birde özel günler ve hediye içinde harika gerçekten.
Ama amber yazandan buğday çıktımı sıkıntı olur :slight_smile:

Kalemin fiyatı kaçtı?

Doğru etiketi ve yazıyı yazmazsanız veya eskisini silmezseniz tabii sıkıntı olabilir. Ama bu her etiket için geçerli. Bunu da bir alternatif olarak paylaştım. süsleme için kullanılabilir, başka fikirler de olabilir belki. Belki birileri sadece imza atar, özelleştirmek için, bilemiyorum. Ben şişe üstüne sadece tadım için ayırdıklarıma yazıyorum, kendi kullanımım için sadece kapağa yazmam yetiyor. Başka bir şey daha ısmarladım, gelince onu da paylaşırım. Belki birileri için fikir olur, daha yaratıcı şeyler düşünürler.

Fiyatı 10 TL civarı idi, ama her yerde bulunmuyor. Bu tür özel veya sanat kalemleri filan satan yerlerde olur herhalde.

2 Beğeni

Fiyat makulmuş.

Yeni fikride bekliyorum merakla. Bu kalem bile kafada ışık yaktı

Uni Posca diye kalemler de var aynı iş için be suyla kolayca çıkıyor. Neredeyse her kırtasiyede de bulunuyor. Ben onlardan kullanıyorum ve tavsiye ederim. Benim şişeler de şu şekilde:

9 Beğeni

Sıvı tebeşir diye satılanlar bunlar değil mi? Evet kısa süre için güzel bir çözüm. Çok da hoş olmuş şişeler, elinize sağlık

suyu görünce çıkıyorsa uygun değil ki. buzdolabına alıp çıkarınca süzülür

Öyle deniyor mu bilmiyorum açıkçası, duymadım daha önce.

Teşekkür ederim :slight_smile:

Süzülüyor zaten. Bardağa aldıktan sonra bir peçeteyle silip tertemiz hale getiriyorum ve bir dahaki kitim için kenara ayırıyorum. Basit, dertsiz çözüm :wink:

1 Beğeni

Okadar düzgün ve simetrik nasıl yazdınız.
:clap: :clap: :clap: bravo @Alkan

Tipografi sevdiğim bir alan, hobi olarak ilgileniyorum uzun yıllardır. Teşekkür ederim.

Kartona şablon çıkarıp öylemi şişeye işliyorsunuz yoksa doğrudan yazabiliyormusuz.
Sizinkini görünce benim aklıma şablonla yazabileceğim geldi

@Alkan yazınca gidip hemen o kalemden de (Uni Posca) edindim. Daha önce bu kalemleri bilmiyordum, gerçekten de çok uygun ve kullanışlılar. Fiyatları da biraz daha ucuz ve daha çok renkleri mevcut. Suya dayanıklı yazıyor, denemelerimde terleme vs. ile çıkmadıklarını ama nemli bir bez ile sıkıca silince kolayca çıktıklarını gördüm. Bence bu özellikler daha uygun şişeye yazmak için. Yeni bir malzeme öğrendim, teşekkürler @Alkan.

Benim bir de önceleri aklıma şişenin ön tarafına sürekli kullanılacak sabit bir etiket yapıştırmak, arkasına da cinsini ve tarihi yazabileceğim bir düz etiket yapıştırmak gelmişti. Bunun için üzerine tebeşir ile yazılabilen etiket sipariş ettim Çin’den. Sıvı tebeşir denilen kalemlerle de yazıları yazacaktım. Bu da bir fikir tabii ama sıvı tebeşir, önceki iki kalem gibi suya ve dokunmaya dayanıklı değil. Yine de burada örneğini paylaşayım dedim.

3 Beğeni

Bu yazdığınızı görmemişim kusura bakmayın @hamidowic

Dediğiniz yöntem de gayet kullanışlı gibi duyuluyor. Eğer tüm şişelere yazacaksanız eminim şablonsuz yazmaktan daha kolay olacaktır. Keza ben yukarıdaki gibi uğraş gerektiren yazıyı tek bir şişeye sadece estetik amaçlarla yazıyorum, geri kalanlarını da dolaba almadan evvel sade bir yazıyla basitçe hallediyorum ki şişeler karışmasın.

@Hasan_Oral ellerinize sağlık :clap: Sıvı tebeşir gibi bir şeyden de benim haberim yoktu, sizin sayenizde öğrenmiş olduk :slight_smile:

Acaba pet şişe üzerinde de aynı sonucu verir mi?

beyaz renk dışında kahverengi zeminde hangi renkler belirgin olabilir beyaz renk aldım bir iki tane daha alayım diyorum pembede güzel gözüküyor acaba kırmızı mavi gibi renkler belirgin durur mu?