Ev biracılığında kullanılan pet ve cam şişelerin avantaj ve dezavantajları

Merhabalar, bu videoda ev biracılığında kullanılan pet ve cam şişeleri, avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyarak karşılaştırmaya çalıştım. Selamlar…

7 Beğeni

Maliyet konusunda yanlış olduğunu düşünüyorum. 2,5 liraya neredeyse evladiyelik şişe sahibi olunuyor, ilk bira için belki haklısın ama sonrakilerde bunun maliyeti ve zaman kaybı çok daha düşük cam şişeye göre.

1 Beğeni

cam şişede evladiyelik oluyor aslında cam şişede ilk kullanım sıkıntılı eğer evde şişeniz yoksa. pet şişenin avantajı hafiflik yer yere taşınabilir olması )

1 Beğeni

Pet şişelerin biranın tadına olumsuz etki yapabileceği endişesi var bende. Haksız mıyım? Zira Skol’un plastik benzeri bir tadı vardı. Bir kere içmiştim ve hiç sevememiştim.

2 Beğeni

Aslında cam şişelerde evladiyelik sayılmaz mı, kırılmadığı sürece tabi
:smile:

pet şişeleri yeni aldığım için daha içme şansım olmadı, bilemiyorum. Ama coopers’in pet şişelerinin kalitesi baya yüksek, tat ile ilgili bir sorun olacağını sanmam.

Ne olursa olsun, ben pet şişeyi biraya yakıştıramıyorum. Ağır olsun iyidir, hem bira göbeği erir biraz oradan oraya taşırken :smiley:

2 Beğeni

Elinden düşür bakalım, kaç saniyede bitiyor evladiyeliğin ömrü :slight_smile: Zaten evladiyelik kavramı uzun yaşaması kolay kırılmaması anlamına geliyor. Hayatımda ilk defa pet i cam a karşı savunur hale geldim ya ne diyeyim

3 Beğeni

Cam kırılana kadar ömrü. Ama pet şişenin mutlaka bir ömrü olmalı. Neticede petrol ürünü. Bir süre sonra zararlı kimyasalları bırakmaya başlayacaktır. Nasıl ki kapakları 5-6 kullanımdan sonra değiştirmek gerekiyor, şişelerde de bu tip bir sınır olmalı. En azından aklıma bu sorular geliyor.

3 Beğeni

İkisini de denemiş ikisinden de içmiş biri olarak sanırım birşeyler söyleyebilirim. Öncelikle @Birader.omerkutlu kardeşim son derece güzel bir video olmuş. Kapaklama konusunda pet in kolay olduğunu söylemişsin ama ciddi şekilde güç harcanmadan tam olarak petin kapanmadığını söyleyebilirim. Kendi deneyimime göre ikisinin kapaklaması da aynı şekilde vakit alıcı. Petin şişe içerisindeki ürüne etkisi konusuna gelince sanırım buğdayı şişeleyeli 1 ayı geçti hem cam denedim hem pet hiç bir farkı yoktu şu ana kadar. Yalnız pet in birebir yaşadığım bir avantajından söz edeyim size. İkinci fermantasyonu yaptım, şişeledim sonra da @haan ile muhabbet ediyordum ki hatırladım, şişeleme şekeri koymamıştım. Köpüreceğini de biliyorum buğdayın, hemen elime şekerleri alıp kapakları açıp attım hemen kapadım. Hiç sorun yaşamadım. Bu da böyle bir anımdır.

4 Beğeni

arkadaslar, yaptıgımız kazan da pet degil mi? :slight_smile: bence bu tamamen psikolojik bir durum. Pet ya da sise secimi bence yalnızca secime kalmiş. ikisi de olur.Bana soracak olursanız ben cam sise derim. Pet her ne kadar kırılmasa ve kapatması kolay olsa da , bence bir sure sonra ağzının kenarları ister istemez deforme olacagından kullanılamaz hale gelecektir. Birde sunu soyleyeyim. Temizlik konusu bence ikisi icinde aynı :smile:

2 Beğeni

Kovaya da sıcak su dökünce o plastik kokusu geliyor burna. Ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka geliyordur bazı kimyasallar biraya. Bira içindeki alkol de belki pet içindeki kimyasalları eritiyordur. Çok paranoyak oldum. Ama yine de cam daha sağlıklı gibi geliyor bana.

3 Beğeni

valla ben kovada o kokuları almıyorum abi, ki burnum çok hassastır, :slight_smile: ama şişelemede ben de camı tercih ediyorum. Ayrıca kazan konusunda ne yapabiliriz bilmiyorum.Buyuk cam siseler cok tehlikeli bence onu temizlemek filan da zor gözüküyor.Kova fikri fena degil gibi geliyor hala…:slight_smile:

2 Beğeni

Kova kesinlikle pratik. Cam şişelerin temizliği feci zor oluyor diye duydum.

2 Beğeni

evet … zaten videolarda da goruyorum, insanlar kova olmayınca genelde pet siselerde yapıyorlar bu işi… ne yapacaz başka çare yok…
…:))

2 Beğeni

Aslında pet şişede mayalama belki yapılabilir. Sonuçta temizlemeyle uğraşmayacağız, direk atarız. İçindeki suyu da sonuçta kullanıcaz. Bi an ışık yandı :smile: 10 litrelik pet şişelere uyan tıpalar hangisi sitedeki. Şu vişneli yeni geleni bu şekilde denesek olur mu acep?

2 Beğeni

ya gri olanlar var ya ucgen gibi olanalar…birde butik birada onların aciklamaları yazıyo… dedigin gibi olabilir abi …

1 Beğeni

pet in en iyi yanı, şehir dışında ki hobicilere/eşe/dosta kargo ile gönderebilme kolaylığı.

4 Beğeni

hocam o zaman yandın senin su son denemelerden bir seri istiyoruz…:slight_smile:

2 Beğeni

Ben pet şişe kullanmıyorum maalesef :slight_smile: ama mert erkol da var :slight_smile:

2 Beğeni