Ev biracılığında kullanılan pet ve cam şişelerin avantaj ve dezavantajları

Fermantasyon kovası da pet değil mi? gerçi kovada 3 hafta şişede bir kaç ay duruyor.

1 Beğeni

ben fermetasyon kovasında da cama geçtim, ama temizliği ve sifonlaması zor oluyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar Taşkesti suyun cam damacanası var. http://www.taskestisu.com/ (15 lt. damacana için 40 TL. depozito istiyorlar)
Almayı düşünüyorum. Ağız genişliğinin normal sebillere uyan standart boyutta olduğunu biliyorum. Herhalde buna uygun tıpa veya başlık konusunda sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum. Yanılmıyorumdur umarım.

Ayrıca suyun kendisi de mineralli bir su. Bira yaparken kullanmak daha mı iyi olur, daha mı kötü olur?

Damla’nın daha ucuz diye biliyorum. Ona da bir bakın isterseniz. Camlarda lastikli tıpa almanız daha uygun diye bir bilgi verdiler. O koni şeklinde olan, içe geçmeliler cam için uygun değil. Onlar plastik damacanalarda kullanılıyor.

PH derecesi yüksek olan bir su tercih edin.

1 Beğeni

Coopers pet şişeleri iyi sıkmak gerekiyormuş, cam şişelere oranla az köpük ve gazlanma oldu. Sonra kontrol ettim birer tuk daha sıkabilirmişim, contalar ezilmesin diye çok sıkmamıştım. Dikkat edin derim bu noktaya.

2 Beğeni

Klik sesini duyana kadar sıkmaya devam :slight_smile:

3 Beğeni

Coopers pet şişelerinin ömrü ne kadar acaba arkadaşlar?
Taylan beyin facebooktaki grupta şöyle bi yorumunu aktarıyım;
Taylan Özdere Coopers PET şişelerindeki bariyer oksijen girişine karşı 1,5 yıl (18 ay) koruma sağlayacaktır, fakat o kadar uzun süre ben de denemedim açıkçası 9 aya kadarsa şimdilik problem yok

Sorum şu ki pet şişelerin ömrü 18 ay mı en fazla ? Yani en fazla 18 ay sonra çöpemi atmak gerekiyor?

Şurada 9-10 yıldır kullanıp da herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyleyenler var. https://www.coopers.com.au/coopers-forum/topic/9326/

Arkadaşlar, benim de kafama takılan bir soru var şu an… oranje bock sipariş ettim ve kitten 24 şişe (5o cl) bira yapılıyor malumunuz.
Ben de düşündüm ki, neden bunu 33’lük şişelemeyeyim?

Ama genelde 33’lük şişeler ya depozitosuz oluyor, ya da çevirmeli kapaklı…

Bildiğiniz, önereceğiniz şişesi evde şişelemeye uygun 33’lük bira var mıdır?

1 Beğeni

Efes Malt 33 lükleri sorunsuz kapattım ben butikbiradaki taç kapaklarla. Sorun olmadı.

1 Beğeni

Bu arada 33 lük 36 şişeye ihtiyacınız olacak. Bu da zor biriktirmesi. 50 likten 24 tane yeter o da bi kasadan 4 adet fazla sadece. 33lükler için bi de yer bulmak zorunda kalacaksınız. Pek mantıklı gelmedi bana.

1 Beğeni

Biriktirme konusunda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum… Bar işletmecisi arkadaşlarım var. Söylesem, 1-2 günde ayarlarlar… Ama yer konusu dediğiniz gibi sıkıntılı olabilir.
Benim 33’lük düşüncem aslında bu tür lezzet yönü ön plana çıkan biraları, daha az hacimle şişeleyip daha uzun süre ulaşılabilir olmasını sağlamak isteğinden doğdu…

1 Beğeni

Bu da mantıklı. Yer sorununu çözerseniz sıkıntı yok gibi.

1 Beğeni

kullandığınız kapaklama aleti tek kolluysa her 33’lüğü kullanabilirsiniz. Ben ithal biraların şişelerini kullanıyorum genelde 33’lük için. Hoegarden, london porter, westmalle, leffe samuel adams,aklınıza ne gelirse hepsinin şişesini kullanıyorum. Ama tabi bunlardan tek tük şişeliyorum, ikramlık falan olarak. Çoğunu 50’lik tuborgla şişeliyorum

2 Beğeni

Selamlar, sitede satılan pet şişeler için yüksek sıcaklık uyarısı verilmiş, ancak ne kadar yüksek sıcaklık?
Mesela 80 derecede sıkıntı olur mu? Kullanan ve bunu deneyenler oldu mu?
Teşekkürler şimdiden…

hiç mi deneyen yok, sipariş verdim eklemeyi düşünüyorum da ondan sordum:((

Bir süredir stokta yok, gözünüzden kaçmış sanırım.

1 Beğeni

sorularımı geri alıyorum:)) teşekkürler…

PET şişelerin tekrar kullanımı sırasında bir şey dikkatimi çekti. Genelde dipte biriken tortu, PET şişelerin dibinin girintili olması nedeniyle burada sıkışabiliyor ve içtikten sonra hemen çalkalanırken, cam şişelerden daha zor temizleniyorlar. Tekrar kullanım yapacaklar bunu dikkate alarak daha özenli temizlemeli bence PET şişeleri.

Ben boşalan şişeleri(cam veya pet) suyla iyice çalkaladıktan sonra, temizlenmiş olarak ve şişede bir parmak kadar su bırakıp kapatarak saklıyorum.