Ev biracılıgınin piyasa biraları hakkinda öğrettiği gercekler

(Zymurgyst) #1

Merhaba,

Su an itibariyle 7. Biramı fermente ediyorum. Özellikle bu yıl bazı gerçekleri daha iyi kavradim.

1. Piyasadaki yerli lager/pilsner biralar aşırı duru yada sulu yada gövdesiz.
  2. Piyasa biraları nda genelde aroma ve koku çok belirsiz.
  3. Piyasa biralarında örneğin weihenstephaner 33 luk ten 4 tanesi kafa yapıyor. Maliyeti 40tl. Kendi buğday biramı 3.5tlye ma ettigimen. 2x50cL yani 7 tl ye kafa buluyorsun.
  4. Yaptığım biralara çoğunlukla buğday dme ekliyorum. Bu da bayağı kalıcı kopuk yapıyor. Piyasa biralarında bardağa bosalttiktan 2 dAkkaya sonra köpük uçarken, benim imalatlarda kopuk bira bitince bardağın dibini öpüyor.

(Alper) #2

Kesinlikle katılıyorum, 4. kovamı kurduktan sonra geçen gün uzun zamandır ilk defa severek içtiğim piyasa birasını tattım. boğazımdan geçmedi desem yeri var :slight_smile: artık butikten şaşmam :slight_smile:

(LEVENT TAŞKENT) #3

Arkadaşım çok güzel bir konuya değinmiş.

Tabi koku-tat derecesi düşük olacak ki çok içilsin.
Gövde-aroma az olacak ki içeni kesmesin daha da satılsın.

Bira seni kesmeyince yanında tuzlu malzemeye-mezeye yöneleceksin ki,
tezgah dönsün, ticaret olsun.

2 bira tekelini 50 yıldır niye kıramadık.
Adamlar ALE bira bile üretmediler ki gövdeli tok bira aroması olsa 2-3 tane içen kesilir lezzet farkı bulur, uyanır vs.

Gençlikte diyelim artık,10-15 efes-tuborg kesmiyordu ama mide doluyordu.
Yoksa içtikçe iç, boş su gibi.
Adamlar 1 veya 2 çeşitle 30 yılı geçirdi. (Lövenbirau-Foster gibi devleri de satılmıyor diye aynı tekeller üretti, TROY-MARMARA ayrı hikayeler, ticari tarafını da anlamadım)
Bu bize tofaş-kuş serisini hatırlatacak gün ne zaman gelir acep.
Bazen bir-iki ithalatçı kipa-metro gibi satıcılarda Alman birasını bizimkilerden ucuza sattığı zamanlar da oldu.
Kipadan-Metrodan Oetinger, Polar ve hatta büfeden Baltikayı John Smithi Efesten ucuza da aldık yani.
Ama hepsinin nefesini kestiler tabi.
TAPS, REDTOWER gibi biracılar da artmadı-çoğalamadı-büyüyemedi.

Dünya tersine dönmez, tekelleşen dünya bira endüstrisi artık tehlikeyi görüyor. Bu politikalarda ufak ufak değişiyor.
Son 2 yılda bizim amcalar ne çeşit çıkaracağını şaşırdı. 30 yıldır yapmadıklarını keyfinden mi yaptı.
Cevap hayır ve bu forumlarda bu kadar insan boş işler peşinde koşmuyor.
Bira seven kitle arayışta bu açıkça görülüyor,

Bu konu için ayrı bir başlık da açılabilir.

(Özgür) #4

Bir büyüğüme kendi yaptığım üç çeşit biranın üzerine (kit birası) normalde sevdiği ticari birayı ikram ettiğimde sonuncusunu da benim yaptığımı sanarak, “Diğerleri çok güzeldi ama bunu becerememişsin.” demişti. Kendisi rakısever olmasına rağmen hâlâ her yerde gülerek anlatır. Fiyat konusundan ayrı olarak bu olay bile söyleyecek söz bırakmıyor. :slight_smile:

(ömür) #5

Bu hobiye başlamadan önce bende herkes gibi efes tuborg den başka bir şey tüketmiyordum ama biraz yaş itaberi ile ve birayı çok sevdiğim için hep bir arayış içinde idim… Ama kendi kendime soruyorum eskiden tuborg olsun efes olsun özellikle efes bizim gençliğimizde sanki daha mı iyidi diye… sanırım öyle idi kaliteyi bence çok düşürdüler çeşit ise çok azaldı ve hepsi bir birene çok yakın lezzette diyebilirim sadece isimleri değişik… fiyatlarını konuşmaya bile gerek yok zaten… eskiden vole vardı gusta vardı efes dark vardı tekel birası vardı vs vs efes tombul şişenin tadı çok iyidi mesala… çeşit de vardı fark vardı kalite vardı… şimdi son derece nötr haldeler hiç bir zevk vermiyor yahu ilk çıktığında efes malt bile gerçekten iyi idi sonun da o da yice bozuldu… Bunlar bunu bilmiyorlar mı acaba? tesis desen var imkan desen var güç desen var… neyse sonra bu hobi ile tanışınca ister istemez bira kültürüne de girdim ve öğrenmek için bu konuda kendimi geliştirmek için bulabildiğim ne kadar ittal import bira varsa hepsini aldım ve bu bira olayının ne kadar geniş bir yapıya sahip olduğunun farkına vardım düşünsenize kendin yapıyorsun sonu yok tek sınır sensin o kadar çok çeşit ve onun alt dalları varki hepsini içmeye kalksan ne dünyada ne paran yeter ne de ömrün… sonra gerçekten tamamen sosyal bir içecek bakın ne güzel paylaşımlar yapıyoruz… insanın kendi elinden bir ürün çıkması onunla meşgul olması sonra çıkardığın bu ürünü içmen çeverene sunman vs vs çok güzel oluyor çevrendeki insanların bile sana bakış açısı değişiyor… senden hadi bakalım bu sefer nasıl olmuş şimdi sıra da hangi bira var vs bunları duymak çok güzel oluyor… ayrıca biranın kendi tarihide cabası başlı başına bir ilim bilim uğraş bu bira süper bir şey… özetle hem efes tuborg mazisinden geriye kalanlar ve şu anki durumları hem bizim hobi hem dünyada ki elit biralar ekseninde ticari olarak bu iki üretici şu an malesef hem çok pahalı hemde kalite olarak çok gerideler bence…

(Hasan) #6

3 hafta önce başlangıç setiyle gelen ilk kitimi kurdum,2 hafta fermantasyondan sonra 7. Günün sonunda içmeye başladım.ilk şişeler tatmin etmese de 13 ,14 gün sonra güzel sonuçlar almaya başladım.Az önce ;biraları bitirdiğim için efes pilsener aldım , ilk yudumda rengi ve tadı bana hoş gelse de - yarım bile içmedim-Ben en güzelini yapmışım dedim ve bundan sonraki tadları sabırsızlıkla bekliyorum.

(İzzet Kalender) #7

İçkili mekanı olan biri olarak konuşuyorum, efes ve tuborgun tek amacı daha fazla şişe satmak. Özellikle tuborg gold ve efes tombul kadar satılan bi bira çeşidi görmedim.

Mekanda budweiser veya carlsberg gibi bi tık daha gövdeli biralar var. Fakat içenler en fazla 5 tane içiyor.

Peki ya tuborg gold veya efes tombul? 4-5 saatlik sürede 12 veya üzeri içebilen müşterilerimiz var, 15 dakikada bir wc ye gitmeleri gerekiyor. Su gibi bira açıkçası. Bu şekilde içilebilecek herhangi bir ev birası düşünemiyorum.

Benim kişisel tercihim blanc veya weihenstephaner.

(Saadet) #8

Ev biracılıları piyasa bisa biracılarını yönlendiriyor artık, elbette bilgiye erişimin kolaylıkğı da etken