Ev Yapımı Bira ve Kilo Almak

(Rahim Şanlı) #1

Merhabalar,

Forumda araştırdım fakat pek üzerine düşülmeyen bir konu sanırım.

Kilo takıntısı olan birisi değilim fakat birayla beraber sindirdiğimiz ŞEKER miktarı beni düşündürüyor.

1)Ev yapımı bira diabete yol açar mı?

2)günde 1-2 tane içen birisi kolay kilo alır mı? Kilo veriyorum diyenleri de okuyorum, nasıl mümkün?

3)Şeker ve karbonhidrat tüketimi ne gibi sağlık sorunlarına yol açar?

Umarım güzel bir tartışma başlığı olur. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

(master of none) #3

Her güzelin bi kusuru vardır elbet. Burada daha lezzetli biralar nasıl yapılıra odaklanıyoruz.
Sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap yazayım.

1. Hijyen kurallarına uyularak yapılan ev birası ile ticari bira arasında sağlık yönünden bir fark yoktur. Kararında içilen bira ve şarabın bazı hastalıklar gibi diyabet riskini de azalttığı ile ilgili araştırmalar var, ama hiçbir durumda alkol sağlık için tavsiye edilecek bir şey değildir.
  2. 1 gr alkolde 7 kalori vardır, 1 gr şeker 4 kalori, 1 gr protein 4 kaloridir. 1000 fg ye inmiş birada şekeri yok sayabiliriz ama bu pek mümkün olmuyor, yani 50 cl %5 lik bira içindeki az miktar şeker ve proteinler ile yaklaşık 230–240 kalori kabul edilebilir. 1 kilo 7000 kaloridir, bu hesapla 23 litre kurduğumuz biranın hepsini kendin içersen ekstradan 1.5 kilo alma ihtimali elbet var da hiç mi hareket etmiyoruz canım, bi de biranın yanında yediğin 100 gr fıstık 600 kalori yani.
  3. Karbonhidrat ve şeker aynı şeyler, vücudun temel yakıtı şekerdir, günlük beslenmenin yarısı şeker (özellikle lifli gıdalar ile alınan kompleks şekerler), %30 u yağ (margarin denen trans yağ hariç), %20 si protein (yarısı hayvansal, yarısı bitkisel) olmalı. Biraya gelirsek içindeki şeker fazla değil, ama içindeki azımsanmayacak b vitamini ve protein olduğu bilgisi içimizi belki ferahlatır.

(emre) #4

Yaz aylarında tüketim arttığı için çok bira içiyorum 2 günde bir 4 tane içiyorum genelde. Ama son birbucuk ayda 14 kilo verdim. Akşam içiceksem akşam yemeği yemiyorum. Biranın yanından cips tüketimini bıraktım. Bazen azda olsa meyve tüketiyorum. Bunlara dikkat etmeye başladıktan sonra anladım ki tok karna bira içmek ve yanından yediğim mezeler bana en fazla kilo aldan şeyler. Çünkü bira karaciğerin sindirim yağ ve şeker yakma düzenini bozuyor bildiğim kadarıyla.

(bakkalamca) #5

Selamlar,

Sorularınıza diyabet hastası biri olarak cevap vereyim. Eğer diyabet başlangıcı iseniz veya insülin direnci başlamışsa ve ilaç / iğne kullanmıyorsanız , hızlı şekilde kilo alıyorsunuz ve şekeriniz yükseliyor. o.g. - f.g. işine hiç girmeyeceğim ama sonuçta alkolde karaciğerde parçalanıyor ve yağ olarak- karaciğer yağlanması olarak depo ediliyor. bu durum hastalığı daha da körüklüyor. eğer ilaç alıyorsanız , veya insulin iğnesi kullanıyorsanız , miktarı artırmak gerekiyor. bu durum çok net bende.
Peki ne yapılmalı veya yapıyorsun diyorsan , yaklaşık 15 yıldır iyi içiyorum. son 1 yıldırda hergün içiyorum. Bira üretimine başlayalı 8 ay oldu. ilk başladığımda gözüm doymuyordu, hem iştah hem merak vardı. 3. ayın sonunda 5 kilo aldım ama biraya karşı iştahım azaldı. son 4-5 aydır günde 3 bira veya 2 bira artı bir kadeh viski içiyorum. ekmeği zaten az yiyordum, şimdi iyice azalltım. hasta olduğum için pirinç, şeker gibi şeyleri zaten ya hiç yada çok az yiyordum. geçen ay spora yazıldım ve daha biray olmadan 1.5 kilo verdim. kuruyemişi çok severim avuç avuç yerim. eve almamaya çalışıyorum. mezesiz içmeye çalışıyorum. böyle yapınca şekerimde daha kontrol altına girdi. bu bilgileri yorumlarsam , şeker hastası olmayan bir insan , içkiyi fazla kaçırmamak şartıyla , ve karbonhidrat ağırlıklı olmayan bir beslenme şekli ile kilo almaz bence. karaciğer yağlanması alkolden sebeble kaçınılmaz ama. soz söz içenle içmeyenin arasında 5 dakika var. :slight_smile:

(Şişede Enaz BİRAY) #6

Kilo aldırdığı doğru daha öncede çeşitli başlıklarda bu konuya değinildi fakat sindirdiğinizi düşündüğünüz şeker kısmına boşa takılmayın, onları sizden önce mayalar sindirip alkole dönüştürüyor.
Diabete yol açması falan imkansız. Normal bira yapmazken ev birası neden yapsın?
Evde yapmak tüketimi artıran bir hadise, bu sebeple kendinize hakim olup günde 1-2 yerine haftada 3-5-7 olarak tüketin bir şey olmaz.

(Atilla Buğday) #7

Diabet hakkında bilgim yok ama biranın sağlıklı fakat kalorisi yüzünden kilo aldirdigi inkar edilemez alkol elbetteki karaciğer böbrek yetmezligine sebepdir sonuçta su arıtma cihazları bile suyun temizliğine göre yipranip yok edilebilir diabet konusunda konuşulan şeyler diabetin tek bir sebebe bağlı olmadığıdır yani bir çok sebebe bağlı oluyorlar tip1 tip2 felan

#Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir#

Mantıklı olarak düşünürsek enerjiye cevrilmeyen her şeker kana karışacak buda diabete yani şeker hastalığına değil fakat sancılarına sebep olacak diyetisyen olsam uzak durmanizi öneririm hatam varsa düzeltin ama olcusuz atılan şeker alkole donusmemis glukoz zerresi olarak vücudunuza girecek bunun bir çözümü var ise maya oranını yüksek şeker veya malt oranını düşük tutmaniz mayadan zarar gelmez maya candır canandır