"Evde bira yapımına vergi getirilmeli" talebi

(Mehmet) #1

anadolu grubu yönetim kurulu başkanı tuncay özilhan’ın talebi.

diyor ki evde yapılan bira bizim satışlarımızı vurdu ve bu da devletin vergi kaybına neden oldu, bu yüzden evde bira üretimi de vergilendirilmeli.

şaka gibi, ülkede satın aldığımız bir çok şey için %75’lere varan vergiler ödüyoruz, evde hobi amaçlı yapılan faaliyetten bile vergi almaya çalışıyorlar. bence bahçesinde domates üretenden de vergi alın, ya da ne bileyim suyunu kendi arıtandan falan.

bir evde bira üreticisi olarak anadolu grubunun biraları başta olmak üzere tüm ürünlerinin boykot edilmesi gerektiğini düşünüyorum. aşağıda buna yönelik bir çağrı da var. ben sürekli olarak yapacağım.

https://eksisozluk.com/evde-bira-yapimina-vergi-getirilmeli--5560456
Ekşiden alıntıdır.

(Tigin ) #2

… olsunlar diyeceğim. Kötü pazarlama yaklaşımı denir buna. Madem öyle neden bu pazara gitmiyorsun? Rekabet nerede?
Pazarı büyütmek nerede?

(gokhan_el) #3

zaten satın aldığımız her ürüne vergi ödüyoruz. ve bunun üzerinden bir kar elde etmediğimize göre olmayacak şeydir… haa ama devlet market ürünlerinden vergiyi çekerse sorun ortadan kalkar. rakının 100 lira olduğu bir ülke en dandik biranın 7 lira olduğu bir ülke olduk.

(post’umda yanlış birşey varsa banlamadan önce uyarınız lütfen bu sefer…)

(Murat Şavklı) #4

Ne kadar ucuz ve sığ bakış açısı. Devlet bize bakmii gibi bişi demek istemiş. Evde bira yapanlardan da vergi al ki maliyeti artsın. Ee kardeşim sen bu tarafa gelsen de milyon tane ithal kit tüketilen şu ülkede yerli kit yapsan onu satsan biz de onu alsak? bak nasıl güzel bi mantık değil mi?

(Bekir Dilsiz ) #5

Restoranlar da tepki göstermiş. Artık evde yapılan yemeğe de vergi gelecekmiş…

(özERDİNGER) #6

Seks işçileri evlilik kurumunu protesto için sokaklara dökülmüş.

(Emre) #7

Türkçe çevirisi:

“Satmaya çalıştığımızı biraya benzer, arpa suyundan hallice sıvıları eskisi gibi satamadığımız için gelirlerimiz düştü. Artık insanlar evinde bizim sattığımız alkollü sulardan çok daha lezzetli bira yapabildiklerini fark ettiler. Öte yandan barlarda, kafelerde insanlar rakiplerimizin ürünlerini daha çok tercih ediyor. Artık eskisi gibi bayileri domine edip rakiplerimizin satışlarına kilit de vuramıyoruz çünkü defalarca rekabeti engellediğimiz için ceza yedik. Ancak biz bunları doğrudan dile getiremiyoruz. Bu yüzden ev biracılarına sararak devlet büyüklerimizin gözüne hoş görünüp bu durumdan nemalanmak istiyoruz. Hazır sürekli belli bir kesimin beline vurulduğu şu günlerde bu rüzgar ile yelkenlerimizi doldurmak istiyoruz. Zaten düne kadar herkes tek tip bira çeşidi var sanarken şimdi insanlar tutup IPA, Bock gibi şeyler konuşuyorlar. Ne gerek vardı ki bunlara. Ne güzel idare ediyorduk işte…”

Bu ülke bu kafalar yüzünden yüzlerce yıl bir adım yol alamaz.

(Hüseyin ) #8

Canımın içi devletin vergi kaybı var demiş ah yazık.50 senedir milletin sırtındasın %6 kaybın var diye yangın yapıyosun. şimdi bi defol git

(Aylin) #9

Hay allah belanızı yaa aç arsız köpekler… Ben evde yoğurt, tereyağı, turşu, sirke ve ekmek de yapıyorum alayına vergi zammı gelsin o zaman böyle bir mantık olabilir mi? Çölde susuz da kalsak Efes’e BOYKOT! bundan böyle. Evde bira yapan insan zaten dışarda mecbur kalınca yine aynı grubun birası olan bomonti içer becks içerdi. Artık onların da satışını durduralım da görün siz. Boykot nedir bilmiyorlarsa Karşıyaka spora attıkları kazıktan sonra Pınar ürününün satışlarını nasıl düşürdüğümüze bakabilir kendileri…

(Aylin) #10

Buyrunuz bu da anadolu grubunun kendi sitesinden ürünlerin tam listesi. Neyi boykot edeceğimizi bilelim :relieved:

MARKALARIMIZ
YERLİ
EFES PİLSEN
EFES PİLSEN FIÇI
EFES PİLSEN ÖZEL SERİ: 10
EFES PİLSEN PASTÖRSÜZ
EFES MALT
EFES LIGHT
EFES BREWMASTER SERİSİ RED ALE
EFES BREWMASTER SERİSİ AMBER ALE
EFES BREWMASTER SERİSİ WHITE ALE
BOMONTI %100 MALT
BOMONTI FİLTRESİZ %100 MALT
BOMONTİ RED ALE %100 MALT

YABANCI
MILLER GENUINE DRAFT
BECK’S
VELCOPOPOVICKY KOZEL
GROLSCH

YÜKSEK ALKOLLÜ
EFES XTRA
EFES XTRA SHOT
AMSTERDAM NAVIGATOR

ÖZEL ÜRÜNLER
DUVEL
PERONI NASTRO AZZURRO
SAMUEL ADAMS BOSTON LAGER
ERDINGER

EKONOMİK
MARMARA GOLD %100 MALT
MARMARA 34

(semih E) #11

bunları da unutmayalım

migros
kia/isuzu motor
mcdonalds
coca cola
adel kalem

pınar dan sonra bunlar da çıktı.

(Aylin) #12

Konu başlığını düzenleyebilir miyiz ya ben direkt aha geldi gene bi işgüzar diye girdim konuya sanki konuyu açanın şahsi fikri gibi algıladım ilk bakışta :smile:

(antipanik) #13

1980 ve1990 larda şahin doğan ve renault binek ya da station almak için millet 6 ay önceden sıraya giriyordu.
Sağ aynalı araba almak bile opsiyoneldi.

Sonra ithal arabalar geldi mertlik bozuldu.

Durum bira sektöründe şimdi bundan farklı değil.

Daha bunlar iyi günleri.
Ev biracılığı avrupa ve abd gibi daha da yaygınlaşacak😀

(Bulut Akbulut) #14

Bu talihsiz açıklamadan duyduğumuz rahatsızlığı anlatmak için #efesicmiyoruz hastagiyle paylaşım yapalım dedik arkadaşlarla. Sizler de destek verirseniz belki bi faydası olur.

(Ekin Yegül) #15

Ya zaten şerbet gibi biraları var ben 10 -12 yıldır tuborg içiyorum en azından daha lezzetli içimi diye. Adam daha kendi yaptığı ürünün lezzetine bakmadan gelmiş evde bira yapımı satışlarımızı % 5 geriletti. Sen önce doğru düzgün bira yap sonra konuşuruz. Bizim tekel bayii bile 10 tuborg satılıyor ise 3 efes satıyorum diyor daha neyi konuşuyoruz.

(Ahmet Koncagül) #16

Zaten biralarını kimse içmiyor faturayı da bize kesmeye çalışıyor, buradan aldığım kitlerle oluşan damak tadımı onların bira dedikleriyle bozamam, vergi getirmesi konusunda satın aldıklarımızın içinde alkol zaten yok sonradan dönüşüyor ama sorun değil bir torba yasa ile hallederler ama sanıyorlar mı ki herkes koşup o marka birayı içecek, böyle bir şey yaparlarsa da yine kendileri kaybederler, etil alkol konusunu hatırlarsanız bulamayanların çoğunluğu evinde imbik kurma derdinde, kimse madem öyle gidip marketten alayım demiyor, bira içinde söz konusunu madem vergi koyuldu diye kimse koşa koşa gidip efes alıp içmez, alternatiflere bakılır, böyle bir yasa çıkarsa da Butik biradan ricamız temel malzemeleri de (Arpa,Buğday) ürün yelpazesine yerleştirmeleri olur, oturur kendi kitimizi yaparız, efes te koydurduğu verginin kendi cebine gitmeyişini uzaktan izler…

(Doruk Özalp) #17

Tuborg’a çatacağına bize çatmış. :))

(mesut) #19

Söylenecek çok şey var da ben sadece ‘‘o neydi gız’’ demek istiyorum.
Evde yapılan temizliğe de vergi alsınlar oldu olacak.
Yalnız bu hükumet bu çağrıya uyarsa şaşırmayın!!!

(Ahmet Koncagül) #20

evyap sisteminin en güzel tarafı kendi emeğinle bir şeyler üretiyor ve tüketiyor olman, bu işin tadını alan artık kolay kolay vazgeçmez :):sunglasses:

( P.G.) #22

Evde alkol damıtmak yasadışıdır. Lütfen bulunduğumuz mecraya zarar gelmemesi adına damıtma içeren gönderilerinizi siliniz.