Evde bira yapımına yasak mı geliyor

(b) #1

Ekşi’de “evde bira yapımının engellenmesi” diye başlık açılıp bu haber verilmiş ama anladığım sadece distile/damıtma içkilerle ilgili olay ama yine de er geç bizim kitlere de bir kulp bulacaklar gibi geliyor…

Anadolu Grubu’nu boykot edecekler için de markalar linkini koyayım malum baya var lazım olur.

(Göksel Sunar) #2

Konsantre içki bira kiti anlamına geliyor galiba ticari biralara karşı sağlam şekilde boykot yapmamız gerek

(Ozan Mert) #3

anadolu grubu boykotu başlıyor.

(b) #4

boykotu her türlü yapacağız da şu olayla ilgili bilgili birinden bir şey duysak iyi olacak. bu iznin sonucu ne olacak? yasak mı gelecek vergi mi gelecek. gelecekse ne kadar olacak.

(Çepni ) #5

Bizim kitleri kodu: 1901901900 muş galiba teyit etmedim ama bizim kitleri kapsamıyor

(Hüseyin) #6

Arkadaslar gördüğünüz gibi Tarımsal kökenli distilat tanımı: Tarımsal ürünlerin alkol fermentasyonundan sonra distilasyonu yoluyla elde edilen, bu maddenin (h) bendinde tarif edilen etil alkol özelliklerini taşımayan, kullanılan hammaddenin koku ve tadını muhafaza eden distilat olarak geçiyor. Aynı zamanda ekler incelendiğinde bildirilmesi gereken ürünler sınıfında geçiyor kitten üretilen bira. Yasak gelmiyor bildirilmesi gerekir yazıyor. Doğru yorumladıysam sorun yok

(Mert Erkol) #7

evet bildiğim kadarıyla gtip kodu bu ve yasak kapsamında değil

(Taylan Özdere) #8

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan tebliğ, evde bira yapımında kullanılan hammaddeleri kapsamıyor. Bu anlamda herhangi bir yasak söz konusu değil.

Ne yazık ki Türkiye’de her özgürlük gibi evde bira yapımı da pamuk ipliğine bağlı. Önümüzdeki günlerde, daha çok hop oturup hop kalkacağız gibime geliyor :disappointed_relieved:

(Fatih yakar) #9

Bu hobiye geçen yaz başladım ve başladığım günden beri ticari bira almıyorum alanada engel olmaya çalışıyorum.
Ve ilerde de birgün alırsam da tüm ülke beni gondiklesin,hadi bakalım

(Mert Erkol) #10

Resmi gazete okumaya başladım sadece bu nedenden

(Doruk Özalp) #11

Taylan bey siz yine de kitleri falan baya bir stoklayın. Gelecek günler ne gösterir bilinmez. Anlaşılıyor ki savaş baltaları çıkartıldı. İçkiden alınan vergi çok yüksek (yıllık total vergi geliri açısından) ve devlet kartel işbirbirliği durmayacak.

(mesut) #12

Bu hobiye başlayıp kendi biramı içtikten sonra ticari bira alma gibi bir düşüncem hiç olmadı.
Ama olur ileride mecbur kalır isem uzun yıllardır olduğu gibi bunun anadolu grubu ürünü olmayacağı kesindir.

(mesut) #13

@Taylan Bey belli ki bu hobi büyüdükçe malum kişilere bir şeyler daha çok batmaya başlayacak.
Bence özellikle forumda yazılanları bb ve bb forum üyeleri dışında görenlerin kısıtlanması gerekmektedir.

(Burak) #14

Öncekine benzer bir yorumum olacak. Kötümser değil gerçekçi olduğumu düşünüyorum. Biz mantık çerçevesinde kullandığımız ekipmana bakıp “yasaklanamaz” diyoruz ama maalesef bu mantıkla bakacak insanlar tarafından yönetilmiyoruz. Böyle bir yola girdiler ve her şeyi deneyecekler. Mevcut durumda Taylan Bey’e katılmamak elde değil, hop oturup hop kalkacağımız bir sürecin ortasındayız. Umarım sonunda ayakta kalırız. :slight_smile:

(Mustafa koçak) #15

Çok şükür bunu da atlattık. Gerçi ben o panikle epeyce kit malt aldım ama kit gibi malın olsun, akmaz kokmaz, her zaman para :smile:

(Önder GÜMÜŞ) #16

Hesapta E-sigara ve likit ithalatı/satışı da yasak ama peynir ekmek gibi ticareti yapılıyor; bu tür şeyleri temelli yasaklamak yerine denetimle satışına izin vermek, piyasada fırsatçıların ve dolandırıcıların türemesinin de önüne geçmek demek. Tabii söz konusu olan “ben yasak dedim bitti” gibi bir zihniyetin varlığı olunca, insanlar hobilerinin her an ellerinden alınması endişesini duyuyorlar; bu anlamda umarım butik bira’nın bir b planı vardır.

(Çağrı Çamlıca) #17

kite belki yasak + ilave vergiler vs. koyulabilir ama şerbetçi otu ve malt’a nasıl yasak gelebilir onu bilmiyorum. hatta mayaya da.

malt dediğin tahıl, pirinci, buğdayı, mercimeği de yasaklayacak değiller ya?
şerbetçi otu dediğin, adı üstünde ot.
mayayı yasaklarlarsa yoğurt da mı yapamayacağız. ben tam tahıl açısından endişe duymuyorum ama kit biracılığı gerçekten pamuk ipliğine bağlı.

(Mert Erkol) #18

Malesef yanlış bilinen birşey daha. Yoğurt mayası veya ekmek mayası ile bildiğimiz şekilde bira yapımı imkansızdır. Bira mayası ithalatı konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama olur ise maya en büyük dert olur hepimize.

(Çağrı Çamlıca) #19

ya aynı değil ama sonuç olarak ikisi de maya. hani burada nasıl bir filtre uygulayacaklar yoğurt mayası ile bira mayasını ayırmak için?. bilimsel adlarına göre mi filtreleyip yasağı uygulayacaklar. onu kestiremedim. hani yapabilirler mi? evet, şerbetçi otuna da yasak getirebilirler aynı şekilde ama bu sefer ticari bira üretimi de yasaktan etkilenir. bana öyle geliyor.

buradaki cümleyi @UmutBestepe’nin yorumuna istinadne sildim*

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #20

Cumleten gecmıs olsun, cok detaylandırıp Hırsıza yol göstermeyin :smile: