Evde Bira Yapımında Meydana Gelebilecek İş Kazaları İçin İş Güvenliği Tedbirleriniz ve Tavsiyeleriniz

Evde bira yapımında bir çoğumuz çeşitli olumsuzluklar ve iş kazaları yaşayabiliyoruz. Bunları engellemek adına başınızdan geçen olayları, tedbirlerinizi ve çözüm önerilerinizi paylaşabilirseniz bu konuda bir farkındalık yaratabiliriz.

4 Beğeni

Facebook grubunda konserve açacağı yerine bıçak, tornavida vb. malzemelerin kullanıldığını görüyorum ve resmen içim sıkışıyor. Kazaya davetiye çıkarmak değil resmen kolundan tutup eve getirmek

7 Beğeni

İş kazası değilde dalgınlıktan bir örnek.
Musluğun akıtmazlığını kontrol etmek için su doldururken musluğu açık unutmak ve çok zor olan çözümü musluğu kapatmak :smile:

4 Beğeni

ilk iki kitimi kurarken konserveyi ben de bıçak tornavida vs. gibi aletlerle açmaya çalışıyordum. şimdi bir konserve açacağı buldum otomatik çalışıyor onu aldım. deneyince iyi veya kötü diye bilgi veriyor alacağım.
https://urun.n11.com/hobi/konserve-acacagi-one-touch-can-opener-P193811828

2 Beğeni

Başlık ile alakasız olacak ama salça,mısır vb gibi konservelerin kutuları daha ince olduğundan rahat açılıyor.
Fakat kit konserve kutularının kapakları kalın alacağınız açacak açar mı bilemedim.
Ben daha önce başka bir model almıştım alırken mısırda denedim süper dedim,eve geldim kit açmaya çalıştım felaket sonuç aldım.

Neyse ki o sitede iade hakkı var :wink:
Sonucu paylaşmanızı merakla bekliyor olacağım.

Ben ikea’dan aldığım dokunsa kırılacakmış gibi duran aleti sorunsuz bir şekilde 16 kittir kullanıyorum, tavsiye ederim. Konserve açayım derken olan yaşanan kazalardan çok gördüm, riskin olasılığını belki az olarak görülüyor ama inanın şiddeti hiç az değil

4 Beğeni

Muadili görüntüleri merak edenler kurban bayramında acili ziyaret edebilirler. Kol kadar ekmek bıçağı ile konserve açıyorlar, 99 kere kaymaz, bir defa kayar. O bir defa yi bulana kadar bıçak kullanmak yerine bı açacak alınmalı.

2 Beğeni

Patron evde bira kur, şişele getir demedikçe iş kazası sayılmaz tabi de, işin latifesi, şu 23 litre kovayı nasıl iyice çalkalıyorsunuz tek başınıza, bi de damacanayı eğilerek yerdeki kovaya dökmek beli epey zorluyor. İçine saç kıl felan kaçmasın diye bone eldiven mi giymeli bilemedim. Kontaminasyon takıntısı uyku bozukluklarına ve çarpıntıya yol açabilir, bi de enfekte olmuş birayı içersek kim bilir neler gelir başımıza. Ama konserve açacağı şart, başlangıç kitine koyulsa iyi olurmuş sanki.

Çalkalamıyoruz :grin:

3 Beğeni

Kovayı komple havaya kaldırmanız gerekmiyor, bir noktası yerde kalsın ileri geri sallayın.

2 Beğeni

Benimde yaşadığım birkaç tecrübe şöyle ;

  • İlk başladığım zamanlarda şişelerde çatlak vs. kontrolü yapmadan dolum yapıyordum. Bir şişe çatlakmış basınçla patladı, neyseki kilerdeydi. Bütün kileri boşaltıp temizlemek zorunda kaldım. Artık dolum öncesi şişeleri ışığa tutup kontrol ediyorum.

  • Tam tahıl yapımında daldırma termometreyi ocağın dibinde unutmuşum tencerenin altından yayılan ısı ile yanmıştı. Artık tüm yapım malzemelerini ısı kaynağından uzakta tutuyorum.

  • Torbada mayşeleme yaptığım için süzme işlemi sırasında 75 C deki torbaları çıplak elle kaldırmaya çalışıyordum. Çok acı verici ve tehlikeli olduğundan artık ısıya dayanıklı iki parmak silikon eldiven kullanıyorum.

1 Beğeni

PBW uygulamalarında eldiven kullanın.
Konserve açacağı edinin.
Kaynatılan konserveyi açtıktan sonra tutmak için fırın eldiveni kullanın.
Hidrometreyi sıkı tutun, bir yere vurup düşürmeyin.
Dolu kovayı nakil edecekseniz kaldırma anında ağırlığı bele değil hafif eğilip bacaklara verin.
:slight_smile:

10 Beğeni

İşte bu :smile:, bi de çocuklar, ben evde yokken merak edip açarlar mı, içine bişey atarlar mı sorunsalı var, kilitli dolaba mı koysam ne:slight_smile:

Forumda bu problemi yaşayan arkadaş vardı. Hava kilidini cikarip birşeyler atmışlar icine :grinning:

4 Beğeni

Bak şimdi, düşündüğüm benim de başıma gelir mi acep

Bir kenarı yerde olacak şekilde sallıyorum. Ayrıca kova sandalye üzerinde duruyor, eğilmiyorum da. Bekleyeceği yere de sandalyeyle itiyorum. Sıfır efor :smiley:

20’lik yerine 5 litrelik su kullanıyorum.

1 Beğeni

Çalkalamıyorum ama illa ki çalkalanacaksa tekerlekli damacana altlıkları öneririm. Yerden kaldırmadan ileri geri sallayabilirsiniz…

1 Beğeni

Kovayı çalkalamıyorum, elektrikli çırpıcı ile karıştırıyorum. Blender da olur. cirpici

Kovayı sallamak çok kolay.

Ben şöyle yapıyorum. Bir sandalyenin üzerine kovayı koyup hava kilidinin gireceği boşluğu tek parmağınızla kapatın, diğer elinizle de sandalyeyi sırt kısmından tutup sandalye iki ayağı üzerinde olacak şekilde ileri geri sallayın. Bu şekilde kovayı kucaklamaya güç harcamaya vs gerek yok, çok kolay bir şekilde bir dakika boyunca sallayın gitsin.

1 Beğeni

Bira açarken açık çekmece vb gibi fışkıran biranın akabileceği bir yer varsa orayı kapatın. Fışkıran biraya mı yanayım, bir çekmece dolusu çatal bıçağı boşaltıp yıkamak ve çekmeceyi silmek zorunda kaldığıma mı yanayım.

2 Beğeni