Evde Bira Yapımında Meydana Gelebilecek İş Kazaları İçin İş Güvenliği Tedbirleriniz ve Tavsiyeleriniz

(Özgür) #1

Evde bira yapımında bir çoğumuz çeşitli olumsuzluklar ve iş kazaları yaşayabiliyoruz. Bunları engellemek adına başınızdan geçen olayları, tedbirlerinizi ve çözüm önerilerinizi paylaşabilirseniz bu konuda bir farkındalık yaratabiliriz.

(Özlem Demir Düzgün) #2

Facebook grubunda konserve açacağı yerine bıçak, tornavida vb. malzemelerin kullanıldığını görüyorum ve resmen içim sıkışıyor. Kazaya davetiye çıkarmak değil resmen kolundan tutup eve getirmek

(mesut) #3

İş kazası değilde dalgınlıktan bir örnek.
Musluğun akıtmazlığını kontrol etmek için su doldururken musluğu açık unutmak ve çok zor olan çözümü musluğu kapatmak :smile:

(Boğaç Erkan) #4

Fizik şöyle diyor: “Kazanınızın belli bir kapasitesi vardır ve ne yaparsanız yapın, o belirli hacme daha fazla mayşe sığdırmak mümkün olmayacaktır.”

Bir şişe daha elde etmek için gösterdiğiniz ekstra çaba, size mutfak dolapları, ocak ve zemin temizliği olarak dönebilir. Tecrübeyle sabittir.

(Ayberk Aydeniz) #5

ilk iki kitimi kurarken konserveyi ben de bıçak tornavida vs. gibi aletlerle açmaya çalışıyordum. şimdi bir konserve açacağı buldum otomatik çalışıyor onu aldım. deneyince iyi veya kötü diye bilgi veriyor alacağım.
https://urun.n11.com/hobi/konserve-acacagi-one-touch-can-opener-P193811828

(mesut) #6

Başlık ile alakasız olacak ama salça,mısır vb gibi konservelerin kutuları daha ince olduğundan rahat açılıyor.
Fakat kit konserve kutularının kapakları kalın alacağınız açacak açar mı bilemedim.
Ben daha önce başka bir model almıştım alırken mısırda denedim süper dedim,eve geldim kit açmaya çalıştım felaket sonuç aldım.

Neyse ki o sitede iade hakkı var :wink:
Sonucu paylaşmanızı merakla bekliyor olacağım.

(Özlem Demir Düzgün) #7

Ben ikea’dan aldığım dokunsa kırılacakmış gibi duran aleti sorunsuz bir şekilde 16 kittir kullanıyorum, tavsiye ederim. Konserve açayım derken olan yaşanan kazalardan çok gördüm, riskin olasılığını belki az olarak görülüyor ama inanın şiddeti hiç az değil

(evbiracısı) #8

Muadili görüntüleri merak edenler kurban bayramında acili ziyaret edebilirler. Kol kadar ekmek bıçağı ile konserve açıyorlar, 99 kere kaymaz, bir defa kayar. O bir defa yi bulana kadar bıçak kullanmak yerine bı açacak alınmalı.

(master of none) #9

Patron evde bira kur, şişele getir demedikçe iş kazası sayılmaz tabi de, işin latifesi, şu 23 litre kovayı nasıl iyice çalkalıyorsunuz tek başınıza, bi de damacanayı eğilerek yerdeki kovaya dökmek beli epey zorluyor. İçine saç kıl felan kaçmasın diye bone eldiven mi giymeli bilemedim. Kontaminasyon takıntısı uyku bozukluklarına ve çarpıntıya yol açabilir, bi de enfekte olmuş birayı içersek kim bilir neler gelir başımıza. Ama konserve açacağı şart, başlangıç kitine koyulsa iyi olurmuş sanki.

(Şişede Enaz BİRAY) #10

Çalkalamıyoruz :grin:

(biraci) #11

Kovayı komple havaya kaldırmanız gerekmiyor, bir noktası yerde kalsın ileri geri sallayın.

(Özgür) #12

Benimde yaşadığım birkaç tecrübe şöyle ;

• İlk başladığım zamanlarda şişelerde çatlak vs. kontrolü yapmadan dolum yapıyordum. Bir şişe çatlakmış basınçla patladı, neyseki kilerdeydi. Bütün kileri boşaltıp temizlemek zorunda kaldım. Artık dolum öncesi şişeleri ışığa tutup kontrol ediyorum.

• Tam tahıl yapımında daldırma termometreyi ocağın dibinde unutmuşum tencerenin altından yayılan ısı ile yanmıştı. Artık tüm yapım malzemelerini ısı kaynağından uzakta tutuyorum.

• Torbada mayşeleme yaptığım için süzme işlemi sırasında 75 C deki torbaları çıplak elle kaldırmaya çalışıyordum. Çok acı verici ve tehlikeli olduğundan artık ısıya dayanıklı iki parmak silikon eldiven kullanıyorum.

(Şişede Enaz BİRAY) #13

PBW uygulamalarında eldiven kullanın.
Konserve açacağı edinin.
Kaynatılan konserveyi açtıktan sonra tutmak için fırın eldiveni kullanın.
Hidrometreyi sıkı tutun, bir yere vurup düşürmeyin.
Dolu kovayı nakil edecekseniz kaldırma anında ağırlığı bele değil hafif eğilip bacaklara verin.
:slight_smile:

(master of none) #14

İşte bu :smile:, bi de çocuklar, ben evde yokken merak edip açarlar mı, içine bişey atarlar mı sorunsalı var, kilitli dolaba mı koysam ne:slight_smile:

(evbiracısı) #15

Forumda bu problemi yaşayan arkadaş vardı. Hava kilidini cikarip birşeyler atmışlar icine :grinning:

(master of none) #16

Bak şimdi, düşündüğüm benim de başıma gelir mi acep

(ozan) #17

Bir kenarı yerde olacak şekilde sallıyorum. Ayrıca kova sandalye üzerinde duruyor, eğilmiyorum da. Bekleyeceği yere de sandalyeyle itiyorum. Sıfır efor :smiley:

20’lik yerine 5 litrelik su kullanıyorum.

(Akgün Günay) #18

Çalkalamıyorum ama illa ki çalkalanacaksa tekerlekli damacana altlıkları öneririm. Yerden kaldırmadan ileri geri sallayabilirsiniz…

(Fatih_Bilge_Yilmaz) #19

Kovayı çalkalamıyorum, elektrikli çırpıcı ile karıştırıyorum. Blender da olur. cirpici

(arslant) #20

Yaşanmış olaylar silsilesi…
(kronolojik değildir)

• Mangrove Jack veya benzeri poşetli kitleri çevresini desteklemeden bir yerlerde bırakmayın. Devrilebiliyorlar.
  • Tenekeleri sıcak suda bekletiyorsanız etiketin olmadığı kısımdan eldiven ile tutun. Hem sıcak hem de ıslak etiketin sıyrılıp kutunun ayağa düşme riski var.
  • Önlük kullanın.
  • Tam tahıl BIAB yaparken torbayı süzdürmek için kaldırırken mümkünse yardım alın, yardım edecek kimse yoksa önceden önlem olarak demleme kabınızı mümkün olduğunca yere yakın tutun.
  • BIAB yaparken torbayı süzdürürken kazana düşürmeyin. 65 °C de oldukça sıcak.
  • Tam tahılda soğutma yapmadan önce serpantini iki kez tıkanıklık olmaması için kontrol edin. Tıkanmış serpantin içindeki pisliği atarken püskürüp yanıklara neden olabiliyor. Uzun konçlu eldiven ve önlük kullanımı çok önemli.