Evde Bira Yapma Makineleri

Evde bira yapımı dünya genelinde popülerleştikçe, evde bira yapanların talepleri her geçen gün artıyor. Ham maddeden ekipmana kadar geniş bir yelpazede talepleri karşılamaya çalışan üreticiler, yeni alternatifleri piyasa sürmekte gecikmiyor.

Bazıları sürecin tamamını hobiye dahil görürken, bazılarımız ise sadece nihai ürün ile ilgileniyor. Dolayısı ile bu tip cihazlar gerek fiyatları, gerek ülkemizde bulunma zorluğu, gerek fazla otomatik olması ve insan unsurunu sınırlandırması sebebi ile herkese hitap etmiyor. Patatesi pazardan elimizle seçerek alarak tüm süreci el emeği ile yürütmek ve dondurulmuş hazır patatesi fritöze atmak arasındaki fark gibi. Her ikisinde de sonuç lezzetli bir patates ama tercih size kalmış.

Grainfather

Sistem paslanmaz bir kazan, ısıtıcı elementler, sıcak devir daime uygun bir pompa, mikro kontrollü işlemci sayesinde oldukça pratik. Sirkülasyon suyu çevrimini ise dışarıdaki borusu sayesinde üstten yapıyor.

2 Beğeni

Güzel tasarım, ancak pek olası değil en azından şimdilik.

Kalsın bence. Bu arada picobrew yarın satista

Bizim kitleri yaparken bunlara ihtiyacımız yok ama değil mi? Bu makineler daha çok kendi arpasını kavuranlar için, yani sıfırdan yapmak için diye anlıyorum. Doğru mudur?

Evet. (Kavurma ile alakası yok yalnız, tahıldan bira üretimi amaçlı). Bence çok gerekli aletler değil, BIAB yöntemi gayet pratik geliyor bana. Bir artıları mayşeleme sıcaklığını istenilen şekilde kolayca ayarlayabilmeleri, torba ile sıcaklığı sabit tutmak zor olmasa da (bir battaniyeye bakıyor :slight_smile: Kademeli haşlama yapmak biraz zor. Ama çok zor değil :smile:

1 Beğeni

Evet kit için değil. Tahıldan üretim için. Bizim gibi macera peşinde koşan ve sürecin her aşamasına manuel olarak müdahele etmek isteyenler için değil. Ama vakti az olan, her şeyle kendisi uğraşmak istemeyen, pratik ve pahalı bir çözüm arayanlar için gayet güzel cihazlar :smile:

Bu makinayla yapınca sürecin daha hızlı olacağı konusunda ciddi şüphelerim var :slight_smile:

Ben alsam 3 güne kalmaz bozarım. Şurası şöyle daha iyi olur, bunu buraya taksalar daha güzel olurmuş derken alet bozulur, hızlanmayı bırak tamamen durur süreç :smile:

Kahveyi kavurup çekip, filtresini yapan benim gibi meraklılar da var; cafissimo kapsülünü koyup tuşa basıp kahve yapan da. Dolayısıyla yaşam tarzına göre uygun olan insanlar için gayet de başarılı olacaklarını düşünüyorum bu makinelerin. Ben alır mıyım, istediğim şekle dönüşürlerse evet.

2 Beğeni

Pahalı dediniz ve benim için konuyu kapattınız. Teşekkürler @haan Bey :slight_smile: Ancak tam olarak yaptığı işi anlayamadım. Yani arpadan üretim yapsak ne yapacaktık ve bu makine bize ne artı sağlıyor? Şöyleki bildiğim kadarıyla arpayı ıslatıyoruz ve çimlenmesini sağlıyoruz, sonra kurutuyoruz ve kavuruyoruz. Sonra mayşeleme denen şeye geliniyor. İşte bu aşamada bu makine kullanılıyor sanırım. Sadece karıştırma ve ısıyı sabit tutmaya yarıyor benim anladığım kadarıyla. Yani arpayı koy üstten, alttan bira çıksın gibi bir sistem değil. Keşke böyle bir makine olsa da alsak o ayrı :smile:

tam otomatik olanı yaptılar satıyorlar bile. https://www.indiegogo.com/projects/brewie-world-s-first-fully-automated-home-brewery

2 Beğeni

Manuel yönteme göre benim görebildiğim sadece 2 artısı var :

1. Mayşelemede sıcaklık kontrolü (kademeli mayşeleme) manuel yönteme göre daha kolay/başarılı.
  2. Evde janjanlı yanarlı dönerli bira makinasına sahip olma duygusu :slight_smile:

Bu makinalara o paraları (ve hanımın sabrından harcayacağımız krediyi :slight_smile: ) vermeden önce sıcaklık kontrollü fermantasyon dolabına yatırım yapmak çok daha mantıklı bence.

4 Beğeni

Mutfağa hanımdan habersiz ve izinsiz mini fırın boyutunda bir makine koymak…Tehlikeli, hatta bomba gibi birşey.

8 Beğeni

Braumesiter için 6000TL gibi bir fiyat yazmışlardı. Aşırı pahalı. Diğerleri zaten ülkemizde yok, getirtmeye kalksan çok çok daha pahalıya gelir. Her zaman söylediğim gibi bu işle kafayı bozduysan ilk ve en önemli yapman gereken şey “temperature controlled fermentation chamber” (böyle yazınca çok havalı oluyor :slight_smile: ) yani termostatı değiştirilmiş bir buzdolabı. Bu size çok fazla esneklik ve yeni denemeler imkanı sunar. Tahıldan üretim ile birlikte neredeyse sonsuza çıkar yapabilecekleriniz.

Ama şunu da unutmayalım, her ürün olsun ülkemizde, fiyatı yüksek de olsa olsun, bulunsun. İmkanı olan alsın, kullansın. Çeşit çok olsun, seçenek bol olsun, ev biracılığı için yapılan her yatırım karşılığını bulsun.

3 Beğeni

Haklısın @Mert :slight_smile: “Arabayı satıp çay kazanı aldım hayatım” diyerek, elimde braumeister ile eve girdiğimi hayal dahi edemiyorum :smiley:

3 Beğeni

çay kazanında yaşamı devam ettirmeye devam edersin gibime geliyor @haan

3 Beğeni

https://www.picobrew.com/

Bu da güzel alet.

1 Beğeni

Yetmez bize o, az önce 3. kovanın siparişini vermiş biri olarak picobrew değil de megabrew lazım bana :slight_smile:

1 Beğeni

Tebrik ederim 3 kovaya çıkan ilk kişi olarak :slight_smile:

1 Beğeni

ilk mi dediniz ? :smiley: :smiley: :smiley:

1 Beğeni