Evil Dog 3 gundur fermentasyon baslamadı

herkese merhaba, persembe gun Evil Dog kitini bütün kurallara uyarak 23 litre olarak kurdum, mayayı kaynatılmıs, 25 dereceye dusurulmus suda 10 dakika beklettikten sonra 20 derecedeki kovama ekledim. 20 derece sabitledigim buzdolabına koydum, 3 gündür bekliyorum ama fermentasyon baslamadı.ilginc olan, sıcaklıgı olcmek için bardaga koydugum suyun sıcaklıgı 20 derece iken kova 22 derece, bu da içeride bir sıcaklık artısı oldugunu gosteriyor ama hava kilidinde bir hareket yok.kovada hava kacagı olabilecegini dusunup kontrol ettim, bulabildigim bir hava kacagı da yok. ctesi gun kurdugum lager bira setim bu sabah fokur fokur kaynıyor, 3 gundur bu hareketin baslamaması buyuk sorun, acaba kovayı acıp içine 2 adet us-05 ale mayası mı eklesem? gec mi olur? yoksa bira gitti mi?

hiçbirşey eklemeyin.

kovanızı daha sıcak bir yere götürün;kova sıcaklığını 23-24 derecelere getirin,biraz sallayın,
tamamdır.

1 Beğeni

daha fazla beklemek istemedim, 2 paket us-05 mayayı, uyandırdıktan sonra ekledim, ekledikten 5 dakika sonra kova fokurdamaya basladı, eski maya ya olmustu ya da eskiydi, bilemiyorum, umarım bu mayalar biranın tadında cok olumsuz bir degisiklik yapmaz

1 Beğeni