Evil dog double ipa

(yıldıran) #1

Merhaba arkadaşlar Evil dog kitinde eksradan şerbetçi otu eklemek gerekiyor mayalama sonuna.Ben ise mayalama sonu zamanını anlayamadım.Mayalama sonu kovada geçen 2 haftanın sonu mu ?yoksa şerbete mayayı attıktan sonra kapağını kapayacağımız ilk an mıdır?

Evil dog birası yapan varsa deneyimlerinden bahsedebilir mi?
(Taylan Özdere) #2

Kovada geçen 2 haftanın sonu. Yani şişelemeden 1-2 gün önce kovaya ekleyebilirsiniz.

(yıldıran) #3

Teşekkürler.Çok sağolun

(yıldıran) #4

Taylan bey peki bu kiti yaparken şeker veya kuru malt özü kullanacak mıyız?

(Taylan Özdere) #5

Yok ekstradan şeker veya malt özü kullanmayın, kitin kendisi zaten neredeyse 5 kg :slight_smile:

(Erinc) #6

Merhaba Şişeledikten sonra kaç derecede gazlanmasını bekliyoruz? Mayalanmada 22 derece civarındaydı.gazlanma için farklı mı merak ettim. Şişelerden bile tadı müthişti umarım daha da güzel olur :slight_smile: Teşekkürler

(Mehmet Ünal) #7

@bilid bey merhaba. Kovadaki oluşumunu tamamlayıp şişelere aldığımız biramıza istediğimiz gazlılık oranına göre co2 oluşumu için şeker attıktan sonra, 20 derece sıcaklıklarda ve karanlık bir ortamda en az 2 hafta (bazı kitlerde daha fazla, hatta bekledikçe -2 ay kadar- çok çok daha güzel oluyormuş) sonrasında gazlanmış biramız oluyor yazılan çizilenlere göre. Ben henüz hiç test edemedim. Benim pilsner kitim geçtiğimiz hafta sonu şişelerine yeni kavuştu. Ailecek beklemedeyiz…

(Erinc) #8

Merhabalar Mehmet Bey,

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Ben double ipa’mı geçen hafta şişeledim. 22 derece civarında mayalanma derecesi ayarladım. Şişeledikten sonra gazlanma için özel bir ısı aralığı var mı diye merak etmiştim aslında. Ama sanırım oda sıcaklığı yeterli oluyopr. 1 haftadır 22 derecede duruyorlar. 1 hafta daha bekletip balkona alırım diye düşünüyorum. Zira balkon oldukça soğuk :slight_smile:

(Mehmet Ünal) #9

@bilid bey, bu mevsimde balkona almak iyi bir fikir mi emin değilim doğrusu. Neticede şişelerinizdeki mayalar hala canlılar ve co2 oluşturmaları için çalışmaları gerekiyor. Hala düşük sıcaklıkların görülebildiği bu mevsimde mayalarınız çalışmak yerine uykuya yatabilirler. Tabi bir de ışık sorunu var. Biranızın olgunlaşabilmesi için karanlık ortama ve sabit oda sıcaklığına ihtiyacı var diye biliyorum.