Evil Dog ve daha fazlası

(Ezio Auditore) #67

Size brewferm ipa gibi kitleri tavsiye ederim o zaman.
Daha baharatsı tatlar veren şerbetçiotları hoşunuza gidecektir bence.

(Necip) #68

Dün ilk kitim olan evil dog un 12. günü doldu. Bunun üzerine şerbetçi otlarını 20 dakika kadar demleyerek fermantasyon kovasına ekledim. ve ilk hatamı sanırım dün yaptım. Demlikle birlikte ocagın üstünde şerbetçi otlarını kaynatırken 1-2 dakika kadar bir sürede su tamamen buhar olmus ve ucmus tekrar kaynamıs su ekleyerek durumu toparlamaya calıstım. ve sogutarak kovaye ekledim. Yarın 2. haftası dolacak ve şişeleme yapmaya geçecem. Ölçüm aletim olmadıgı için ölçüm yapamadım ama hala hava kabarcıgı 1-2 dakikada 5-6 yı geçmiyor. Benim tecrübeli arkadaslara sorum yarın şişeleme yapmalımıyım ? Hafif şarapımsı bir kokusu var herhangibi bir hastalık bulastırmıs olabilirmiyim ?

( P.G.) #69

Şerbetçiotlarının aromalarının bir kısmını uçurmanız dışında problem yok gibi görünüyor. Hop tea ve dry hop aroma artırır. Kaynatmak ise acılığı artırır. Hop tea yapacaksanız sadece sıcak su ekleyin, bekleyin, kaynatmayın. Hava kilidi fermantasyonun bitişiyle ilgili net bir bilgi vermediği için 2 hafta sürenin dolmasını yeterli kabul edebilirsiniz. Ama bana göre yarın değil de Cuma şişeleyin.

(Necip) #70

Yanıtınız ve ilgilendiğiniz için tesekkür ederim.Muhtemelen cuma yı beklemek daha iyi olacak

(Necip) #71

Böyle bir şey böyle bi dünya yok Bugun ilk biram evil dog’un tadımını arkadaslarla birlikte yaptım herkesten geçer not aldı nasıl yapılıyo bizede öğret dediler. Sadece sitenin ismini verdim ben ne anlatsam boş ver siparişini ver zaten hazıra yakın geliyo dedim. bu arada iyi mi yaptım kötümü bilmiyorum fiyatların ucmasından korkuyorum =) ilk kitim olmasına rağmen kendime 10 üzerinden 9 verdim =)) Olur olmaz korkularımı yenip iyiki denemişim

( P.G.) #72

Evil Dog’u olabildiğince çabuk (şişedikten sonra 30-40 gün içerisinde) tüketin, bir süre sonra kötü bir tat oluşuyor. Kötü tat ile ilgili diğer Evil Dog başlıklarına bakabilir ve forumda aratabilrisiniz. Sadece 2 şişe ayırın kenara, şişeledikten 1,5-2 ay sonra denemek ve o kötü tadın ne olduğunu öğrenmek için.

(Necip) #73

Günde 4 siyah ya da kırmızı icen biri için cok büyük bi beklenti gibi oldu ama 1 şişe ayırcam =) =)

(Eren Ozturk) #74

Yazdan kalma açılmamış bir EvilDog kit’im var. Kuru ortamda, 20-26 derece arasında bekledi (bildiğiniz arka oda). Sizce bunu kurmaya kalksam problem çıkar mı?

(Ali) #75

O sıcaklık aralığında hiçbir problem olmaz merak etmeyin.

(Ercüment Kaya) #76

Merhaba arkadaslar. Evil dogu kurali 3 hafta oldu. Og 1060 idi. Suan hala 1014 . 1010 a ulasamadim. Sizce ne yapmali ?