EvilDog Şişeleme ve şeker oranı

Merhabalar,

1 hafta evvel EvilDog kitini aldım ve mayaladım. İçerisinde çıkan açıklamalarda şişeleme ile ilgili net bir açıklama yoktu. Bildiğim kadarıyla IPA aşırı asitli olmayan bir bira ve şişeleme kısmı büyük bir önem teşkil ediyor. Yapan arkadaşlar şişelemede koydukları şeker oranını ve sonrasındaki yorumlarını paylaşabilirse çok memnun olurum.

2 Beğeni

IPA stili bira için 7 gr/l yeterli ve uygun olacaktır

33lük şişelere dolduracaksanız 750gram ve 360 adet olan küp şekerlerden bir tane, 50lik şişelere doöduracaksanız 1000 gram ve 360 adet olanlardan bir tane yeterlidir.

Az şişeleme şekerine rağmen yine de fazla gazlanma riskinin bertaraf etmek için fermantasyonun sonunda 3’er gün arayla ölçüm yapın, aynı değeri iki kez gördüğünüz zaman şişelemeye geçin.

yaklaşık 750/360 lık kesme şekerden 2 tane oluyor değilmi?

750/405 yaklasik 3,7 yapar sanirim 3 adet yeterli olabilir.Dogru muyum?

750/360’lık şekerlerden 2 tanesi 4.16 gr ediyor. 50lik şişeye 3.5 gr için ben 1 adet 750/360 ve yarım adet 1000/360 kullanıyorum.

sanırım iki farklı cevap var. 50lik şişler için yarısını 3.5 gram yarısını 1000/360lıktan bir tane atacağım. Kendi damak zevkime göre burada tekrar yorumumu paylaşacağım :slight_smile:

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

evil dog birasını mayalarken ne kadar şeker kullanmalıyız?

Kit iceriginde invert seker oldugu icin hic seker kullanmiyoruz.

tesekurler.uzun bi aradan sonra yeniden ise koyulacam

Kendi adima bir tavsiyede bulunayim , ben siseleme sekeri olarak 2 adet 750x360 kullandim ama tekrar kurarsam 1 adet 1000x360 kullanirim zira bana biraz fazla asitli olmus gibi geldi.

Şöyle bir hesaplama aracı var: http://biravepeynir.com/forum/araçlar/şişeleme-şekeri-hesaplama

Şişeleme yaparken işinizi çok kolaylaştırır.

süper site çok teşekkür ederim. Birde şişelere balı nasıl koyabiliriz planı olan varsa :slight_smile: ? Kovaya belli gram balı boca edersek yeteri kadar karıştıramayacağımızdan yada karıştırırsak çöken mayayı kaldıracağımızdan endişeliyim.

yarısını 2 adet 750360 yarısını 1 adet 1000360 yaptım…bakalım sonuc ne olacak…9/10/2016 da şişeledim…bugun bir numune ictim…bastan şerbetçi otu tadı garip geliyor ama sonra içtikse içesi geliyor insanın…şimdi birtanesi daha buzluğa koyasım geldi

2 Beğeni

hop tea uygulamasını 1 hafta öncesinde mi yaptınız yoksa 2-3 gün öncesimi?