Exp. Pilsner+ Us-05 + Şerbetçiotu Gaz devam

(canerci) #1

Bugün mayalamada 24. günü geride bırakıyorum. Yarın şişeleme yapmayı planlıyorum. 24 gün süre boyunca 20 derece sabit termostatlı priz buzdolabında mayalandı. 1 Ağustosta 21 gram saaz şerbetçiotu attım. Bugün kontrol ettiğimde gaz çıkışı dakikada bir aralıklarla devam ediyor. Ölçüm aracım yok. Yarın şişelesem bir problemle karşılaşır mıyım? Bir de bu şerbetçiotu kokusunu ne zaman almaya başlarım? Hava kilidini kokladığımda halen daha ekşimsi meyvemsi maya kokusu almaya devam ediyorum. İlk şerbetçotu tecrübem :blush:. Teşekkürler…

(Rahim Şanlı) #2

24 gün uzun bir süre. bozulmadan şişeleyiniz.

(canerci) #3

Gaz çıkışı devam ediyordu ama şişeledim. İnşallah bir problem olmaz…

(Ahmet Gazioğlu) #4

Ben şu ana kadar 4 kit kurdum. Hepsini 2 haftada şişeledim. Hepsinde gaz çıkışı devam ediyordu. Herhangi bir sorun olmadı. En garanti ölçüm setiyle kontrol etmek.

(Şişede Enaz BİRAY) #5

24 gün yeterli bir zaman, sıkıntı olmaz.

(canerci) #6

Ve şimdi de muntons lager kitini w-34/70 maya ile kurup 13 derece sıcaklıkta 21 gün mayalamaya aldım. Fakat daha önce forumdaki konulardan da okuduğum üzere bildiğiniz yumurta kokusu (hidrojen sülfit, kükürt) geliyor hava kilidinden? Umarım bu koku şişeledikten sonra da kalıcı olmaz. Bu arada şişelemezden üç gün önce buna da saaz şerbetçi otu atmayı düşünüyorum ve tabi 34/70 kullandığım için forumdaki genel tavsiyeler üzerine diasetil rest işlemi de yapacağım. Fakat halen şişeledikten sonra şişeleri de 3 hafta 13 derecede mi yoksa 20-21 derecede mi bekletmeliyim?