Export pilsener - gaz çıkışı çok kısa sürdü !

(barış) #1

merhabalar. 5. kitimi exp. pilsener olarak kurdum… daha önce de yaptığım gibi 1kg şeker + kit mayası şeklinde… bu arada hava sıcak olduğundan strafor kutu ve buz kullanıyorum… kitin sıcaklığı 24 dereceyi hiç geçmedi… ilginçtir gaz çıkışı daha öncekilere göre hem geç başladı hem de erken bitti(2 gün sürdü)… bugün kovada 4. gün olmasına rağmen hava kilidindeki su dengelenme yönüne doğru kaymaya başlamış…(henüz dengelenmemiş ama)
herhangi bir sorun olur mu acaba? hala buzunu 24 saatte bir değiştirip bekliyorum. acaba başka bir işlem yapmam icap eder mi ?
tşkler…

(Uluç) #2

Sicaklık kaç derece? Eğer sıcaklık çok düşükse maya çalışması durmuş olabilir. Eğer sıcaklık çok düşükse sıcaklığı alttırıp bir deneyin, olmadı aynı mayadan dökün.

Bunun haricinde başlangıçta yoğunluk ölçümü aldıysanız, 3-4 gün arayla tekrar ölçerseniz, mayanın çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Afiyetle

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Muhtemelen kovada kaçak var.
Sorun olmaz.
Normal zamanına kadar bekletip şişeleyin.

(barış) #4

sıcaklığı 19-24 derece arasında tutmaya gayret ediyorum… umarım sorun olmamıştır. belli aralıklarla numune alıp ölçüm yapsam iyi olacak galiba. tşkler…

(barış) #5

üstadım 1 hafta içinde hava kilidindeki su eşitlendi… hiç böyle olmazdı. bugün sanki birazcık küf kokusu aldım buzları değişirken :frowning: bozulmuş olabilir mi? 2 gün boyunca gaz çıkışı gerçekleştikten sonra bozulması mümkün mü bilemedim açıkçası. ne dersiniz?
bu arada kovayı bayağı yokladım ettim fakat herhangi bir kaçak tespit edemedim.

tşkler…

(Şişede Enaz BİRAY) #6

Kova kapağının çevresi ile hava kilidinin contaya girdiği alanları streç filmle sıkıca kapatmayı denediniz mi?
Temizlik aşamalarını çok iyi yaptığınızı varsayarak, bana kalırsa bir şey yoktur, 24 derecelerde seyrettiği için mayalanma hızlı olmuş olabilir, kaçakta varsa bolca gaz çıkmıştır bu sebeple kilit eşitlenmiştir.

Yine de içiniz rahat etsin diye kapağı açıp içine bakabilirsiniz.
Net bir fotoğrafta çekebilirseniz çok daha net yorumda bulunabiliriz.

(barış) #7

kapağı açmadım fakat starsun ile kaçak bulmaya calıştım yalnız bulamadım. sanırım o küfe benzer koku strafor kutu yüzünden oluyor. çünkü bugün hava kilidinin kovaya giren kısmını strej film ile sarıp tekrar takarken kovanın içini kokladım bildiğimiz gazlanmamış bira kokusu. küf falan yok… belli belirsiz köpük birikintileri vardı sadece o da sanırım normal… bu haliyle biramız sağlam sanırım…
peki hava kilidi eşitlendiğine göre artık şişelemeye geçsem mi ?
bir sorum daha olacak… meşe cipsi eklemeden önce alkole yatırıp(votka diye geçiyordu) 2 hafta bekleyin deniyor o yüzden hep kaynatarak koyuyorum. fakat elimde %96 lık etil alkol var… bu alkole yatırsam 2-3 gün yeter mi sizce? tşkler…

(Şişede Enaz BİRAY) #8

Hidrometre ile ölçüm yapmıyorsanız 3 hafta bekleyin.
%96 etil sakat bir değer, kaç litre içinde bekletecekseniz yarı yarıya su ile seyreltin.
Sonrasında bu sıvıyı da kovaya ekleyeceksiniz çünkü, ne olur ne olmaz…

(barış) #9

dün akşam buzları değişirken streç film sarmıştım hava kilidinin alt kısmına… meğer kaçak oradaymış haklıymışsınız… bugün baktığımda fermantasyonun yeniden başladığını, kapağın gerildiğini ve gaz çıkışının yeniden başladığını görünce çok sevindim :slight_smile:
ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim…

(antipanik) #10

Gene de ben de konuya ilave yapayım:

Bugünlerde kova buzdolabında tutamıyorsak genelde yaz etkisi ve 24-26 C ve hafif üzeri sıcaklıkta benim mayalar hızlı çalıştı.
Ve gaz çıkışı 3 günde bitti.
Geçen ay da böyle olmuştu.
Coopers kurmuştum. 26 C-27 C yi gördü kova ilk günlerde ve hızlı çıkış nedeniyle hava kilidindeki suyu bitirdi.
Ama şu an şişede 2 haftayı geçti.
Tadında hiçbir problem yok ve güzel.

Özetle yaz etkisi nedeniyle gaz çıkışı çabuk bitebilir. Bu normal😊

(Onur) #11

Benim de yaptığım 2 kitte neredeyse hiç gaz çıkışı olmadı.Bu kitlerden birini tükettim tadında da herhangi bir problem yoktu.Bazılarında sonuna kadar sürüp bazılarında 1 haftada sonlandı.Ölçümlerimde fermantasyon normal seyretmiş gözüküyor.Örneğin ilk yoğunluk 1044 son yoğunluk 1006.Bu durumda herhangi bir sorun olmadığına emin olabiliyor muyuz?Yani ölçümler normalse ancak gaz çıkışı hiç yoksa bu durumu önemsememeli miyiz?Sorun teşkil edecek bir şey yok diyebilir miyiz?

(antipanik) #12

Öncelikle hiç gaz çıkışı olmaması ile
Hızlı ve çabuk gaz çıkışını ayırmak lazım.

Hızlı ve çabuk gaz çıkışı bitmesi kovanın 25 C gibi standart üzeri ortamda olması ile ilgili bir konu.

Hiç gaz çıkışı olmaması mümkün değil. Çünkü maya şekeri parçalayıp alkol ve CO2 ye çeviriyor.
Bu da kovamızda teknik problem kaçak vs var anlamına geliyor.
Kaçağın boyutuna göre etkisi değişeceği için sorun olmaz demek zor ve önlem almak (streç vb sarmak) gerekir.
Bir sonraki kurulumda kova kapağı yenilenebilir.:blush:

(Onur) #13

Birinde sadece bir gece gaz çıkışı oldu birindeyse neredeyse hiç gaz çıkışı duymadım.Sadece 1 gece olanı tükettim tatta falan hiç problem yoktu.Diğerini yeni şişeledim.Ölçümlerini de yaptım 1044-1006 sorunsuz yani.Krausen oluşumu görünüm kokuda da sıkıntı yoktu.Kovanın kapağına ya da hava kilidine baskı uygulayınca da gaz çıkışı oluyor.Bir dahaki yapımda kapak ve hava kilidi kısmını streçleyeyim mi şimdi?Bu arada butik soğutma çantası içerisinde fermantasyon yapıyorum.

(Şişede Enaz BİRAY) #14

Evet.
Çünkü hiç gaz çıkışı yok = Kovada kaçak var.

(canerci) #15

Kova kapağında bir kaçak vardır. Hava kilidinin contasından kaynaklı bir kaçak vardır. Maya atmazdan önce çalkalama işlemi yapılmamıştır. Sıcaklık değeri 24 ve üzeriyse maya yoğun çalışmış ve mayalanmayı erken bitirmiştir. Aklıma gelenler bunlar…:slight_smile:

(Erdoğan) #16

Merhaba,

Bende de bezer durum söz konusu 26.07.2018 de 1 paket Muntons bira kiti güçlendirici + US05 maya ile kurulum yaptım.
19-21 derece arasında buz dolabında 31.07.2018 e kadar gaz çıkışı devam etti 1038 ile başlayan yoğunluk 02.08.2018 de 1018 olarak ölçüldü ve şu an (04.08.2018) sadece kapak şişkin gaz çıkışı yok durum normal midir?
07.08.2018 de tekrar ölçüm yapacağım yoğunluk değişirse korkmadan yola devam :slight_smile:

(Saner Gülşen) #17

Hava çıkışı dursa da muhtemelen fermantasyon devam ediyor. Süreyi en az 2 haftaya tamamlayın. Yoğunluk daha düşecek.