EXPORT PİLSNER BİRA KİTİ kabarcık çıkmıyor

ürünü 2 gün önce mayasını atıp kapattık. bira güçlendirici karışım kullandım şeker yerine lakin hala daha adam akıllı gaz çıkışı olmadı. mayayı 26 derece de attım. Acaba içinden çıkan mayayı yüksek sıcaklıkta atınca öldürdüm o yüzden mi çıkmıyor yoksa normal mi herşey?

Mayanın ölmesi için 30’lu derecelere çıkmanız lazım. Gaz çıkışı adam akıllı çıkmadı derken gaz çıkışı var ama az mı demek istiyorsunuz? Kovanın kapağında basınç varsa ve hafif elinizle bastırdığınızda gaz çıkışı oluyorsa işler yolundadır, illa kaynar gibi fokurdaması gerekmiyor.

1 Beğeni

Hava kaçağı olabilir. Kapağın etrafını starsan köpürterek kovada kaçak olabilicek yerlere sürerek kontrol edebilirsiniz.

1 Beğeni

güncelleme yapmak gerekirse hocamlar. içerdeki basıncın azaldığını suyun ters tarafa yükselmesinden anladık ve maya öldü dedik açıkcası. Arkasında biz de bir maya vardı (s-04) onu ılık suda uyandırıp öyle içine attık. Başlangıçta mayayı atar atmaz yüksek bir hava çıkışı oldu. Lakin 2 dk içerisinde azalarak bitti ver su yine ters yöne gitmeye başladı. Biz de yoğunluğuna baktık ve 1030 (mayadan önceki ölçüm 1044) çıktı. Kokusundan falan bir miktar alkol çıktığı belliydi zaten o yüzden bıraktık şuan farmanteye hafta sonu bir tane daha kit kuracaz o zaman da yoğunluk ölçümü yapıp durumu ona göre belirlemek istiyoruz. Açıkçası hiç bir fikrim yok. sızıntı yok bir şey yok. Mikrop da bulaşmadı ama attığımız maya içinde çalışmadan yada ölerek duruyor. Başka fikri olan var mı ?