Export pilsner bira kiti

(Volkan Özcan) #21

Çok fazla tecrübem yok ama benim kurduğum export pilsener normal muntons pilsenere göre biraz acı idi. Acılığı olan biraya portakal ve kişniş yakışır mı emin değilim.

(Şişede Enaz BİRAY) #22

Teklif var, ısrar yok.

(Serkan) #23

Teşekkürler… kararsız kaldım şu an.

(Murat) #24

Bende kurmayı düşünüyorum nasıl bir alkol oranı çıktı,tarifinizden merak ettim.

(antipanik) #25

Hocam o tarihte yoğunluk ölçerim yoktu.
Ancak aynı kiti sonradan kurdum.
Muhtemelen iki paket dme ile 1042-1044
Ve fg 1012 civarı birşey olurdu.
Çünkü 1012-1014 de kalıyor şeker koymayınca.
Şişe şekerini de düşünürsek %4.5 civarı kolay içimli ve malttan ve şerbetçiotundan gelen bol gövdeli bir tat diyebilirim.
Alkol oranını arttırmak için tercihe bağlı 0.3 veya 0.5 kg şeker düşünebilirsiniz.

3 paket dme ile kurarsanız fg daha da yüksek kalıyor.
Alkol oranı pek artmıyor.
Onu da denemiştim ve kit mayası malt sindirimi yetersiz kalıyor.:blush:

(Serkan) #26

arkadaşlar portakallı kurmak yemedi. 7 gün oldu şişeleyeli. tadına baktığımda nedense buğdayın tadını hafiften aldım. normal mi acaba. ama beğendim ve acayip çarptı ilk şişede.

(Metin ERGEN) #27

Gerçekten güzel kit 12 gün oldu denemek için 3 soda şişesini içtim 1 tane soda şişesi kaldı 20. Gün 50 lik şişe denicem

(Murat) #28

hocam bunu kitleri mi kurduktan sonra ben de gözlemlemedim kesinlikle mayayı dökmeden önce hunharca sallıyorum :+1:

(Yasemin) #29

Arkadaşlar merhaba Export pilsner kitini 1 kg şeker ve 1 paket açık renk kuru maltözü ve us-05 maya ile kurdum. 10 gündür şişede bekliyor. Deneme amaçlı soğutup açtım. Rengi kokusu ve gazlanması harika olmuş fakat tadında bariz bir ekşilik var. Sanki limonlu bira gibi olmuş. Bekledikçe bu ekşilik azalır mı? Yoksa biram bozulmuş mu?

(3E) #30

bekledikçe güzelleşecek. evet mottomuz bu :slight_smile:

her haliyle içilir; ama tavsiyem, şişede en az 3 hafta bekletin ve 1 ay dolmadan tat hakkında karar vermeyin

(Yasemin) #31

Erken olduğunu biliyorum :blush: Daha önceki kitlerimde de 10.gün denemeleri yaptım. İlk defa ekşi bir tatla karşılaştım. O nedenle biraz endişelendim.

(3E) #32

bu kiti ben de yapmıştım üstelik kit mayası ile 26-30 derecede (sıcaklık ölçer maksimum 26 gösteriyor ve bende değer görünmüyordu) 9 gün mayalamıştım. 1 ay şişede bekledikten sonra içmiştim. bir ekşilik almamıştım. umarım sizin biranızın ekşiliği de geçer o halde :blush:

(Yasemin) #33

Umarım geçer. Ben sıcaklığa da çok dikkat ettim 20-22 derecelerde mayalandı. Şişede bekleme sıcaklığı da en fazla 24 derecelerde. Acaba şişeleri daha serin bir ortamda mı bekletmeliyim?

(3E) #34

24 derecenin şişelerinizdeki biraya zarar vereceğini düşünmüyorum.

(Metin ERGEN) #35

Bende de aynı sorun var muntons pilsner kiti 1kilo şeker fazla geliyor yada us-05 mayadan ilk defa kullandım us-05 mayayı içiliyor ekşilik çok aşırı değil ama hissediliyor

(Sezer Eruzun) #36

Arkadaşlar 03/12/2017 tarihinde Export Pilsner kitimi 500 gr kuru malt özü ve 1000 gr şeker ile ve iki paket W-34/70 Lager Bira Maya ile 1048 og de kurdum sıcaklık 12-13 derece arasında 15. gün aktarım yaptım ve yoğunluk 1011 çıktı Bir hafta sonra ölçtüm yoğunluk yine 1011 çıktı.cumartesi günüde fıçıladım.Şimdi bir haftada fg de hiç değişiklik olmadı.Fg 1011 normal mi?Veya lager maya bu kadar şekeri ve maltı sindiremiyormu?Fıçılarken tadı hafif tatlımsıydı.Bugün tadına baktım yani 55 saat sonra yaptığım tadımda yanık kibrit kokusu geliyor bu normalmi?Çok soru sordum ama ilk defa lager yapıyorum biraz acemiyim

(Sedat Dikenli) #37

Bence bahsettiğiniz fermentasyon ısısında daha çok sabırlı olmalısınız.
Lager mayalama yontemi ale tipi mayalamadan 3 kat daha uzun süre gerektiriyor.

(özgür özgür) #38

İlk kurduğum exportu 500 gr dme 700 gr şeker ve us05 ile kurdum 16. Gün 1010 ile şişeledim ancak şişelerken çok köpürdü önemsemedim ama şişe de 21. Gün sonra hem aşırı köpük hemde ekşimsi sevmediğim hatta döktüğüm bir bira oldu… Hata ben de diyerek ikinci kez aynı ölçülerde bir kez daha yaptım 15. Gün şişeledim 1006 ile ancak yine köpük artık bu sorun Us05 den kaynaklanıyor diye yorumluyor ve o ekşi tadı tekrar alırsam export macerama son vermeyi düşünüyorum bakalım artık

(semih E) #39

kaç derecede yaptınız fermantasyonu? genelde şarabımsı ekşi tat yüksek sıcaklıklarda olur.

(özgür özgür) #40

Sıcaklığı kontrollü mayaladım 20-21 derecede idi