Export Pilsner Hayal Kırıklığı. Üretimde Hata mı Yaptım?

(rknsycck) #1

22 Ekimde 1kg kuru malt özü ve kendi mayasıyla kurduğum Export Pilsner’i tam 22 gün _kovada **18-19 derece**de sabit beklettikten sonra şişeledim. Şişe başına 4 gr şeker attım. Şişeledikten sonra tam 17 gün dinlendirdim.
Bugün ilk tadımı yaptım. Şişeyi açtığımda şişede köpürmeye başlayan bira, kendi haline yaklaşık 6-7 dakika boyunca köpürdü. Taştı. Nihayetinde bardağa döktüğümde ise çok miktarda maya kokusu ile birlikte renginin turuncuya yakın bir sarı olduğunu gördüm. Şişe dibinde 1cm’ye yakın maya tortusu bıraktım. Tadı ise acıydı.
Acaba bir yerde hata mı yaptım
?
_ Yoksa bu biranın doğal hali mi böyle_?_ Öyleyse hayal kırıklığı yarattı bende. Teşekkür ederim.

Video burada, Umarım Herşey Yolundadır.

(.) #2

17 gün çok az tat için,yalnız şişe açınca köpürme enfeksiyon olabilir,bitmeyen fermentasyon olabilir,dry hop yaptıysanız nükleasyon point olabilir ya da fazla şişeleme şekeri olabilir
Ki kovada 22 gün bitmeyen fermentasyonu eler
Dry hop da yapmamışsınız bu da nükleasyon poşnti eler
E 4 gr şeker öyle çık da abartı değil pilsner için
Acaba enfeksiyon mu
Ha bir de buir şişeyi 2 gün dolapta bekleterek bi dener misiniz
Yine böyle olursa hepsini teker teker hafifçe pıstlararak tekear kapatın

(Peace) #3

Geçmiş olsun umarim 3 5 şişedir.
Ama temizlik temizlik temizlik gerekirse yakın şişeleri.
Başka yerlerden olabileceğini düşünüyorsanız (Şişeleme sekeri ise onu hemen atin, karıştırma aparati, dolum çubuğu, kova) herseyi 1 gun pbw içinde bekletin.
Yada en iyi ihtimalle yeterince zaman verilmemis yada yeterince sogutulmamistir. Umarim 2. durumdur.

(Selçuk Bulut) #4

Heralde en son doldurulan şişelerden biri, cok fazla maya var dipteki benim son şişede bile bu kdr maya kalmiyo. Diğer siselere de bakmak lazım köpürme oranı aynı mı diye. Bir de açmadan birgün önce buzdolabına koymayı unutmayın.

(rknsycck) #5

Bu kurduğum ikinci bira kiti. İlki buğday birasıydı ve inanılmaz güzel oldu.

şerbetçi otu atmadım, şişeleri temizlediğimi düşünüyorum aslında. PWB ve Starsan ile epey uğraştım. Ama köpürme altı yedi dakika sonra bile devam edecekti ben artık bardağa döktüm birayı öyle durdurdum yani.

umarım öyledir. dört beş şişeyi karışık bir şekilde seçip buzdolabına koyacağım. yarın tekrar deneyeceğim. bakalım.

Aslında bu kadar maya tadı ve dip tortusunu görünce en son şişelediğim bira olabilir diye bende düşündüm. istifin en diplerinden bir kaç şişe çekip onları yarın akşam deneyeceğim artık.

(.) #6

Hocam şişeleri dik bir şekilde buz dolabına koy ve 2 gün beklet,bakalım ne olscak

(rknsycck) #7

şimdi öyle yapacağım. sonra tekrar deneyip göreceğiz. şimdi mesele şu mu? bu bira köpürdüğü için dökeyim mi? yani bu şekilde aşırı köpüren şişeleri içmeyeyim mi? bu şişeyi içmedim, kıyamadım ma buzdolabına bardağı ile koydum.

(Peace) #8

Seçeneklere bakin deneyin sonra karar verin. Hepsi ise ben şahsen icmem. Neden içeyim tekelden alsaniz kopurse icer misiniz ?
Eger hepsi oyle ise yukarda yazdiklarimi yapın temizlik anlaminda bence tabiki…

(.) #9

Hocam dökmek en son tercih,acele etmeyin ki enfekte bile olsa dökmeyebilirsiniz,yapacağınız bir ipsyla karıştırarak içebilirsiniz

(rknsycck) #10

dökersem zaten o şişeleri bir daha kullanmam :slight_smile: yeni şişe alırım.

Teşekkür ederim. İki gün sonra buzdolabına koyduğum beş birayı deneyeceğim. Umarım iyi bira olmuştur.

(Ali) #11

Denediğiniz şişe oda sıcaklığında mıydı?

(Can) #12

Maalesef enfekte olmuş gibi. Videoya bakınız, eğer buna benziyorsa umarım abar’ın dediği gibi 3-5 şişe ile sınırlı kalmıştır. Belki ben de abartarak şişeleri obsesyon derecesinde temizliyorum ve aşırı efor harcıyorum ancak çok az itina da göstermemek gerekir. Bakteriler ve mantarlar adeta ziyafet için hazırda beklerler.

Enfekte olmuş bira videosu.

(Şişede Enaz BİRAY) #13

Exportu şişede dik bir şekilde, oda sıcaklığında en az 2 ay rahat bırakın.
Sonra dolaba alıp soğutup tüketin.

(rknsycck) #14

Denediğim şişe dahil kitle doldurduğum 45 şişe sabit 19-20 derecede duruyordu. ne soğuk ne sıcak diyebilirim herhalde.

(rknsycck) #15

Aslında videoyu görünce içim biraz rahtaladı. Benim şişe böyle patlar gibi köpürmedi. Sakin bir açıştan sonra yavaş yavaş köpük kabardı ve dakikalarca taşma oldu. Ama sakin bir taşma. Youtube video yükleyip link atmaya çalışırım. Umarım durum iyidir:)

(rknsycck) #16

Yani Antalya’da yaşıyorum ve şuanda oda sıcaklığı 24 derece civarı. Ben export lar dahil buğday biralarımı da 19-20 derecede yalıtımlı bir dolapta saklıyorum.

(rknsycck) #17

En üstteki mesajıma taşmanın videosunun linkini ekledim. Oradan bakabilirseniz memnun olurum. çok değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

(.) #18

Dolapta 2 gün soğutun muhtemelen taşma olmayacak

(Ali) #19

Bence köpürme tamamen bununla alakalı. Gazların çözünürlüğü sıcaklıkla azalır kuralı yani. Enfekte olsaydı köpürme bu şekilde olmazdı. Ayrıca kokusundan da kendini belli ederdi. Biralarınız biraz fazla gazlı, hepsi bu. Soğutun, fazla gazı tahliye edin, keyifle tüketin. :beer:

(Şişede Enaz BİRAY) #20

19-25 arası durmasında sıkıntı yok, lütfen bekletin.
Benzer taşma şeklini ben motosikletle taşıdığım şişelerde yaşamıştım. Anladığım kadarıyla dipteki tortunun henüz tam olarak çökmediği veya havalandığı durumlarda ortaya çıkıyor.
Sizde baya yavaş aslında açar açmaz beklemek yerine bardağa dökseniz problemsiz olur.