Farklı Üretim Yöntemleri Hakkında

(Serhat Deligöz) #1

Herkese selamlar,
Geçtiğimiz cumartesi günü ilk üretimime başladım ve sabırsızca 3 hafta beklemedeyim :slight_smile:
Bir sonraki hedefim Bock veya Stout yapmak olacak. Ama onlara geçmeden önce sizlere bazı sorular sormak istiyorum. Aslında bu sorular sorulmuş ve cevaplanmış olabilir fakat o kadar çok başlık var ki o kadar kafam karıştı ki ne yapsam bilemedim :slight_smile:

Şeker yerine mal özü kullanmak, bunu yaparken su oranını ayarlamak, buna göre farklı bir sürü maya çeşidinden birini kullanmak. Bunlara bakarken bir de DME diye bir şey gördüm :slight_smile: iyice kafam karışmış durumda. Bunlar anladığım kadarıyla birayı lezzetlendirmek için yapılan denemeler.

Şunu rica etsem, birisi şeker yerine malt özü kullanılırsa neler yapılmalı, su oranı nasıl değişmeli, kullanılan maya sitedeki bir sürü üründen hangisi olmalı? Bu 2.5kg olarak satılan arpalar ile nasıl çalışmalıyız?

Oldukça uzun oldu farkındayım ama inanın hemen peşpeşe üretim yapmamak için kendimi zor tutuyorum ve deli gibi öğrenmek istiyorum :slight_smile:

Şimdiden çok teşekkürler.

(Deniz) #2

Selamlar,
Malt ozu (dme), seker kullanimindan kaynaklanacak govde kaybini yasamamak icin kullanilan bir urundur. 1 kg seker yerine 1 kg dme kullanabilirsiniz, 500 gr seker 500gr dme seklinde de kurabilirsiniz kiti. Kisacasi dme biranin govdesini arttirarak daha doygun tadimli bir bira sunar. Su oranini degistirmenize gerek yok ama tercih meselesi, daha govdeli olsun derseniz toplam hacmi 18litreye kadar indirebilirsiniz. Benim tavsiyem kitleri orjinal haliyle kurmadan bu tur modifikasyonlara girmemeniz olur. Orjinal halinde bir tat sorunu yasarsaniz sonraki kitlerinizde o dogrultuda kiti modifiye edebilirsiniz. Sitede satilan arpa maltlari all grain ya da partial mash uretimde kullaniliyor.

(Özgür) #3

Başlangıç için ayrıca maya almanıza gerek yok, kitin içinde ayrı bir pakette maya da var.

(Serhat Deligöz) #4

Cevaplar için sağolun. @Crafter yok zaten daha ilk denememi yaptım başlangıç setiyle gelen pilsener ile. Ama ilerisi için bu tarz şeyler düşünmüyor değilim.
Peki sitede satılan 2.5 kg’lık arpalar ile üretim nasıl yapılıyor.?

@Halki Hocam peki bu ayrıca satılan çeşit çeşit maya ne gibi durumlarda kullanılıyor? Yani her aldığımız kitin içinden zaten maya gelmiyor mu?

(Özgür) #5

Her kitten maya çıkıyor, ama tam tahıl (All Grain) üretim yapanlar maya almak durumunda. Ayrıca kitin içinden çıkan mayadan başkasını denemek isteyenler veya örneğin Lager mayası alıp düşük sıcaklıkta fermantasyon yapmak isteyenler uygun mayalardan alabilir.
2.5kg. arpa maltları ile ilgili sorunuz için de forumdaki “Tam Tahıl” kategorisine göz atabilirsiniz. :slight_smile:

(Serhat Deligöz) #6

Anladım şimdi oturdu. Son sorum :slight_smile: Mesela kovamızda yaparken 1 kg şeker kullanıp. Şişelemede kullandığımız ufak gramlardaki şeker yerine malt özü kullanabilir miyiz?

(Oktay Koçak) #7

Malt özüyle şekeri bira üretiminin her adımında yer değiştirebilirsiniz. Tek sıkıntı yavan bir bira elde edersiniz şekerle… Bir durum daha var oda tahıldan bira yaparken og yi tutturmak için şeker katılabilir ama miktarı çok fazla olmamak şartıyla.

(Serhat Deligöz) #8

Tam Tahıl kategorisinden bir arkadaşın yaptığı güzel kılavuzu okudum. Baya meşakatli bir iş. Açıkçası senelik izin kullanmadıkça veya bir haftasonunu ayırmadıkça zor :slight_smile: Zaten maddi olarak da biraz zorlar değişik ekipmanlar kullanmış.
@Karmiar Bir dahaki sefere malt özü ile deneyeceğim. Yalnız malt özünü site haricinde satın alabileceğimiz yerler var mı? Ne bileyim bana biraz aktar işi gibi geldi. Hani sanki Mısır Çarşısı veya aktarlarda bulunabilecek bir şey gibi :slight_smile:

(Oktay Koçak) #9

Aktarlarda yada diğer yerlerde satılan malt özü denilen şey fırıncılıkta kullanılan ekmeğe renk veren malt tozu mu arpa tozu mu ne. Bunu kullanamazsınız ne yazık ki. Butikbiranın haricinde anca diğer bira yapım ekipmanlarının satıldığı sitelerde bulabilirsiniz.

Edit: Tam tahıl o kadar da zor değil. evet bir gününüzü ayırıyorsunuz doğru ama ben genellikle o günü arkadaşlarımı davet ederek bir taraftan bira kaynatarak bir taraftan eski biraları içip arkadaşlarıma bazen iş yükleyerek bazen sohbet ederek eğlenerek geçiriyorum…

(Serhat Deligöz) #10

Vaktim olduğunda deneyeceğim. Tabi biraz daha tecrübe kazanmak lazım.
Burası sorum için uygun olur mu bilmiyorum ama; bir dahaki sefere Bock ya da Stout yapmayı düşünüyorum. %100 malt veya 50-50 şeker malt mı tavsiye edersiniz? Yani forumda okuduğumda - tabiki herkesin damak tadı farklı - kimi %100 maltın çok yoğunluk verdiğini, dark biralarda daha da yoğun yaptığını söylüyor. Mesela siyahlar arasında Guiness çok severim. Buna uygun olarak nasıl bir karışım önerirsiniz?

(Serhat Deligöz) #11

Bu arada 1 kg şeker ile yaptığım biramı, malt özü ile şişelesem nasıl olur tavsiye eder misiniz?

(Özgür & Deniz) #12

şişelerken malt özü kullanmak çok zor oluyor, topaklanma nedeniyle ve tada pek bir etkisi yok, o yüzden şişelerken küp şeker kullanmak daha rahat

(yiğit) #13

şişeleme de malt özü çok bir şey eksiltmiyor katmıyor benim yaptığım denemelere göre. malt özünü harcamayıp şekerle şişelemek daha kolay geliyor bana. ama %100 malt bira yapmak gibi bir hedef varsa başka tabi.