Fermantasyon başlamıyor

(Gökhan Şerbetçioğlu) #1

Merhaba,

5 Ağustos günü tam tahıldan önce mayşeleme, sonra kaynatma aşamalarını gerçekleştirdikten sonra şerbetimizi mayalayarak işlemleri sonlandırdım. Bu iş için özel bir dolap aldım ve ısısını 20-22 derecede sabit tutabiliyorum. Maya olarak US-05 Ale Bira Mayası kullanıyorum. Gördüğüm kadarıyla tariflerin uygulamasından yana bir sıkıntı yok. Ancak yaklaşık 60 saat geçmesine rağmen her hangi bir gaz çıkışı göremedim.

Işığı kovanın arkasından tuttuğumda kenarlarda pütüre benzer bir takım izlere rastlıyorum. Bunun dışında nasıl bir bilgiye daha ihtiyacım var bilemiyorum. Daha önce hep hazır kitlerle kurulum yapıyordum ancak bu sefer ve mümkünse bundan sonra bu yöntemle yapmak istiyorum.

Şu an biraz canım sıkkın doğrusu. Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda destek rica ediyorum. Aklına birşey gelen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Teşekkür ederim.

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Gaz çıkışı gözleminin 72 saate kadar yolu var, ama bana kalırsa mayalama kovanızda kaçak vardır.
Kovanın kapağının etrafını ve hava kilidinin contaya girdiği alanı sıkıca streçfilm ile kapatın.

Birde yoğunluk ölçümü alıp maya miktarınızı buna göre ayarladınız değil mi?

US-05 için önerilen maya kullanım miktarları şu şekildedir:

İlk yoğunluk 1,060 altında ise şerbetin her 1 litresi için 0,5 gram maya (1 paket maya 23 litre şerbet için yeterli olacaktır)
İlk yoğunluk 1,060 - 1,076 aralığında ise şerbetin her 1 litresi için 1 gram maya (1 paket maya 11,5 litre şerbet için yeterli olacaktır)
İlk yoğunluk 1,076 üzerinde ise şerbetin her 1 litresi için 1,5 gram maya (1 paket maya 7,7 litre şerbet için yeterli olacaktır)

(Kemal) #3

Merhaba şerbeti kovaya sifonlayarak aktardiysaniz mayalar oksijensiz kalmis olabilir… Us-05 Zaten sakin calisan bir maya…bir K 97 gibi degil yani… tavsiyem kovanizi hafifçe sallamaniz.

(Gökhan Şerbetçioğlu) #4

Selamlar,

Jet 30’un musluğunu açarak, serbest düşüş ile aktarım yaptım. Kabaca 50 cm yükseklikten aktardım. Bu da köpüklenmeye neden oldu. Yine de öneri güzel. Bir deneyeyim. Zarar gelmez herhalde.

(Gökhan Şerbetçioğlu) #5

Selamlar, Yoğunlu 1,69 ölçüldü. 15 lt kadar şerbet var. Belirttiğiniz hesba göre sanırım 2 paket olması öneriliyor.

Ancak sözünü ettiğiniz şekilde maya hesabı olduğunu bilmiyordum. Tarifte bu kısım ile ilgili bilgiye de rastlamadım, daha önceki kurduğum setlerde de hep 1 paket çıktığı için böyle bir hesap yapılması gerekliliğinin de farkında değildim.

Kıymetli bir bilgi oldu.

Teşekkür ederim.

(Şişede Enaz BİRAY) #6

Aslında tam 2 paket değil de, 15 gr. diyelim.
1 paket + 3.5 gr. daha.

(ufuk) #7

BÜYÜK SORUN - HATALAR ZİNCİRİ
öncelikle herkeze selamlar,
ilk kiti 28 temmuz 1700 da yaptım.
pilsner export
1 kg dekstroz
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışım
kiti kaynar suda 5-10 dakika beklettikten sonra kovaya aldığımda kaynar suyu normal miktardan fazla döktüm,dolapta 10 litre soğuk suyum vardı ona güvendim sanırım.
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışımınıda soğuk suda inceltmeden direk kaynar suya attım topaklandı ve elimden geldiği kadar topakları eritmeye çalıştım.
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışımı kullandım diye 23 litre yerine 24 litre yapmaya karar verdim,
buda yetmezmiş gibi,
23 litrelere ulaştığımda sıcaklık 24-25 dereceden aşağılara inmedi,
soğutma hızlansın diye panikle 1 petde derin dondurucuya koydum ve tamamladığımda 24 litre olması gereken kova şuan 24,5 litre oldu.gövde mövde kalmadı bu birada şimdi dimi?
kovayı soğutma çantasına aldım ve önceden hazırlamış olduğum 4 adet donmuş 1,5 litre pet şişe ile mayalamadan şerbetin 19-20 derecelere gelmesini bekledim.bu sürede kovanın kapağı açık ama soğutma çantasının üst kapağı kapalıydı.bu durumda tam hatırlamıyorum ama 3-4 saat beklemiş olabilirim mayalamadan kova kapağı açık şekilde 3-4 saat bekledim.
sıcaklık 19-20 dereceleri yakaladığında mayayı köpüksüz yere serptim hiç karıştırmadan o şekilde kapağı karşılıklı kenarlardan eşit basarak güvenli bir şekilde kapadım.(s-04 kırmızı paket ingiliz mayası)

1 gün boyunca gözlemledim ve 2 parçalı hava kilidimde hiç bir faaliyet olmadı.
1 gün sonra gaz çıkışı başladı ama hayalimdeki gibi bir gaz çıkışı değildi.yani örnek vermek gerekirse 30 sn de bir baloncuk atıyordu hava kilidi içerisinde,1 gün sonrasında ise artış gösterdi yani diyebilirimki 10-15 saniye arası bir kabarcık.3-4 gün sonra ise tamamen durdu.
soğutma çantası görevini tam olarak yapıyor.(ısı 24 saat için min-max 18,5-20,5 arası)
(gece 12 de 1 donmuş 1,5 litre pet,öğlen 12 de 2 donmuş 1,5 litre pet)
bu gaz çıkışı normalmidir?
başlangıç yoğunluğum 20 derece ısıda 1044
acaba şerbetçi ve malt karışımınımı tam dağıtamadım.
normalde 1046 olması gerekirdi diye okudum sitede.
krausen dediğimiz olayı anlamak için fenerle kovayı kontrol ettim kapağa kadar köpük var,
ilk kitimdi bu yüzden okadar çok özenmiştim ki,
herşeyi kağıda tek tek maddeler halinde yazdım.
ama ne yazıkki ilk denemede teorik ile pratik arasında büyük farklar oluyor.
2. kitim tahminen çok farklı olur
ama
bu kit çöpeme gidecek arkadaşlar?

(Gökhan Şerbetçioğlu) #8

Selamlar,

Dün akşam hafifçe çalkalama yaparak denemek istedim. Birden bire çılgın bir gaz çıkışı oldu. Bir süre sonra sakinleşti ve normalde olması gerektiği gibi güzel bir ritimle gaz çıkışı olmaya devam ediyor.

Sanırım söylediklerinizde haklı çıktınız. Yani biryerlerde hava kaçırıyordu. Muhtemelen de hava kilit bağlantısından. Orayı tekrar güvene almaya çalıştım. Dediğiniz gibi streç film ile güzelce kapladım. İzole ettim.

Şu an herşey normal görünüyor. Hatta izole etmeden önce çay bardağı kadar alıp tadına baktım. Meyve ve maya tadı ağır basan, bol köpüklü bir durumdaydı.

Geleceğe notlar:

1. Maya gramajına dikkat edilecek.
  2. Hafifçe çalkalayınca sıkıntı yok.
  3. Hava kilitini kontrol et. Yoksa adamı böyle nöbete dikerler. Eşimin dediği gibi " Oğlanın bebekken gaz çıkartmasını beklediğimiz ve çıktığında mutlu olduğumuz anlar gibi mutlu oldum"…

Teşekkür ederim.

(Gökhan Şerbetçioğlu) #9

Selamlar,

Hatalara diyeceğim yok zira ben de yaparken bir çok hatayı yaptım. Türk gibi işe başlamaktan kaynaklanıyor. Ne yapalım, soyumuz red mi edelim :smile:

Munton bira kiti ile bira kurmuştum. Daha evvel de farklı kitlerle yapmıştım. Orada şunu farkettim. Kitler arasında gazlanmada ciddi farklılıklar var. Munton 4-5 gün sonra bitti. Ben hem olgunlaşma, hem de önlem olsun diye 2 hafta bekledim. Sonuçta çıkan biraya bayıldım. Bence sabredip, sonucunu beklemek lazım.

Bu konuda yeni sayılırım. Bu yüzden başka önerileri olan arkadaşlara yer açayım.

(ufuk) #10

selamlar gökhan,
doğru söylüyosun,şişelemeye birkaç gün kaldı.merakla beklemekteyim:)

(ufuk) #11

gökhan gaz çıkışının ısıylada çok alakası var.benim kittede çok şiddetli bir gaz çıkışı olmadı ama hep 19-20 derece arası muhafaza ettiğimden dolayı olduğunu düşünüyorum.
ben kovayı çalkalamadım ama üst kapağa biraz bastırmıştım ozaman hava kilidinden fazla gaz çıktı demekki içerideki boş hazne co2 ile dolu.
belirli zamanlarda evde olabildiğim için strech bandı hiç deneyemedim,kaçak kontrolüde yapamadım,çünkü 2 haftanın dolmasına 2 gün kaldı artık yapsamda birşey değişmeyecek.ben evde herzaman olamadığım için ısısıyla evdekiler ilgileniyor.
biranın gaz çıkışını izlemek gerçekten çok güzel bir olay:)

(ufuk) #12

export pilsner
1044 için 1 paket s04 kullanmıştım.
en azından bunu doğru yapmışım…

(ufuk) #13

oda yanlış,
örnek us-05 için bizimki s-04 dü :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

(Mehmet) #14

24 saat icerisinde Gaz cikislarinda sorun yasadigimda benim yaptigim 1. kapaklarin her bir tarafini tekrar sikica bastirmak 2. Sorun devam ettigi zaman bir FisFisa starsan koyup kacaklari tespit edebilmek icin puskurtuyorum gaz kacagi olabilecek yerlere. Hid iskalamadi🙂

(Gökhan Şerbetçioğlu) #15

Mehmet Bey bu da iyi yöntemmiş. Standart uygulama olarak kontrol listesine alacağım.

(Gökhan Şerbetçioğlu) #16

Biz bir kontrol listesi yapmaya karar verdik. Doğru uygulamalardan, önerilerden ve hatalardan yola çıkarak hazırlyacağız. Birayı yaparken de gözümüzün önünde asılı duracak ki kaçırmayalım. Bitince paylaşırım.

(Şişede Enaz BİRAY) #17

Yapılmışı var.
Boş yere forumu güzelce okuyun demiyoruz :slight_smile:

(Semih) #18

Merhaba,
24 temmuzda ikinci (Malt ile ilk)kitimi kurdum.
Başlangıç yoğunluğu 1040 idi. Bugün yoğunluk 1030. Daha önce şeker ile kurduğum kit daha kısa zamanda siseleme değerine gelmişti.
Kova sıcaklığını 19-20 derece arasında tutuyorum. Ancak değer bir türlü siseleme değerine ulaşmadı. Yanlış birseyler mi yaptım acaba?

(Semih) #19

Tekrar merhaba,
Bugün 19. Ağustos ve 24 temmuzda kurduğum kit hala siseleme değerine ulaşmadı. 1020 değerinde siseleme yapsam olur mu. Ayrıca bira biraz bulanık gibi geldi. Selamlar

(Saner Gülşen) #20

Mayayı başlangıçta 30 dereceden yüksek mayşeye mi eklediniz? Öyleyse mayanın büyük kısmı ölmüş olabilir.
Maya bayatsa gene olabilir.
Örnek alın, tat koku nasıl? Bozulmuş olabilir mi?