Fermantasyon Kovası ve Homojenlik Üzerine

(Okan Vural) #1

Herkese Merhaba,

Forumda ve facebook grubunda çokça gezindim ama bu tip bir bilgiye Taylan Bey’in bir yorumunda çok kısaca değinilmiş kovada bekleme süresiyle bağıntılı olarak;

Fermantasyona başlayan 23 litrelik kova içinde, gaz çıkışı nedeniyle bir karışma olacağını tahmin ediyorum. Öte yandan beyaz renkli kova kullandığım için sıvı içinde oluşan herhangi bir heterojen durum gözlemleme şansım yok.

Bu konu son yaptığım buğday birasını şişelemeden önce aklıma takıldı, ilk aldığım numune tortunun üstündendi, şişeleme devam ederken kovanın üstlerine geldiğimde sanki ilk numune ile arasında tat ve koku yönünden fark olduğu hissine kapıldım. Oysa Fermantasyonum bitmiş, 1044 OG 'de kurduğum kit 1008’e inmişti.

Fermantasyon bittikten sonra (bitmesinden kastım maltın inebileceği FG aralığına inip sabit kalmaya başlaması durumu) kova içerisinde homojen-heterojen bira durumu konusunda bilgilerimiz nelerdir?

Hetorojen durum oluşabileceğini anlıyorum Taylan bey’in mesajından.Ne kadar hetorojen olabilmekte ve bunu önlemek için ne gibi çözümler üretilmekte gibi sorular dolanıyor kafamda.

(Emre) #2

Ayrı bir kovada fermentasyon sonrası şişeleme kovasına sifonla aktarım tüm durağan sıvı hacmini hareket ettireceğinden homojenlik sağlar diye düşünüyorum. Yabancı kaynaklarda ikinci fermentasyon olmasa da sadece birayı tortudan ayırmak için böyle yapanlar var, forumda pek bunu uygulayan yok sanırım, gerekli mi onu da bilmiyorum aslında. Ama tortudan ayırmak bir yana, dediğiniz homojenlik için de işe yarar bence.

(Eşşekkadaradam) #3

Merhaba, yeni siseledigim bock için tüm kapaklara siseleme sırasını yazdım. Ayrıca extra şişleme şekeri kullandıklarım oldu, onları da isaretledim. Bu şekilde anlamaya çalışacağım.