Fermantasyon Soğutucu Dolap Projesi

Herkese Merhaba,

İzmir’de yaşıyorum ve evin iç sıcaklığı genelde 24-25 'C civarında seyrediyor kış da dahil olmak üzere. Bu nedenle yaptığım biralarda sıcaklık problemine dayalı yan tatlar olması kaçınılmaz oluyordu. Yazın da gelişiyle bira yapımına ara verip dolap işine ağırlık verdim. Bir süredir Youtube’dan ve diğer kanallardan bulabildiğim tüm soğutma sistemlerini incelemeye çalışıyorum. Gördüğüm kadarıyla;

• Kova çantası (TR’de satılmıyor; 2 tane alacağım göz önünde bulundurulunca dolabın 2 katı maliyet yaratıyor ama yer sorunu açısından daha iyi)

• Fıçı + fıçı dolabı – maliyetinin yüksek olacağı kafadan belli zaten. Forumdan bir arkadaşımız yapmış sanırım; fıçı alıp ilerde soğutucu bir sistemle birleştirme niyetim var ilerisi için.

Bunun dışında genelde strafor kullanarak çeşitli dolaplar yapılmış görünüyor. Bira aşkı bana Google Sketchup kullanmayı öğretti. Bir süredir üstünde çalıştığım planı sizlerle paylaşmak ve değerli fikirlerinizi almak isterim.

Öncelikle bazı notlar;

• Üstten açılıyor çünkü 70-75 cm derinlikte bir kutunun içine damacana ve kova sokmak pek akıllıca gelmedi. Uzun vadede epey problem olacağını düşünerek böyle yapalım dedim. Üst bloğun ağırlığından tam olarak emin olamıyorum ama tüm kontrplak bloğu 25 kg civarında olduğundan maks. 10 kg civarında olacağını tahmin ediyorum.

• Suların olduğu bölümün üst kısmında 10-15 cm civarı bir boşluk var. Bu boşluğu hava akışını artırmak amacıyla bıraktım. Benzer diğer projelere bakınca başlangıçta fan kullanmaya gerek yok gibi anlıyorum ama deneme yanılmayla doğru yolu bulurum herhalde.

• Damacananın üstüne kristal hava kilidi takınca 65 cm civarı bir yükseklik yapıyor. Bu nedenle iç yüksekliği olabildiğince yüksek tutmaya çalıştım. (75 cm)

Kapalı hali üstteki gibi. Alt kısım ise aşağıdaki gibi.

Kapalı olduğu zaman kesitten böyle görünüyor.

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler. :slight_smile:

10 Beğeni

Canavar gibi olmuş,ben de uzun zamandır böyle bir şey için kafa yoruyorum. Benim de aklıma kovanın(damacananın) etrafına sarılabilecek bir bakır tel ile onun içinden soğutulmuş su geçirerek,dereceyi aynı tutabilirmişiz gibi geliyor. Konunun uzmanlarıyla görüştükten sonra olup olmayacağına dair bilgileri paylaşırım. Bu strafor sistemi de en mantıklısı bence,yazın sıcağında İstanbul’da buzlu su satan kişilerin malum hep kullandığı bi malzeme :smiley: Çizimler ayrıca güzel olmuş tebrikler :slight_smile:

Bu durumda kova içindeki sıvının ısısını gösteren termometreyi görmeniz zor olmayacak mı ? Her seferinde üst bölümü kaldırıp bakmanın epey zahmetli olacağını düşünüyorum. Günde 5 kere termometre kontrol eden birisi olarak :slight_smile:

içine sarkıtıp ikea termemotresi kullanılabilir ancak hemen bozuluyor (benim ki en son 60 dereceyi gösteriyordu) ve izolasyon sorun oluyor. düzgün yapmayınca hava kaçırıyor. soğuk hava sirkülasyonu olacağı için kovaya yapışık termometre kullanılsa ne kadar doğru gösterir bir de o sorun var tabi.

Merhaba,

Proje ve çizimler süper. Sketchup’ı hemen indiriyorum. :grinning:

Termometre ölçümü sorun oluyor. Ikea termometreyi strafor kutunun üstüne delik açarak kullanıyorum. Kova termometresi ile 4-5 derece fark oluyor. Neyse ki bu aralık hep aynı. Bir iki deneme yaptım. Ikea 24 derece ise kova max 20 derece gibi.

Merhaba Alper;

Ben de İzmirdeyim ve henüz ilk biramı kurdum bekliyorum. Isıyı sabit tutmanın bu mevsimde bile zor olduğunu görünce, ve bu işi yazın da yapmak istiyorsam; bir dolap yapmam gerektiğini anladım. Bira beklerken bununla uğraşayım dedim.
Bütün haftasonu bununla geçti.
Eski tahta şezlonglarım vardı terasta, onları bozup bir dolap yapmaya karar verdim.
Biraz tahta sökme-kesme, biraz matematik, epeyce çivi çakmadan sonra, dolabın büyük kısmını bitiridim. Akşama detaylı fotolar atarım.
Ebatları 68 x50x68 cm. İçi 6 cmlik straforla kaplanıp, kapağı ( strafor üzeri hafif bir sunta ) da takıldı mı bitecek. Belki ileride altına tekerlek de koyarım şimdilik yerinden oynatılmasını istemiyorum benim ufalık tarafından.
Termometre ise sonradan ilave edeceğim. biraz araştırma yapmak gerekecek onun için.

• Tüm kapağı kaldırılabilir yapmak yerine siz de önden açılan kapaklı yapabilirsiniz. Zeminden sürekleyerek kolayca çıkarıp girer damacana ve kova. Uzun kenardan açılacaksa biraz sağlam menteşe gerekebilir. Yada kapak hafif olmalı…
    -Kaçlık strafor kaplamayı düşünüyorsunuz? Ben 6 istiyorum fakat o zaman damacana koymam mümkün olmayacak alt ve üstte 3 lük kullanabilirim.
  • Termometre için sonradan delik açıp sarkıtılacak birşeyler bulmak gerek.
  • Buz şişerleri direkt temas etmesin diye kullanmay düşündüğünüz bölme çok mantıklı. Buna benzer bir çözüm için yeterli alan var mı akşam bakacağım. Fikrinizden “esinlenebilirim” izninizle… :slight_smile:
    EDIT: Kontraplak yerine palet tahtası yada ucuz yollu tahtalar çakarak da daha hafif bir kutu oluşturabilirsiniz bence . Maliyetten emin değilim ama palet tahtası çok da ucuza gelir gibi.

Akşama fotolarla görüşmek üzere…

Merhaba Mehmet Bey,

Termometre için şundan 2 tane aldım. Koli bandı vb. bir şeyle kovalara yapıştırmayı ve alttan dışarı sarkıtıp cihazları da üst kapağa tutturmayı düşünüyorum.

Bu arada bir sonraki fazda muhtemelen Raspberry Pi Zero ile kutunun üstünden görülebilecek bir ekran yapmayı düşünüyorum. Onun da detaylarını tabii ki paylaşıyor olacağım. Önceliğim kutuyu tamamlayıp bira üretimine yeniden başlamak.

1 Beğeni

Bu arada Youtube’da gördüğüm kadarıyla alüminyum folyoya benzer bantlar var. Bunlarla özellikle straforların birleşim yerlerini kaplamayı düşünüyorum. Şirketten bir arkadaşım straforların yüzeylerini alüminyum folyoyla kaplamamı; böylece termoslara benzer bir ışıma etkisi yaratabileceğimi söyledi. Alacağım verime göre onu da deneyebilirim.

Merhaba,

Kapağı önden ve yandan açmayı ben de düşündüm ama bunu yaptığımda hava kaçaklarını da kendi ellerimle yaratmış olacağım. Bir başka yorumda bahsettiğim alüminyum bantlarla minimuma indirmek niyetindeyim kaçakları. Dolayısıyla bu pek bir opsiyon olmuyor. Ne kadar hareketli parça olursa o kadar sıkıntı. Üstten çıkan kapakla ilgili tek korkum ağırlığıydı ama 8-10 kg arası olacağını öngördüğüm için önemsemiyorum. Bir diğer olabilecek senaryo gövdeyle üst kapağı da ayrılabilir yapmak aslında ama dediğim gibi çok hareketli parça olsun istemedim.

Termometre için delik açmanıza gerek yok. Gördüğüm kadarıyla 1-3 mt arası uzunlukları var kabloların. Sarkıtıp dışarı asabiliyorsunuz.

Fikrin orjinalini forumdaki bir başka arkadaştan aldım aslına bakarsanız. Sadece fikri geliştirip sıfırdan yeni bir Sketchup dosyası yaptım. Son halini şuradan alabilirsiniz.

Kontrplak için İzmir’deki üreticilerden birinden fiyat aldım. 210x280’lik bir bloğu 60 TL’e bulduk. Koçtaş’ta 10’luk balya halinde satılan siyah straforlar vardı; yaklaşık 65 TL diye kalmış aklımda. Tekerlekler, tutmaçlar, üst kapağın içindeki köşe çıtaları vs derken 150-160 TL civarı bir rakama mal olacak diye umuyorum. Maliyetten iyice kısmak isterseniz sadece strafor ve bir kaç parça minik tahta ile yapılan benzerlerini Youtube’da bulabilirsiniz. Benim böyle tercih etmemdeki biraz daha düzgün bir şey elde etmek istiyor olmamdan kaynaklı.

Selam,
Hepsi güzel fikir. Raspi projesi de ilginç olabilir. Alüminyum folyo konusunda arkadaşınıza katılıyorum. Mutfak folyosu bile denenebilir.
Dereceyi kovanın içinde tutmak aslında en sağlıklı ölçüm ama ben beceremedim. Kovayı zor kurtardım gibi :scream: Kutunun dışından kontrol amaçlı ufak bir pencere açsak nasıl olur acaba? Tabi cam gibi şeffaf bir malzeme gerekli. Isı yalıtımını nasıl çözeriz?
Hepimize kolay gelsin

Kovanın içinde tutmak birayı mikroplamaya davetiye çıkarmak; dolayısıyla risk almak demek. Yapanlar var et termometresi vb. ile. Yukarda linkini paylaştığım kablolu (probe’lu) termometre ile kovanın dış sıcaklığını ölçebiliyor olacağım. Aslında ortam sıcaklığını kontrol ettiğimiz noktada kovanın içi de ortamdan 1-2 'C fazla oluyor olacağı için burdan yola çıkıyor olacağım.

Ben kutuyu tamamen strafordan yaptım. Kovayı örnek almak için üstten alıyorum ama istediğim zaman ters çevirebilirim. Ikea termometre ile sıcaklık farkı 4-5 derece gibi. Mikrop olayını çok önemsemedim. Kovanın içine giren kısmı güzelce Starsun yapınca problem çıkmayacaktı ki çıkmadı da ama her zaman risk var tabi.
Sizinkine benzer bir proje aklımdaydı ama pek zaman bulamadım. Şimdilik sadece strafor kutu iş görüyor ama bu daha hoş.
Kolay gelsin,
Mehmet

Ya şu termoelektrik soğutucu denen zımbırtı araç tipi buzdolaplarında kullanılan değil mi? Fiyat olarak gayet normal aslında,strafor kutuya monte edilebilir gibi geldi,yalıtım da güzel olursa,istediğimiz ısıda sabit tutarız diye düşünüyorum. Şu mesela termoelektrik

edit: Mesela şu aparatı kovayı koyacağımız kutuya monte edersek iş görür diye düşünüyorum. peltier seti

Merhaba,

Bahsettigim ahşap dolap. Kapak ve straforlar eklenecek.
Önden açılması bir avantajı da üstünü şişe kaslarını vs koyabilecek olmam, iki kasa tam siğacak.
Eğer düşündüğüm gibi sıfıra sıfır bir kapak yapabilirsem çok da ısı kaybı olmaz sanırım.

1 Beğeni

Bence çok güzel kasa…fazla ısı kaybı olacağını düşünmüyorum. Belki kenarlara mıknatıslı lastik bile olabilir, buzdolaplarında olduğu gibi.

peltier fazla elektrik tüketiyor biliyorum. yoksa çok tatlı soğutur ortamı.

Evet onu da okudum da 12v ile de çalışıyormuş,elektrik olayından anlamam da çok,usb ile çalışıyorsa yine mi çok emer elektriği :smiley:

Teşekkürler… straforlar yapistirirken birleşim yerlerine silikon da çekmeyi düşünüyorum, kaybı min.a indirir umarım.

koçtaşta bahsettiğiniz siyah straforlar 60 tl… aynısı gıda çarşısında 45 tl… bilginize:)

1 Beğeni

Merhabalar tekrar,

Dolabimizin sonuna geldik.
Kasanin içini straforlar kapladım. Kapak içindeki hariç hiçbirini yapıştırmam gerekmedi.
Kapağa Menteşe takmam da gerekmedi, straforlar sıfıra sıfır kesilince tam oturuyor. Zaten o yüzden icerdekileri yapıştırmadim. Hatta 1 milimetre fazla keserseniz esnek malzeme olduğundan sıkışarak oturuyor. Böylece kapak için gerekli açılım mesafesini de düşünmem gerekmeyecek.
Ayrıca yükseklik kazanmak istediğimde, damacana kurulumu yaparken üst straforu cikarabilecegim. İşi kaybı olacak ama idare eder.

Straforlar 5 tabaka 50x100 gitti, ekli yerler mutlaka oluyor ve hoş gözükmüyor maalesef.
Tahtaları eski sezlonglardan olunca sadece straforlar icin 30 TL’ye bu işi halletmis oldum. Bir de kapak 7 tl kontrplak. …

5 Beğeni